• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Kostenko  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi – największa wytwórnia filmowa w Polsce po II wojnie światowej, kolebka kinematografii polskiej.Jerzy Skolimowski (ur. 5 maja 1938 w Łodzi) – polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, poeta, malarz. Przedstawiciel Nowej fali w polskim kinie.

  Andrzej Kostenko (ur. 24 czerwca 1936 w Łodzi) – polski reżyser, scenarzysta i operator filmowy, realizator filmów krótkometrażowych i dokumentalnych.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 2 Wybrana filmografia
 • 2.1 Reżyseria
 • 2.2 Scenariusz
 • 2.3 Zdjęcia
 • 3 Nagrody filmowe
 • 4 Linki zewnętrzne
 • Start (ang. The Departure, fr. Le départ) - belgijski melodramat z elementami komedii z 1967 roku w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, pierwszy zrealizowany przez polskiego filmowca na zachodzie. Zdobywca Złotego Niedźwiedzia oraz Nagrody Międzynarodowej Unii Krytyki Filmowej na Berlinale.Film krótkometrażowy – film, którego czas projekcji nie przekracza 30-60 minut. Granica ta nie jest ściśle określona. Niegdyś za filmy krótkometrażowe uznawano filmy o długości do 20-30 minut, co było związane z tym, że prezentowano je głównie jako dodatki do filmów długometrażowych w kinach. Obecnie filmy te są zazwyczaj prezentowane przez stacje telewizyjne, które preferują metraż zbliżony do pełnej godziny.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hela w opałach – polski serial telewizyjny wyprodukowany i wyświetlany przez telewizję TVN od 10 września 2006 do 26 lutego 2011.
  Janusz Lucjan Nasfeter (ur. 15 sierpnia 1920 w Warszawie, zm. 1 kwietnia 1998 tamże) – polski reżyser, scenarzysta filmowy i pisarz.
  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).
  Żywot Mateusza – polski film poetycki zrealizowany w 1967 roku według powieści Ptaki Tarjeia Vesaasa. Film był debiutem Witolda Leszczyńskiego. Film kręcony był na Suwalszczyźnie nad jeziorem Wigry.
  Ręce do góry − polski film polityczny i autobiograficzny z 1967 roku. Ze względu na panującą wówczas cenzurę dzieło nie trafiło jednak na ekrany. Kiedy w 1981 roku zaistniała możliwość jego rozpowszechniania, Jerzy Skolimowski dokręcił prolog. Zrealizowany został na taśmie barwnej, film właściwy - na czarno-białej. Ostatecznie wszedł na ekrany w 1985 roku bez prologu. Prolog jest jakby komentarzem do historii sprzed czternastu lat. Składa się z luźnych scen: rozmowa reżysera z samym sobą, Bejrut w wojnie domowej, rozmowa z Volkerem Schlondorffem, powstanie warszawskie...
  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Zadzwońcie do mojej żony (Co řekne žena?) – pierwsza kolorowa koprodukcja polsko-czechosłowacka z 1958 w reżyserii Jaroslava Macha.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.