• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Eliasz

  Przeczytaj także...
  Instytut Psychologii PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie przy ulicy Stefana Jaracza 1.Habilitacja (z łac. habilitas – zdatność, zręczność) – posiadające różny zakres, w zależności od sytuacji prawnej w danym kraju, uprawnienie do:
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Andrzej Marian Eliasz (ur. 1941) – polski psycholog, profesor, były rektor SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończył w 1967 studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na tej samej uczelni w 1972 uzyskał stopień naukowy doktora, w 1981 stopień naukowy doktora habilitowanego. W 1990 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Specjalizuje się w zakresie psychologii ekologicznej, ogólnej oraz różnic indywidualnych.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Pracował m.in. w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy i Instytucie Psychologii PAN. Objął funkcję rektora Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, przekształconej w SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Pełnił tę funkcję przez 20 lat do 2016. Powołany w skład Komitetu Nauk Psychologicznych PAN, został również członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Od 1991 do 2000 był redaktorem naczelnym "Studiów Psychologicznych".

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 2011 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Ewaluacja a jakość kształcenia w szkole wyższej, Wyd. SWPS "Academica", Warszawa 2004
 • Psychologia ekologiczna, Instytut Psychologii PAN, Warszawa 1993
 • Ryzyko chorób psychosomatycznych. Środowisko i temperament a wzór zachowania, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1988
 • Temperament a osobowość, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1974
 • Temperament a rozwój młodzieży, Instytut Psychologii PAN, Warszawa 1992
 • Temperament a system regulacji stymulacji, PWN, Warszawa 1981
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Magistrzy Wydziału Psychologii. uw.edu.pl. [dostęp 2011-10-05].
  2. Zmiana na stanowisku Rektora Uniwersytetu SWPS. swps.pl, 12 maja 2016. [dostęp 2017-01-20].
  3. Lista odznaczonych pracowników naukowych. prezydent.pl, 5 października 2011. [dostęp 2011-10-05].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. [dostęp 2015-07-18].
 • Prof. dr hab. Andrzej Marian Eliasz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2015-07-18].
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Polskie Towarzystwo Psychologiczne (PTP) - polskie stowarzyszenie profesjonalne badaczy psychologii. Założone w 1907 r w Warszawie. Jego pierwszym przewodniczącym był Edward Abramowski.
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.