• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Marks

  Przeczytaj także...
  Medal Komisji Edukacji Narodowej (w skrócie: Medal KEN) – polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Postępy Astronomii – kwartalnik powstały w 1953 roku z inicjatywy Stefana Piotrowskiego jako czasopismo dla profesjonalnych astronomów polskich. Wydawcą pisma było Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Pismo miało na celu zamieszczanie prac badawczych (w języku polskim) oraz prac o charakterze przeglądowym.

  Andrzej Tadeusz Marks (ur. 18 grudnia 1932 w Warszawie, zm. 29 maja 2006 tamże) – polski astronom, doktor inżynier, pisarz, popularyzator astronomii i kosmonautyki.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Po wojennych kursach w Tajnej Podstawowej Szkole Polskiej w Warszawie i ukończeniu w 1950 roku szkoły średniej odbył studia w zakresie astronomii geodezyjnej w latach 1950–1956 na Politechnice Warszawskiej. Przez 2 lata był asystentem w Obserwatorium Astronomicznym PW, po czym zainteresował się tematyką kosmonautyki, w szczególności lotami na Księżyc.

  Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.Wydawnictwa Naukowo-Techniczne (WNT) – polskie wydawnictwo założone w 1949 z siedzibą w Warszawie, do 1961 działało pod firmą Państwowe Wydawnictwa Techniczne.

  W latach 1959–1999 napisał 32 książki o łącznym nakładzie ok. 700 tysięcy egzemplarzy, ponadto kilka tysięcy artykułów w takich czasopismach jak Skrzydlata Polska, Urania, Postępy Astronomii, Problemy, Horyzonty Techniki, Młody Technik, Wiedza i Życie. W 1997 roku przeszedł na emeryturę.

  Wiedza i Życie” – jeden z najstarszych polskich miesięczników popularnonaukowych, wydawany od 1910 (regularnie od 1926) roku, z wyjątkiem II wojny światowej (1939-1945) i stanu wojennego (1981-1983). W latach 1945-1948 wydawany był przez Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego. Po 1989 roku ukazywał się nakładem spółdzielni dziennikarzy Wiedza i Życie (wydawali także gazetę Życie Codzienne oraz książki popularnonaukowe), następnie tytuł został odsprzedany wydawnictwu Prószyński i S-ka. Od czerwca 2002 roku wydawany przez spółkę Agora. W grudniu 2004 tytuł został odkupiony przez wydawnictwo Prószyński Media.Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.

  Od 1989 roku był członkiem Komisji Astronautyki Polskiej Akademii Nauk.

  Wybrane książki[ | edytuj kod]

 • Podbój Księżyca trwa (Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1967),
 • Droga do Księżyca (Wiedza Powszechna, 1969),
 • Księżyc (Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1970),
 • Kosmonautyka encyklopedia z serii Ilustrowana encyklopedia dla wszystkich 1971,
 • Polak w kosmosie (Książka i Wiedza, Warszawa 1978)
 • Podróże międzygwiezdne? (Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1983 ​ISBN 83-11-06991-3​)
 • Ojcowie kosmonautyki (Książka i Wiedza, Warszawa 1984 ​ISBN 83-05-11282-9​)
 • Tajemnica pioruna kulistego, 1984
 • Atlantyda: Fantazja czy rzeczywistość?, 1986
 • Ozon – katastrofa nad Polską, 1992
 • Baza satelitarna Alfa (Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1997 ​ISBN 83-204-2203-5​)
 • Znowu na Księżyc, 1999.
 • Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Srebrny Krzyż Zasługi, 1983
 • Medal 40-lecia Polski Ludowej, 1984
 • Zasłużony Działacz Kultury, 1989
 • Medal Komisji Edukacji Narodowej, 2000
 • Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Był ojcem 2 dzieci: Piotra (1966–1999) i Moniki (1971–).

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Monika Marks. Andrzej Marks (1932-2006). „Urania - Postępy Astronomii”. 4, s. 220, 2006. 
 • Marks, Andrzej Tadeusz. W: Kto jest kim w Polsce. Wyd. 4. Warszawa: Polska Agencja Informacyjna SA, 2001, s. 578. ISBN 83-223-2691-2.
 • Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.Bellona – dom wydawniczy, specjalizujący się w literaturze historycznej oraz militarnej. W jego ofercie znajdują się także kryminały, powieści historyczne i fantastyczne, oraz albumy, kalendarze, bajki i inna literatura dziecięca i wszelkiego rodzaju poradniki pomocne w życiu codziennym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Młody Technik – miesięcznik naukowo-techniczny na poziomie popularnym przeznaczony głównie dla młodzieży. Wyszło także kilka numerów specjalnych między innymi "Technika morska" (1963) i "Człowiek i kosmos" (1963).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Problemy - miesięcznik wydawany w latach 1945-1993 przez RSW Prasa-Książka-Ruch w Warszawie, poświęcony popularyzacji różnych dziedzin wiedzy. Organ Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Jedno z głównych czasopism popularnonaukowych w PRL, skupiające wśród pracowników etatowych i współpracowników oraz w zespole autorskim wybitnych dziennikarzy, popularyzatorów nauki oraz literatów (m. in. Julian Tuwim, Hugo Steinhaus). W czasopiśmie zamieszczano również utwory literackie z gatunku science fiction.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Horyzonty Techniki – miesięcznik naukowo-techniczny poświęcony popularyzacji techniki i wynalazczości, wydawany od połowy 1948 roku (nakład 30 000). Wydawca - Naczelna Organizacja Techniczna. Redaktorem naczelnym w pierwszych latach działalności pisma był Rajmund Sosiński, a redakcja mieściła się w Warszawie na ulicy Czackiego.
  Skrzydlata Polska - czasopismo o tematyce lotniczej wydawane od 1930, jest najstarszym periodykiem o tematyce lotniczej w Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.