• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Chrzanowski - aktor  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Motylem jestem czyli romans 40-latka – polski film fabularny z 1976 w reżyserii Jerzego Gruzy, kontynuacja serialu Czterdziestolatek.Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy – historyczny polski serial w reżyserii Jerzego Sztwiertni, który został wyprodukowany przez Telewizję Polską w latach 1979-1981.

  Andrzej Maria Chrzanowski (ur. 18 grudnia 1945 w Sopocie) – niezależny twórca, reżyser, aktor, projektant.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1970 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, a w roku 1976 Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi.

  W latach 1970–72 był aktorem Teatru Narodowego w Warszawie. Od 1972 do 1979 pełnił funkcję reżysera w zespołach filmowych. W latach 1979–81 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie.W Szczecińskim teatrze wyreżyserował m.in. „Lot nad kukułczym gniazdem” Wassermanna, „Kopciucha” Głowackiego, „Warszawiankę” Wyspiańskiego, „Kamienne niebo” Krzysztonia, „Czyje to życie” Clarka. Od 1981 wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W latach 1982–86 był dyrektorem firmy fonograficznej „Polton”. Od 1986 rozpoczął działalność biznesową polegająca na wdrażaniu luksusowych automatycznych parkingów samochodowych AUTOPARK® według własnego patentu, we współpracy z pracownikami naukowymi Warszawskiej Politechniki i Centrum Badań Kosmicznych.

  Mokotów – lewobrzeżna dzielnica Warszawy na południu miasta, leżąca po obu stronach skarpy wiślanej (Górny i Dolny Mokotów).Girl Guide - film sensacyjny z 1995 roku w reżyserii Juliusza Machulskiego powstały na podstawie powieści Michała Szczepańskiego.

  Ma żonę Wiesławę, potomkowie: córka Ama (ur. 1986), syn Jakub (ur. 1977).

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  07 zgłoś się – polski serial kryminalny wyprodukowany przez Telewizję Polską i emitowany po raz pierwszy w latach 1976-1987. Głównym reżyserem, a także współautorem scenariusza tego serialu jest Krzysztof Szmagier. W głównej roli, porucznika MO Borewicza, wystąpił Bronisław Cieślak. Serial i jego główny bohater cieszyli się w Polsce dużą popularnością.
  Siedem życzeń – polski serial telewizyjny dla młodzieży z 1984 roku. Produkcja zdobyła ogromną popularność i uznanie, stając się jednym z najsłynniejszych seriali młodzieżowych lat 80. Specjalnie na potrzeby tego serialu zespół Wanda i Banda nagrał 9 piosenek, w tym tytułową, która stała się jednym z największych hitów grupy. W 2008 roku wydano Siedem życzeń na płytach DVD, a 4 listopada 2009 ukazała się płyta z piosenkami z serialu, zatytułowana Piosenki z serialu Siedem Życzeń.
  Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego – teatr założony w styczniu 1976 roku z siedzibą przy ul. Kasprzaka 22 w Warszawie (w budynku biurowym ZRK, wcześniej mieszczącym też Kino Mazowsze).
  Rodzina Połanieckich – polski serial z 1979 roku, zrealizowany na motywach powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem.
  Noce i dnie – polski film dwuczęściowy w reż. Jerzego Antczaka z 1975, adaptacja powieści Noce i dnie Marii Dąbrowskiej. Saga dwóch pokoleń rodziny Niechciców na tle Polski pod zaborami na przeł. XIX i XX w. Oprócz wersji kinowej powstał także serial telewizyjny o takim samym tytule, zrealizowany w 1977 (premiera 26 lutego 1978). Sceny pożaru miasta nakręcono w Kazimierzu, a filmowy dwór Niechciców został specjalnie wybudowany.
  Noce i dnie – polski serial telewizyjny w reżyserii Jerzego Antczaka. Jest to telewizyjna wersja filmu kinowego o tym samym tytule.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.851 sek.