• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Bulanda

  Przeczytaj także...
  Siedziba BRE Banku w Bydgoszczy – zespół budynków należących do mBanku w Bydgoszczy. Zwane są „nowymi spichrzami” lub „szklanymi spichrzami” i zaliczają się do najbardziej udanych realizacji architektonicznych w Polsce po 1990 r.Grenoble (oksyt. Grenòble, Granòble; średniowieczny oksyt. Grasanòbol; franko-prow. Grenoblo) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Isère.
  Włodzimierz Mucha (ur. 1956) – polski architekt. Laureat wielu prestiżowych nagród państwowych, m.in. Honorowej Nagrody SARP 2015. Z wykształcenia również magister budownictwa.

  Andrzej Bulanda (ur. 6 czerwca 1955 w Warszawie) – polski architekt. Laureat wielu prestiżowych nagród państwowych, m.in. Honorowej Nagrody SARP 2015. Z wykształcenia również magister budownictwa.

  Absolwent Wydziału Architektury (1984) oraz Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Architekturę studiował również na University of Detroit (1983). Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w Graduate School of Design Harvard University, wykładowca na Penn State University.

  Berlin Zachodni (niem. West-Berlin, Berlin-West, Westberlin) – zachodnia część Berlina w latach 1949-1990, na którą składały się sektory okupowane przez aliantów zachodnich, od północy: francuski, brytyjski i amerykański – łącznie stanowiły one enklawę na terytorium NRD zarządzaną przez aliantów zachodnich.Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.

  Doświadczenia projektowe zdobywał w Berlinie Zachodnim (Freii Otto/Rolf Gutbrod 1979-81), w Bostonie (Benjamin Nutter Architects 1986-87), w Nowym Jorku i w Grenoble (Groupe 6, 1989-90). Od 1991 wraz z Włodzimierzem Muchą prowadzi pracownię Bulanda Mucha Architekci. Ich zespół realizuje głównie projekty architektury użyteczności publicznej oraz mieszkaniowej, a jedną z najważniejszych realizacji biura jest siedziba BRE Banku w Bydgoszczy (1995).

  Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  W 1995 roku według ich projektu powstała siedziba BRE Banku w Bydgoszczy. Idealnie balansujący pomiędzy nowoczesnością a tradycją i kontekstem historycznego śródmieścia obiekt wprowadził ich do czołówki pracowni architektonicznych Polski. Zaprojektowali także hotel Bulwar w Toruniu, umieszczony częściowo w starych koszarach wojskowych, dom handlowy na Chmielnej 25 w Warszawie, a także centrum handlowo-usługowe Stara Papiernia w Konstancinie pod Warszawą, siedzibę Corporate Profiles na Żoliborzu oraz część stołecznego osiedla Eko-Park.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

  Przypisy

  1. Andrzej Bulanda (pol.). bimarch.pl. [dostęp 2016-01-21].
  2. Bulanda, Mucha – Architekci (pol.). culture.pl. [dostęp 2016-01-21].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Honorowa Nagroda SARP - nagroda przyznawana od 1966 polskim architektom przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, uchodząca często za najbardziej prestiżową polską nagrodę architektoniczną. Nagrodę przyznaje się za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury, najczęściej za całokształt działalności. Równolegle przyznawane są Nagrody Roku za najlepszy budynek.
  Budownictwo – dziedzina działalności człowieka związana ze wznoszeniem obiektów budowlanych, podległa dziedzinie nauki jaką jest inżynieria lądowa. Jest to również gałąź wiedzy praktycznej, techniki stosowanej przy budowaniu. Jego głównym zadaniem jest wznoszenie nowych obiektów budowlanych. Zajmuje się również przebudową, odbudową, modernizacją i konserwacją obiektów już istniejących. Ze względu na umiejscowienie tych obiektów wyróżnia się:
  Bulanda Mucha Architekci – polska pracownia architektoniczna z siedzibą w Warszawie, prowadzona przez Andrzeja Bulandę i Włodzimierza Muchę - laureatów Honorowej Nagrody SARP 2015. Założona w 1991. Zespół realizuje przeważnie projekty architektury użyteczności publicznej i mieszkaniowej. Jedną z ważniejszych realizacji jest siedziba BRE Banku w Bydgoszczy, uznana za ikonę współczesnej architektury i wyróżniona wieloma nagrodami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.