• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Klesyk

  Przeczytaj także...
  Donald Franciszek Tusk (ur. 22 kwietnia 1957 w Gdańsku) – polski polityk, od 2007 prezes Rady Ministrów, w 2014 nominowany do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej (od 1 grudnia 2014).Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL, łac. Catholica Universitas Lublinensis Ioannis Pauli II) – niepubliczny katolicki uniwersytet mieszczący się w Lublinie, posiadający pełne prawa uczelni publicznej i finansowany z budżetu państwa na zasadach uczelni publicznych. Założony w 1918, do 1928 pod nazwą Uniwersytet Lubelski, od 16 października 2005, na podstawie uchwały Senatu zatwierdzonej przez Episkopat Polski, uczelnia zmieniła nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W 1938 roku KUL uzyskał prawo do nadawania stopni naukowych.
  10 kwietnia jest 100. (w latach przestępnych 101.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 265 dni.

  Andrzej Piotr Klesyk (ur. 10 kwietnia 1964 w Lublinie) – polski menedżer, w latach 2007–2015 prezes zarządu PZU.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie (1983). Ukończył następnie ekonomię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz studia MBA w Harvard Business School (jako jeden z pierwszych Polaków).

  W latach 1989–1990 pracował w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, a następnie w różnych firmach w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Współtworzył Handlobank i Inteligo. W latach 1993–2000 pracował w firmie doradczej McKinsey & Company w Londynie, później przez ponad cztery lata był partnerem w Boston Consulting Group.

  Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski (PKO Bank Polski, PKO BP) – polski bank uniwersalny założony w 1919 jako Pocztowa Kasa Oszczędności, spółka akcyjna notowana od 2004 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie; największy bank uniwersalny w Polsce; od 2009 prezesem banku jest Zbigniew Jagiełło.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Dwukrotnie wygrał konkurs na prezesa zarządu PKO BP, ale nie został powołany na to stanowisko. W 2007 objął funkcję prezesa zarządu PZU. W 2010 powołany przez premiera Donalda Tuska w skład Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. W grudniu 2015 na prośbę ministra Skarbu Państwa zrezygnował z kierowania PZU.

  Inteligo – internetowe konto bankowe prowadzone przez PKO BP, którego obsługę zapewnia Inteligo Financial Services S.A.Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.

  W 2010, za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju rynku ubezpieczeniowego w Polsce, odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015, za wybitne zasługi w działalności na rzecz wspierania oraz promowania polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, Krzyżem Oficerskim tego orderu.

  III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie – publiczna szkoła średnia założona w 1921 w Lublinie. Nagradzana była za najlepsze wyniki wśród szkół średnich na Lubelszczyźnie. W 2008 r. III LO im. Unii Lubelskiej zajęło 1. miejsce w woj. lubelskim i 16. miejsce w kraju. Działa tu chór Kantylena, który zdobył Złoty Kamerton w Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy. Od 1 września 2010 roku funkcję dyrektora pełni Grzegorz Lech.Powszechny Zakład Ubezpieczeń, PZU (Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA) – firma ubezpieczeniowa działająca w Polsce, spółka akcyjna.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eliza Więcław: Skuteczny gracz. rp.pl, 11 maja 2010. [dostęp 8 maja 2011].
  2. Wyszukiwarka absolwentów. 3lo.lublin.pl. [dostęp 2012-11-30].
  3. Marcin Bojanowski: Andrzej Klesyk: Wybrał PZU zamiast auta. wyborcza.biz, 15 lutego 2010. [dostęp 17 listopada 2010].
  4. Andrzej Klesyk; sylwetka prezesa PZU. gazetaprawna.pl, 16 kwietnia 2010. [dostęp 17 listopada 2010].
  5. Joanna Solska: Ubezpieczyciel. polityka.pl, 7 lutego 2010. [dostęp 17 listopada 2010].
  6. Mateusz Pawlak. Koniec ery Andrzeja Klesyka w PZU. „Rzeczpospolita”, s. B4, 9 grudnia 2015. 
  7. Premier powoła Radę Gospodarczą. J.K. Bielecki przewodniczącym. wyborcza.biz, 8 marca 2010. [dostęp 8 maja 2011].
  8. M.P. z 2011 r. nr 11, poz. 118
  9. „Wolność gospodarczą warto zaprzęgać w działanie dla kultury”. prezydent.pl, 26 czerwca 2015. [dostęp 26 czerwca 2015].
  Harvard Business School – amerykańska szkoła zarządzania, będąca wydziałem Harvard University. Od wielu lat znajduje się w czołówce szkół biznesu na świecie. W 2006 roku w światowym rankingu studiów MBA Business Week znalazła się na czwartym miejscu. W rankingu USNews na rok 2007 zajęła pierwsze miejsce w kategorii studiów magisterskich z zakresu zarządzania.The Boston Consulting Group (BCG) jest międzynarodową firmą doradztwa strategicznego założoną w 1963 roku przez Bruce Hendersona, absolwenta Harvard Business School. Dzięki takim koncepcjom jak macierz BCG, krzywa uczenia się czy konkurencja w czasie, BCG jest uważane za jednego z liderów consultingu, którzy zrewolucjonizowali naukę zarządzania. Zatrudnia absolwentów najlepszych uczelni biznesowych i technicznych oraz programów MBA m.in. Harvard Business School, IESE, INSEAD czy London Business School. W 2012 r. amerykański magazyn Fortune ponownie umieścił BCG na drugim miejscu rankingu "100 best companies to work for" . BCG jest partnerem World Economic Forum, konsultanci BCG doradzali organizatorom międzynarodowych regat Volvo Ocean Race oraz organizatorom Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Londynie w 2012 r.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ministerstwo Przekształceń Własnościowych – resort zajmujący się procesami prywatyzacji przedsiębiorstw skarbu państwa. Ministerstwo zostało zlikwidowane w wyniku Reformy Centrum. Jego kompetencje przejęło Ministerstwo Skarbu Państwa.
  Lublin (łac. Lublinum, jid. לובלין, lit. Liublinas, ros. Люблин) – miasto na prawach powiatu, stolica województwa lubelskiego. Położona na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 5.084 sek.