• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Chyra  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Eter – film dramatyczny z 2018 roku w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Film jest koprodukcją Polski, Ukrainy, Litwy i Węgier. Magiczne drzewo – polski film fabularny z 2009 roku w reżyserii Andrzeja Maleszki. Film nakręcony na podstawie książce pt.Magiczne drzewo Czerwone krzesło. Film jest kinową kontynuacją popularnego serialu o tym samym tytule. Prezentowany był na festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą (m.in. w Niemczech, Finlandii, Norwegii, Czechach, Wielkiej Brytanii, Grecji, USA, Indiach, Egipcie oraz na Tajwanie, Kubie, Ukrainie i Białorusi), zdobywając kilkanaście nagród i wyróżnień.

  Andrzej Chyra (ur. 27 sierpnia 1964 w Gryfowie Śląskim) – polski aktor i reżyser.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wykształcenie[ | edytuj kod]

  Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Lubinie. W 1987 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a w 1994, na tej samej uczelni, Wydział Reżyserii.

  Palimpsest – polski thriller z 2006 roku w reżyserii Konrada Niewolskiego. Zdjęcia rozpoczęły się 10 czerwca 2005. Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W filmie zadebiutował w 1993 rolą Benvollo w „Kolejności uczuć” w reżyserii Radosława Piwowarskiego. Pierwszą nagrodę przyniosła mu rola Gerarda Nowaka w filmie „Dług” Krzysztofa Krauzego, za którą w 1999 został uhonorowany w kategorii „pierwszoplanowa rola męska” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Sukces ten powtórzył w 2005 otrzymując na FPFF w Gdyni nagrodę za rolę w „KomornikuFeliksa Falka oraz w 2013 z „W imię...Małgorzaty Szumowskiej. Za role w „Długu” i „Komorniku” został również uhonorowany Polską Nagrodą Filmową – Orłem, do której nominowany był również w 2006 za rolę w filmie Marka Koterskiego „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”.

  Wszystko co kocham – polski film obyczajowy w reżyserii Jacka Borcucha. 7 września 2010 roku komisja powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego specjalna komisja pod przewodnictwem Agnieszki Holland ogłosiła, iż film jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny w 2011 roku.e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie .
  Magdalena Cielecka i Andrzej Chyra, 2008

  Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” – za sezon 2006/2007, za rolę Roya M. Cohna w przedstawieniu „Anioły w Ameryce” Tony’ego Kushnera w TR Warszawa.

  Od 2008 roku jest członkiem zespołu Nowego Teatru w Warszawie.

  Został członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010.

  Krzysztof Meyer (ur. 11 sierpnia 1943 w Krakowie) – polski kompozytor, pianista, pedagog i autor książek o muzyce. Mąż Danuty Gwizdalanki.Don Giovanni, pełny tytuł: Il dissoluto punito ossia il Don Giovanni (Rozpustnik ukarany, czyli Don Giovanni) - opera w dwóch aktach Wolfganga Amadeusza Mozarta z librettem Lorenzo da Ponte na podstawie sztuki Moliera Don Juan. Premiera odbyła się 29 października 1787 w Pradze, natomiast premiera zmienionej nieco przez Mozarta wersji miała miejsce w Wiedniu 7 maja 1788 roku. Opera należy do gatunku dramma giocoso, czyli dramatu zawierającego elementy komiczne i nadnaturalne. Sam Mozart określił ją w manuskrypcie jako opera buffa.

  W styczniu 2013 zadebiutował jako reżyser operowy, reżyserując w Operze Bałtyckiej Graczy Szostakowicza-Meyera.

  W 2019 otrzymał Specjalną Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za całokształt twórczości

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Był mężem aktorki i reżyserki castingowej Marty Kownackiej. Następnie był związany z aktorką Magdaleną Cielecką. W 2015 urodziło się pierwsze dziecko aktora, syn ze związku z Pauliną Jaroszewicz.

  Miasteczko – serial TVN emitowany od 27 marca 2000 do 4 czerwca 2001. Był autorskim pomysłem stacji. Miejsca plenerowe to: Warszawa, Konstancin, Serock.Honor dla niezaawansowanych – serial obyczajowy produkcji polskiej wyprodukowany w latach 1995-1996. Zawiera 14 odcinków.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ach śpij kochanie – polski film kryminalny w reżyserii Krzysztofa Langa z 2017 roku. Film opowiada historię śledztwa prowadzonego przez młodego milicjanta w sprawie zbrodni dokonywanych przez Władysława Mazurkiewicza. Akcja rozgrywa się w Krakowie w latach 50. ubiegłego wieku.
  Boża podszewka – polski serial obyczajowy w reżyserii Izabelli Cywińskiej, emitowany przez TVP 1 od 23 listopada 1997 do 1 marca 1998. Serial powstał na podstawie powieści pod tym samym tytułem autorstwa Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Bachantki lub Bakchantki (Βάκχαι, Bakchai) – ostatnia z tragedii Eurypidesa (406 p.n.e.), wystawiona podczas agonu roku 405 p.n.e., krótko po śmierci autora. Utwór jest adaptacją bachicznego mitu o początkach kultu Dionizosa oraz opozycji i kontrowersjach jakie wśród co bardziej konserwatywnych mieszkańców Hellady wywoływały żywiołowe praktyki jego zwolenników.
  Defekt to polski serial sensacyjny w reżyserii Macieja Dutkiewicza i według scenariusza Macieja Dutkiewicza i Michała Komara, emitowany w TVP2 (I seria) i TVP1 (II seria) od 8 listopada 2003 r. do 20 maja 2006 r. Powstało łącznie 9 odcinków.
  27 sierpnia jest 239. (w latach przestępnych 240.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 126 dni.
  Zjednoczone stany miłości (tytuł festiwalowy: United States of Love, 2016) – polsko-szwedzki dramat obyczajowy w reżyserii i według scenariusza Tomasza Wasilewskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.081 sek.