• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Brzozowski

  Przeczytaj także...
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu (WSB Toruń) – uczelnia niepubliczna utworzona 27 sierpnia 1998 roku, prowadząca kształcenie w Toruniu (od 1998 r.) oraz Bydgoszczy (od 2007 r.). Największa niepubliczna uczelnia w województwie pod względem liczby studentów.Biuro Koordynacyjne NSZZ „Solidarność” za Granicą – placówka z siedzibą w Brukseli utworzona w 1982 r., której zadaniem było reprezentowanie „Solidarności” w międzynarodowym ruchu związkowym i utrzymywanie współpracy z władzami zagranicznych organizacji związkowych.
  Akademia Obrony Narodowej (AON) – uczelnia wojskowa, zlokalizowana w Warszawie przy alei gen. Antoniego Chruściela "Montera" 103, która powstała z dniem 1 października 1990 na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 21 maja 1990 w wyniku przekształcenia Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – najwyższej rangi cywilno-wojskowa szkoła wyższa w Polsce. Uczelnia prowadzi zarówno działalność dydaktyczną w zakresie kształcenia wyższych kadr dowódczych Wojska Polskiego jak też cywilnych specjalistów w zakresie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Powołana jest także do prowadzenia rozległych prac badawczych w zakresie problematyki obronności i bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa międzynarodowego i sztuki wojennej, w tym strategii, sztuki operacyjnej i taktyki.

  Andrzej Brzozowski (ur. 2 maja 1946 w Szubinie, 2 lutego 2012 w Warwickshire) – polski inżynier, wykładowca, menedżer. Konsul Generalny RP w Toronto (1990–1994).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej (1969); w 1976 obronił doktorat.

  Pracował naukowo na macierzystym wydziale w latach 1970–1990. W 1982 redaktor i kolporter oraz współzałożyciel na terenie Politechniki drukarni i podziemnego wydawnictwa Oficyna u Majstra, w kontakcie z Bogdanem Borusewiczem, Lechem Kaczyńskim i Bogdanem Lisem. Od 1986 odpowiedzialny za kontakty z Biurem „Solidarności” w Brukseli, m.in. szyfrowanie wiadomości do i od Jerzego Milewskiego, pobyt w Londynie w celu rozpoznania konfliktu wewnątrz tamtejszych „Solidarności”. W latach 1989–1990 szef Biura Zagranicznego KK.

  Nowy Sącz – miasto na prawach powiatu w województwie małopolskim, siedziba ziemskiego powiatu nowosądeckiego. Trzecie co do liczby mieszkańców i trzecie co do powierzchni miasto w województwie małopolskim. Węzeł komunikacyjny, główny ośrodek turystyczny Sądecczyzny. Jedno z najstarszych miast w Małopolsce – lokowane 8 listopada 1292 roku. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.Konsul – urzędnik państwa za granicą, którego zadanie polega na dbaniu o interesy własnego państwa oraz opiece nad jego obywatelami przebywającymi na terytorium państwa, w którym konsul pełni swoją funkcję.

  Od 1990 do 1994 był konsulem generalnym RP w Toronto. W latach 1994–1995 prezes Stowarzyszenia Menedżerów w Polsce, 1995–2006 pracownik ABB Sp. z o.o. w Warszawie (m.in. dyr. public affairs), 2006–2008 wykładowca w Wyższej Szkole Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu i Akademii Obrony Narodowej, ekspert w UNDP Poland, w 2007 wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu, 2008–2009 w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie i Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. Od 2008 na emeryturze.

  Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (ang. UNDP, United Nations Development Programme, fr. Programme des Nations unies pour le développement), agenda ONZ powstała w 1965, która tworzy globalną sieć na rzecz rozwoju. Działania UNDP wspierają pozytywne zmiany w krajach poprzez udostępnianie społeczeństwom wiedzy, doświadczenia oraz środków pieniężnych i intelektualnych. Siedzibą agendy jest Nowy Jork. UNDP działa w 166 krajach, gdzie wspomaga rozwiązywanie globalnych i krajowych problemów rozwojowych. Dzięki pomocy UNDP, kraje rozwijające się mogą w efektywny sposób wykorzystywać otrzymaną pomoc.Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego (KSAP) – państwowa szkoła z siedzibą w Warszawie, wyłączona z systemu szkolnictwa wyższego, podlegająca Prezesowi Rady Ministrów. Kształci i przygotowuje do służby publicznej urzędników służby cywilnej oraz kadry wyższych urzędników polskiej administracji.

  Autor wielu publikacji z zakresu biznesu i gospodarki, m.in. podręcznika Przewodnik wdrażania CSR (2009).

  Miał dwójkę dzieci. Odznaczony w 2011 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andrzej Brzozowski : Nekrologi, „Dziennik Bałtycki”, www.nekrologi.net, 27 lutego 2012 [dostęp 2019-01-30].
  2. Andrzej Brzozowski – Encyklopedia Solidarności, www.encysol.pl [dostęp 2019-01-30].
  3. Ordery dla działaczy opozycji demokratycznej, www.prezydent.pl, 31 sierpnia 2011 [dostęp 2019-01-30].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dr inż. Andrzej Brzozowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2019-01-30].
 • Tadeusz Kosobudzki: MSZ od A do Z. Ludzie i sprawy Ministerstwa Spraw zagranicznych w latach 1990-1995. Warszawa: Wydawnictwo'69, 1997, s. 74. ISBN 83-86244-09-7.
 • Bogdan Jerzy Lis (ur. 10 listopada 1952 w Gdańsku) – polski polityk, członek MKS, działacz "Solidarności", po wprowadzeniu stanu wojennego organizator podziemia solidarnościowego, uczestnik Okrągłego Stołu, senator I kadencji, poseł na Sejm VI kadencji.Jerzy Milewski (ur. 27 marca 1935 w Łopuchówku koło Murowanej Gośliny, zm. 11 lutego 1997 w Warszawie) – polski fizyk, polityk, urzędnik państwowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  ABB (Asea Brown Boveri Group Ltd.) – międzynarodowy koncern, działający m.in. w branży automatyki i energetyki, producent aparatury rozdzielczej wysokich, średnich i niskich napięć, transformatorów rozdzielczych, aparatury elektrycznej oraz stacji i systemów elektroenergetycznych.
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).
  Szubin (niem. Schubin) – miasto gminne typu miejsko-wiejskiego, należące do regionu Pałuk - jedno z najstarszych jego miasteczek, położone w powiecie nakielskim województwa kujawsko-pomorskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bydgoskiego. Miasto leży na zboczu rozległego wzniesienia, z którego widać jego panoramę. Przez Szubin przepływają dwie niewielkie rzeki Gąsawka oraz mniej znana Biała Struga, która częściowo płynie starym korytem Gąsawki.
  Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska - jeden z najstarszych wydziałów Politechniki Gdańskiej. W obecnej formie powstał w roku 2004, wskutek połączenia Wydziału Inżynierii Lądowej oraz Wydziału Budownictwa Wodnego i Inżynierii Środowiska.
  Warwickshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie West Midlands. Stolicą hrabstwa jest Warwick. Powierzchnia hrabstwa wynosi 1975 km² powierzchni, a liczba ludności – 543 800.
  Wyższa Szkoła Biznesu - National-Louis University — niepubliczna uczelnia wyższa, jedna z pierwszych w Polsce. Oferuje studia licencjackie i magisterskie na kierunkach: informatyka, zarządzanie, politologia, psychologia i zarządzanie oraz studia podyplomowe, w tym studia MBA. Jako pierwsza w Polsce oferowała obok polskiego dyplomu licencjata amerykański dyplom Bachelor of Arts oraz wprowadziła udogodnienia dla studentów w postaci wirtualnego dziekanatu oraz elektronicznego indeksu. Uczelnia posiada pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej dla wszystkich akredytowanych kierunków. Uczelnia posiada dwa kampusy: w Nowym Sączu i w Tarnowie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.