• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Minkiewicz

  Przeczytaj także...
  29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.Elbląg (łac. Elbinga, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, rus. Эльблонг) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Także najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych z 30 czerwca 2012 r. ma 123 977 mieszkańców.
  Politechnika Szczecińska – nieistniejąca szkoła wyższa, funkcjonująca w latach 1 grudnia 1946 i 31 grudnia 2008 roku. Z jej struktur, w połączeniu z Akademią Rolniczą w Szczecinie powołano 1 stycznia 2009 roku Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

  Andrzej Minkiewicz (ur. 29 października 1943 w Wilnie, zm. 2 marca 2014) – polski dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, działacz sportowy. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (od 1981). Współzałożyciel Komitetu Olimpijskiego Powiśla, Warmii i Żuław.

  Życie i działalność[]

  Od 1946 r., mieszkał wraz z rodzicami w Elblągu, gdzie ukończył następnie Technikum Mechaniczne. Po egzaminie maturalnym dostał się na Politechnikę Gdańską, ale ze względu na zły stan zdrowia swojego ojca zdecydował się na podjęcie pracy w elbląskich zakładach mechanicznych Zamech oraz studia wieczorowe na Wydziale Technologicznym Politechniki Warszawskiej (PW). Następnie ukończył studia podyplomowe w zakresie metaloznawstwa na Politechnice Szczecińskiej, co umożliwiło mu pracę w Biurze Głównego Metaloznawcy Zamechu, a następnie szefa Branżowego Ośrodka Informacji Naukowo-Technicznej. Studiował także na Uniwersytecie Moskiewski im. M. Łomonosowa w Moskwie, gdzie został skierowany przez swoje kierownictwo na studia podyplomowe w zakresie informacji naukowo–technicznej

  Przegląd Sportowy – najstarszy polski dziennik sportowy, założony – jako tygodnik – w maju 1921 w Krakowie. Jego pierwszy numer ukazał się w sobotę 21 maja 1921.Województwo elbląskie – województwo w latach 1975-1998. Powstało na podstawie reformy podziału administracyjnego Polski dokonanego przez władze PRL. W wyniku tego z dotychczasowych 17 powstało 49 nowych województw, wśród nich także elbląskie. Stolicą województwa był Elbląg, największe miasto na tym terenie, ośrodek administracyjny i przemysłowy.

  Jednocześnie z podjęciem studiów w Moskwie, rozpoczęła się jego kariera dziennikarska. W październiku 1963 r., debiutował na łamach "Głos Wybrzeża", współtworząc także gazetę zakładową "Głos Zamechu", której został redaktorem naczelnym, a także brał również udział w współtworzeniu Radiowej Agencji Młodych w zakładowej rozgłośni. Od 1967 r., związany z "Dziennikiem Bałtyckim". Wieloletni korespondent ogólnopolskiej prasy sportowej w tym w warszawskiego "Przeglądu Sportowego", katowickiego "Sportu" oraz krakowskiego "Tempa".

  Ilustrowany Kurier Polski – niewydawany już dziennik ogólnopolski, organ Stronnictwa Pracy (1945-1950), później Stronnictwa Demokratycznego (1950-1991), w latach 90. ukazujący się tylko w regionie kujawsko-pomorskim.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  W trakcie kariery zawodowej związany był także między innymi z "Głosem Pracy”", "Ilustrowanym Kurierem Polskim", "Tygodniem Elbląskim", a latach 1999-2013 współpracował z redakcją sportową Radia Olsztyn.

  Wybrane nagrody i odznaczenia[]

 • Srebrny Krzyż Zasługi (1983)
 • Złota Odznaka PZPN
 • Złoty Medal PKOl
 • Srebrny Medal PKOl
 • "Dziennikarz sportowy roku" (czterokrotnie; nagroda przyznawana przez wojewodę elbląskiego)
 • Bibliografia[]

 • Nie żyje Andrzej Minkiewicz (pol.). elblag24.pl. [dostęp 2014-03-02].
 • Uniwersytet Moskiewski im. M. Łomonosowa (ros. Московский государственный университет имени М.В.Ломоносова, w skrócie МГУ, MGU) – największy i najbardziej znany uniwersytet w Rosji, otwarty 25 stycznia 1755, założony przez carycę Elżbietę Piotrowną, dzięki pomysłowi Michaiła Łomonosowa i aktywnym zabiegom Iwana Szuwałowa.Sport – ogólnopolski dziennik o tematyce sportowej ukazujący się w Katowicach od 1945 roku. Wydawcą jest spółka dziennikarska KTK Sport sp. z o.o.. Dodatkowo we wtorki ukazywał się tytuł "Sport - region" opisujący lokalne wydarzenia sportowe z regionu województwa śląskiego i małopolskiego, nawiązujący do nieistniejącego już tytułu "Sport Śląski".  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
  Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.
  Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP) – stowarzyszenie zrzeszające polskich dziennikarzy, od 1989 członek Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.
  Dziennik Bałtycki – (pełny tytuł Polska Dziennik Bałtycki) dziennik informacyjno-publicystyczny ukazujący się na Pomorzu od 19 maja 1945.
  Politechnika Gdańska – państwowa uczelnia wyższa o profilu technicznym w Gdańsku. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 5. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 756. pośród wszystkich typów uczelni.
  Tempo - dziennik sportowy ukazujący się głównie w Polsce południowej. Założony w 1948 w Krakowie pod nazwą Piłkarz, jako dodatek cotygodniowy do Echa Krakowa. Od 1951 był samodzielnym tygodnikiem. Od 1955 wydawany był pod nazwą Głos Sportowca (pod patronatem Dziennika Polskiego), od 1959 jako Tempo - Nowości Sportu i Turystyki (dodatek do Gazety Krakowskiej), od 1962 samodzielne pismo. Od 1978 pod nazwą Tempo.
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.