• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Hałaciński  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Instytyt Ekspertyz Sądowych w Krakowie im. prof. dra Jana Sehna (IES) - jedna z najstarszych tego typu instytucji w Europie, powołana w 1929 w Warszawie.Tadeusz Felsztyn (ur. 30 września 1894 we Lwowie, zm. 14 grudnia 1963 w Pitsford w Wielkiej Brytanii) - polski historyk wojskowości, publicysta, pułkownik. Studiował na Politechnice Lwowskiej i w Getyndze. W okresie I wojny światowej w Legionach Polskich. W 1922 doktorat na UW, pracował w szkolnictwie wojskowym. W okresie II wojny światowej dostał się do niewoli radzieckiej, przebywał w Kozielsku, następnie w Griazowcu. Od 1941 w armii Andersa, członek komisji historycznej 2 Korpusu Polskiego. Po wojnie pozostał na emigracji. Współpracownik pisma "Bellona", członek Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie.
  Upamiętnienie[]
 • 5 października 2007 Minister Obrony Narodowej Aleksander Szczygło mianował go pośmiertnie do stopnia pułkownika. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007, w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.
 • Patronat ppłk. Andrzeja Hałacińskego przyjęła Jednostka Strzelecka nr 2059 Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Brzesku.
 • 14 kwietnia 2010 , w ramach akcji „Katyń... pamiętamy" / „Katyń... Ocalić od zapomnienia”, przy Gimnazjum nr 1 im. gen. Władysława Andersa w Bielsku-Białej został zasadzony Dąb Pamięci honorujący Andrzeja Hałacińskiego.
 • W październiku 2012 na rynku w Skawinie udostępniono tablice informacyjne poświęcone Andrzejowi Hałacińskiemu.
 • W kwietniu 2013 zapoczątkowano w Brzesku coroczny bieg sportowy pod nazwą „Memoriał Katyński „O szablę oficerską” im. płk Andrzeja Hałacińskiego”.
 • Na przełomie czerwca i lipca 2013 w rodzinnej Skawinie otwarto ulicę imienia pułkownika Andrzeja Hałacińskiego.
 • Uwagi

  1. Jego towarzyszem walki pod Kostiuchnówką był Jan Sadowski, także odznaczony za obronę w tej bitwie Orderem Virtuti Militari. Obaj byli przetrzymywani w Kozielsku 1939–1940 i zostali zamordowani w Katyniu w 1940. Hałacińskiego i Sadowskiego zidentyfikowano po zachowanych przy zwłokach odznaczeniach Virtuti Militari.
  7 Pułk Piechoty (7 pp) – oddział piechoty Legionów Polskich istniejący (początkowo nieformalnie) w latach 1915-1916.Julian Mieczysław Ginsbert ps. „Jim Poker”, „Inż. J. G.” (ur. 8 lub 22 maja 1892 w Warszawie, zm. 6 listopada 1948 w Londynie) – polski inżynier, komandor porucznik Marynarki Wojennej, dziennikarz, pisarz, publicysta, reżyser w dziedzinie marynistyki.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Skawina – miasto w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Skawina. Miasto jest położone nad rzeką Skawinką kilkanaście kilometrów na południowy zachód od centrum Krakowa. Jest jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej.
  1 Armia (1 A) – związek operacyjny Wojska Polskiego, utworzony w trakcie wojny polsko-bolszewickiej rozkazem Wodza Naczelnego gen. Józefa Piłsudskiego z 7 marca 1920.
  Andrzej Leszek Szcześniak (ur. 29 listopada 1932, zm. 15 marca 2003) – doktor nauk historycznych, autor ponad trzydziestu książek o tematyce historycznej oraz podręczników szkolnych.
  Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu – polski cmentarz wojskowy w Gniezdowie, wzniesiony w latach 1999–2000 według projektu Zdzisława Pidka.
  Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – polska organizacja państwowa zajmująca się kultywowaniem pamięci walki i męczeństwa narodu polskiego, a także innymi miejscami martyrologii na ziemiach polskich.
  Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.
  Kustanaj (od roku 1997 Қостанай "Kostanaj") to miasto obwodowe w północnej części Kazachstanu leżące nad rzeką Toboł. Zamieszkiwane jest przez około 228 tys. mieszkańców. Jest ośrodkiem przemysłu chemicznego (sztuczne włókna), metalowego, materiałów budowlanych, skórzano-obuwniczego, odzieżowego, spożywczego oraz węzłem kolejowym Posiada wyższą szkołę pedagogiczną oraz muzeum regionalne, założone w 1879.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.06 sek.