• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Michorzewski

  Przeczytaj także...
  Kocham cię jak Irlandię – utwór Kobranocki, wydany w 1990 na albumie Kwiaty na żywopłocie. Piosenkę zalicza się do największych przebojów w historii polskiego rocka.Psychiatria – jedna z podstawowych specjalizacji medycznych zajmująca się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Bada ich uwarunkowania biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne – sposoby powstawania i skutecznego zapobiegania.
  Poezja (z gr. ποίησις, poíesis – tworzenie, wytwórczość, sztuka poetycka) – wieloznaczny termin, współcześnie stanowiący przede wszystkim określenie dzieł literackich nienapisanych prozą lub synonim liryki.

  Andrzej Marek Michorzewski (ur. 28 listopada 1952 we Włocławku) – polski lekarz psychiatra, poeta.

  Życiorys[]

  Urodził się we Włocławku, ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku.

  W latach 80. działał w Grupie Toruń oraz pisał teksty piosenek dla efemerycznych studenckich zespołów muzycznych. Wraz z Romualdem Bobkowskim, adiunktem z Instytutu Fizyki, oraz studentem Andrzejem Wilczewskim nagrał wiosną 1983 kasetę z piosenkami o stanie wojennym pod tytułem Na wzwodzie.

  Włocławek (łac. Vladislavia, niem. Leslau) – miasto na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą, przy ujściu Zgłowiączki, siedziba powiatu włocławskiego. Jedno z głównych miast województwa (3. pod względem wielkości), w przeszłości niejednokrotnie nazywane stolicą Kujaw. Miasto jest siedzibą kurii diecezji włocławskiej.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  W 1984 na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego w Toruniu, którego ordynatorem był Michorzewski, został skierowany za odmowę odbycia służby wojskowej muzyk Andrzej Kraiński. Efektem spotkania było powstanie zespołu Latający Pisuar, który rok później zmienił nazwę na Kobranocka (nazwę zespołu stworzył sam Michorzewski). Michorzewski został głównym autorem tekstów jego piosenek, m.in. utworu „Kocham cię jak Irlandię”.

  Andrzej Kraiński, pseudonim Kobra (ur. 3 maja 1964) – polski muzyk rockowy, kompozytor, wokalista, lider zespołu Kobranocka od początku istnienia grupy.Świecie (kasz. Swiéce, niem. Schwetz) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Świecie.

  Przez prawie siedem lat był dyrektorem Szpitala Psychiatrycznego w Świeciu. Zrezygnował ze stanowiska twierdząc, że wstydzi się być psychiatrą w Polsce.

  W 2005 wydał książkę Dzień, w którym wybiło szambo, czyli nadużycia w psychiatrii. Był autorem znanego przed laty hasła „albo prawo, albo sprawiedliwość”.

  Procesy karne[]

  25 października 2007 roku został zatrzymany przez CBA. Lekarza przesłuchano w prokuratorze we Wrocławiu. Michorzewskiego oskarżono o wystawianie w latach 1996-2001 przestępcom fałszywych zaświadczenia o chorobach, dzięki czemu unikali więzienia lub uzyskiwali przerwy w karze. Po przesłuchaniu we Wrocławiu zwolniono go za poręczeniem majątkowym w wysokości 20 tys. złotych. Michorzewski otrzymał zakaz opuszczenia kraju.

  Kobranocka – polski zespół rockowy powstały w roku 1985, w Toruniu. Początkowo nazywał się "Latający Pisuar". Krótko po debiucie nagrania Kobranocki pojawiły się na antenie Rozgłośni Harcerskiej. W latach 1986 - 2005 zespół sześciokrotnie wystąpił na festiwalu w Jarocinie. Gra muzykę odwołującą się do punk rocka z mocno pacyfistycznymi tekstami. Cechą charakterystyczną tekstów Kobranocki (pisanych zwykle przez Andrzeja Michorzewskiego - psychiatrę z zawodu) jest ich abstrakcyjna metaforyka. Największym przebojem Kobranocki jest piosenka daleka od ich stylu - "Kocham cię jak Irlandię".Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) – służba specjalna państwa polskiego, urząd do spraw zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa, działająca na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708).

  Michorzewski był karany za porównywanie polskiej psychiatrii do nazistowskiej, za odmowę sporządzenia opinii sądowo-psychiatrycznych oraz za posądzanie sądów i prokuratury o nieprzestrzeganie prawa. Później oskarżano go o nielegalne zatrudnianie pracowników.

  Twórczość[]

 • Andrzej Michorzewski Dzień, w którym wybiło szambo, czyli nadużycia w psychiatrii. Oficyna Wydawnicza Finna, 2005 ISBN 83-89929-20-1
 • Przypisy

  1. Przegląd Artystyczno-Literacki 4. 1995, s. 24.
  2. Andrzej Marek Michorzewski (pol.). ksiazki.wp.pl. [dostęp 2015-09-02].
  3. Podziemniaki (pol.). kw.pl.eu.org. [dostęp 2015-09-02].
  4. Historia (pol.). kobranocka.pl. [dostęp 2015-09-02].
  5. Znasz "Kocham Cię jak Irlandię"? Kultowa piosenka powstała przez nieszczęśliwą miłość licealisty z Włocławka (pol.). ddwloclawek.pl, 2015-01-11. [dostęp 2015-09-02].
  6. Może skandal pomoże (pol.). Włocławski Portal Internetowy. [dostęp 2015-09-02].
  7. Spaleni żywcem. Ogień w zakładzie dla psychicznie chorych (pol.). wiadomosci.onet.pl, 2011-05-11. [dostęp 2015-09-02].
  8. CBA przyszło po autora "Kocham Cię jak Irlandię" (pol.). wiadomosci.gazeta.pl, 2007-10-26. [dostęp 2015-09-02].
  9. CBA przyszło po autora "Irlandii" (pol.). wyborcza.pl, 2007-10-27. [dostęp 2015-09-02].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.