• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Eliasz

  Przeczytaj także...
  Instytut Psychologii PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie przy ulicy Stefana Jaracza 1.Habilitacja (z łac. habilitas – zdatność, zręczność) – posiadające różny zakres, w zależności od sytuacji prawnej w danym kraju, uprawnienie do:
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Andrzej Marian Eliasz (ur. 1941) – polski psycholog, profesor, rektor SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego.

  Życiorys[]

  Ukończył w 1967 studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na tej samej uczelni w 1972 uzyskał stopień naukowy doktora, w 1981 stopień naukowy doktora habilitowanego. W 1990 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Specjalizuje się w zakresie psychologii ekologicznej, ogólnej oraz różnic indywidualnych.

  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".

  Pracował m.in. w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy i Instytucie Psychologii PAN. Objął funkcję rektora Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, przekształconej w SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Działa w Komitecie Nauk Psychologicznych PAN i Polskim Towarzystwie Psychologicznym. Od 1991 do 2000 był redaktorem naczelnym "Studiów Psychologicznych".

  Polskie Towarzystwo Psychologiczne (PTP) - polskie stowarzyszenie profesjonalne badaczy psychologii. Założone w 1907 r w Warszawie. Jego pierwszym przewodniczącym był Edward Abramowski.Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.

  W 2011 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Wybrane publikacje[]

 • Ewaluacja a jakość kształcenia w szkole wyższej, Wyd. SWPS "Academica", Warszawa 2004
 • Psychologia ekologiczna, Instytut Psychologii PAN, Warszawa 1993
 • Ryzyko chorób psychosomatycznych. Środowisko i temperament a wzór zachowania, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1988
 • Temperament a osobowość, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1974
 • Temperament a rozwój młodzieży, Instytut Psychologii PAN, Warszawa 1992
 • Temperament a system regulacji stymulacji, PWN, Warszawa 1981
 • Przypisy

  1. Magistrzy Wydziału Psychologii. uw.edu.pl. [dostęp 2011-10-05].
  2. Lista odznaczonych pracowników naukowych. prezydent.pl, 5 października 2011. [dostęp 2011-10-05].

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. [dostęp 2015-07-18].
 • Andrzej Eliasz w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2015-07-18].
 • SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny (Uniwersytet SWPS) – uczelnia niepubliczna z siedzibą w Warszawie utworzona w 1996 roku. Prowadzi wydziały zamiejscowe we Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie i Katowicach. Posiada 6 uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, prawo i socjologia (w Warszawie) oraz psychologia (w Warszawie i Wrocławiu). Uczelnia nadaje także stopnie doktora habilitowanego w dyscyplinach: kulturoznawstwo (Warszawa) i psychologia (Warszawa i Wrocław).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.