• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Jórczak  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze (cz.: Uměleckoprůmyslové museum v Praze; UPM) − czeskie muzeum założone w 1885 roku. Jest to wyspecjalizowana placówka mieszcząca na ulicy 17 listopada na Josefovie w Pradze. Zbiera i zachowuje dla przyszłych pokoleń - krajowe i międzynarodowe przykłady rzemiosła historycznego i współczesnego, a także sztuki użytkowej i wzornictwa przemysłowego.Galeria Remont - galeria sztuki współczesnej działająca w Warszawie w okresie od 1 kwietnia 1972 r. do 6 listopada 1979 r. Mieściła się przy ul. Waryńskiego 12/14 w Warszawie, w Domu Studenckim Riviera Politechniki Warszawskiej, była częścią klubu studenckiego Remont. Gościła wielu twórców, artystów polskich i zagranicznych, wydawała publikacje, organizowała międzynarodowe konferencje, wystawy i działania wychodzące poza oficjalne ramy sztuki.

  Andrzej Jórczak (ur. 9 lutego 1944 w Warszawie, zm. 4 listopada 1981 w Luzarches we Francji) – fotografik, kurator sztuki. Od 1975 r. członek ZPAF. Był jednym z twórców zaliczanych do konceptualizmu w polskiej fotografii artystycznej.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 2 Wybrane wystawy – indywidualne i zbiorowe
 • 3 Przypisy
 • 4 Bibliografia
 • 5 Linki zewnętrzne
 • International Center of Photography (ICP), Międzynarodowe Centrum Fotografii – muzeum fotografii, szkoła i ośrodek badawczy w centrum Manhattanu w Nowym Jorku, Stany Zjednoczone. Centrum powstało w 1974 roku.Mała Galeria ZAPF-CWS (wcześniej Mała Galeria PSP ZAPF; Mała Galeria ZAPF) - galeria sztuki fotomedialnej, działająca przy Placu Zamkowym w Warszawie od 10 października 1977 do 20 stycznia 2006, wystawiająca fotografie, a także wideo i performance. Od powstania w 1977 roku do roku 1981 dyrektorem artystycznym był jeden z jej twórców i założycieli Andrzej Jórczak. W latach 1983 - 2005 funkcję tę pełnił Marek Grygiel.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Marek Grygiel ( ur. w 1950 r. w Tarnowie) – polski historyk sztuki, fotoedytor "Gazety Wyborczej", kurator sztuki (fotografia).
  Sztuka konceptualna (od łac. conceptus- pojęcie) – nurt sztuki XX-wiecznej, zasadzający się na eksponowaniu samego procesu twórczego, to co jest najważniejsze w dziele sztuki to koncept, idea. W rezultacie artyści tego nurtu odrzucili prymat przedmiotu nad ideą, przy jednoczesnym mocnym podkreśleniu intelektualnego charakteru twórczości. Inne nazwy to sztuka pojęciowa, zdematerializowana, postprzedmiotowa (post-object art), Kunst-im-Kopf. Terminu peinture conceptuelle użył Guillaume Apollinaire w stosunku do kubizmu, miało to podkreślic intelektualny charakter tego malarstwa. W 1963 ukazał się artykuł Henry Flyntha Concept Art, w 1967 Sol LeWitta Paragraphs of Conceptual Art, w roku 1969 grupa Art-Language zaczęła wydawać pismo o tej samej nazwie, wtedy też Joseph Kosuth opublikował artykuł Art after Philosophy.
  Muzeum Miasta Łodzi – muzeum w Łodzi przy ulicy Ogrodowej 15 w Pałacu Izraela Poznańskiego. Do 2009 roku muzeum nosiło nazwę Muzeum Historii Miasta Łodzi.
  Zbigniew Andrzej Dłubak (ur. 26 kwietnia 1921 w Radomsku, zm. 21 sierpnia 2005 w Warszawie) – polski teoretyk sztuki, malarz i fotograf. Więzień Auschwitz i Mauthausen. Pierwszą wystawę zorganizował na pryczy w baraku obozowym.
  Zachęta Narodowa Galeria Sztuki – galeria sztuki w Warszawie, narodowa instytucja kultury. Misją Zachęty jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe.
  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Związek Polskich Artystów Fotografików – stowarzyszenie twórczo-zawodowe fotografów, którego zadaniem jest zachowanie ich dotychczasowego dorobku oraz promocja i rozwój współczesnej fotografiki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.