• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Mikołajczak

  Przeczytaj także...
  Elektroniczne instrumenty muzyczne – grupa instrumentów muzycznych należąca do elektrofonów, w których dźwięk powstaje w drodze syntezy i dociera do słuchacza przez przetwornik elektroakustyczny. Sposób kontroli instrumentu jest bez znaczenia dla tej klasyfikacji.Krzesimir Dębski (ur. 26 października 1953 w Wałbrzychu) – polski kompozytor, m.in. muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Lider zespołu jazzowego String Connection.
  Wojciech Skowroński (ur. 11 lipca 1941 w Warszawie, zm. 17 stycznia 2002 w Poznaniu) – polski pianista, i wokalista, aranżer, kompozytor.

  Andrzej Mikołajczak (ur. 21 maja 1946 w Poznaniu) – polski klawiszowiec, kompozytor i aranżer.

  Muzyk rozpoczynał swą karierę w latach sześćdziesiątych w erze big-beatu. Grał na instrumentach klawiszowych w takich zespołach jak: Tarpany, My (1966), Drumlersi (1968, lider zespołu), Nowi Polanie (1968), ABC (1969-1971), Test (1971-1974), Woytek Skowroński Band (1986-1988). Jego największy przebój to piosenka „Napisz proszę” wykonywana przez Halinę Frąckowiak, dawniej z towarzyszeniem grupy ABC. W późniejszym okresie współpracował z Wojciechem Kordą, a następnie wyjechał za granicę.

  Bohdan Smoleń (ur. 9 czerwca 1947 w Bielsku) – polski aktor komediowy, artysta kabaretowy, członek słynnego w okresie PRL kabaretu "Tey" z Poznania, filantrop, założyciel "Fundacji Stworzenia Pana Smolenia". Przez 5 lat prowadził polonijny program Ludzie listy piszą w TVP Polonia.Nowi Polanie- polski zespół wokalno-instrumentalny, będący krótkotrwałą kontynuacją zespołu Polanie (grupa muzyczna), mający w swoim składzie znakomitych muzyków.

  Pod koniec lat 70. Mikołajczyk trafił do poznańskiego studia nagrań Polskiego Radia, gdzie samodzielnie nagrywał własne kompozycje, korzystając z dostępnych instrumentów elektronicznych. Jest także założycielem własnego, poznańskiego studia nagraniowego „A-Mix”, w którym nagrywali m.in. Ryszard Rynkowski, Wojciech Korda, Krzesimir Dębski, Bohdan Smoleń oraz zielonogórski kabaret Afera.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Afera – poznański kabaret. Powstał w 1994 roku. Nazwę zaczerpnął od akademickiego Radia „Afera” Politechniki Poznańskiej. W ramach kabaretu działa też grupa The Afers stylizowana na bigbitową grupę muzyczną z lat 60.

  Andrzej Mikołajczak od marca 2009 roku występuje ponownie z Wojciechem Kordą w zespole Korda-Nebeski Band.

  Dyskografia[]

  Opracowano na podstawie materiału źródłowego.

 • ABC – Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego
 • ABC – Write a letter
 • A.J. Kaufmann – Second Hand Man
 • Halina FrąckowiakIdę
 • TestTest
 • Wojciech Skowroński – Jak się bawisz
 • Przypisy

  1. Pamięci Wojciecha Skowrońskiego (pol.). wojciechskowronski.pl. [dostęp 2012-09-22].
  2. Andrzej Mikołajczak (pol.). musiq.pl. [dostęp 2012-09-22].
  3. *Bio (pol.). kjarmuzek.pl. [dostęp 2012-09-22].
  4. Oficjalna strona Wojciecha Kordy (pol.). wojtekkorda.pl. [dostęp 2012-09-22].
  5. Spis płyt muzyka: Andrzej Mikołajczak (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2012-09-22].
  6. Andrzej Mikołajczak (ang.). discogs.com. [dostęp 2012-09-22].
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Tarpany – polski zespół wokalno-instrumentalny, powstały w styczniu 1965 roku. Zakończył swoją działalność w grudniu 1968 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Klawiszowiec (również keyboardzista) – muzyk grający na instrumentach klawiszowych. Przed latami 60. XX wieku muzycy grający na instrumentach klawiszowych byli nazywani głównie pianistami lub organistami. Od połowy lat 60. XX wieku, mnogość nowych instrumentów z klawiaturami, które weszły do codziennego użytku, wymogła bardziej ogólny termin określający ludzi, którzy na nich grają.
  Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.
  Aranżacja - "ogół czynności twórczych i technicznych, związanych z rozwinięciem utworu muzycznego i nadaniem mu nowego obrazu dźwiękowego. W węższym znaczeniu, w jakim używa się tego terminu w muzyce rozrywkowej, aranżacją (opracowaniem) nazywamy przystosowanie utworu [...] do konkretnych warunków wykonania i tendencji panujących aktualnie w muzyce" .
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Test - polska grupa rockowa, prekursor polskiego hard-rocka. W początkowym okresie działalności kojarzona z muzyką pop.
  Ryszard Rynkowski (ur. 9 października 1951 w Elblągu) – polski piosenkarz, kompozytor, pianista i aktor. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Uśmiechu.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.