• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Maryniarczyk  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie – seminarium duchowne Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego Kościoła rzymskokatolickiego.Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL, łac. Catholica Universitas Lublinensis Ioannis Pauli II) – niepubliczny katolicki uniwersytet mieszczący się w Lublinie, posiadający pełne prawa uczelni publicznej i finansowany z budżetu państwa na zasadach uczelni publicznych. Założony w 1918, do 1928 pod nazwą Uniwersytet Lubelski, od 16 października 2005, na podstawie uchwały Senatu zatwierdzonej przez Episkopat Polski, uczelnia zmieniła nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W 1938 roku KUL uzyskał prawo do nadawania stopni naukowych.

  Andrzej Maryniarczyk SDB (ur. 26 stycznia 1950 w Witowie, zm. 27 grudnia 2020 w Lublinie) – polski duchowny rzymskokatolicki, salezjanin, filozof i metafizyk, profesor nauk humanistycznych.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie (1970–1976) oraz studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1976–1979). Dysertację doktorską pt. Metoda separacji a metafizyka, której promotorem był Mieczysław Albert Krąpiec, obronił w 1983 na Wydziale Filozofii KUL. Stopień doktora habilitowanego uzyskał tamże w 1992 w oparciu o rozprawę System metafizyki. Analiza przedmiotowo-zbornego poznania. Tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych otrzymał 27 kwietnia 2001.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Towarzystwo Salezjańskie (Towarzystwo św. Franciszka Salezego) zostało założone w 1859 przez ks. Jana Bosko (1815-1888) w celu kontynuowania jego pracy z młodzieżą i dziećmi.

  W latach 1980–1987 był wicerektorem i kierownikiem studiów w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Od 1985 do 1987 prowadził wykłady zlecone na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1987 został pracownikiem etatowym KUL, w 1995 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego. W 1996 został kierownikiem Katedry Metafizyki (przekształconej w roku następnym w Zakład Metafizyki), a w 1999 – kierownikiem Sekcji Filozofii Teoretycznej KUL. Odbył nadto stypendia naukowe w Monachium (1984), Toronto (1993) i Leuven (1997).

  Mieczysław Albert Maria Krąpiec, OP (ur. 25 maja 1921 w Berezowicy Małej – zm. 8 maja 2008 w Lublinie) – katolicki prezbiter, dominikanin, profesor filozofii, tomista, teolog, humanista, wieloletni rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, współtwórca Lubelskiej Szkoły Filozoficznej, inicjator wydawania i przewodniczący komitetu naukowego Powszechnej Encyklopedii Filozofii.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

  Był redaktorem naczelnym Powszechnej Encyklopedii Filozofii, która ukazała się w dziesięciu tomach w latach 2000–2009.

  Zmarł na COVID-19.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Powszechna encyklopedia filozofii (Pef) – encyklopedia specjalistyczna wydana w dziewięciu tomach w latach 2000–2009 w Lublinie przez Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Witów – wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.
  Marian Jan Rusecki (ur. 22 marca 1942 w Janowie Lubelskim, zm. 15 grudnia 2012 w Lublinie) – profesor dr hab. nauk teologicznych, wykładowca KUL, polski duchowny katolicki, kapelan honorowy Ojca Świętego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.603 sek.