• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Bargiel  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Himalaista – człowiek uprawiający himalaizm, czyli wspinaczkę wysokogórską uprawianą w Himalajach lub w innych wysokich górach, w których wysokość szczytów przekracza co najmniej 5000 m n.p.m. Są to m.in. Karakorum, Kunlun, Hindukusz, Pamir, Tienszan, Kaukaz, Andy, góry Alaski.Narty turowe (ski-turowe) – narty do skituringu, czyli takiego przemieszczania się po terenie górskim, gdzie występują odcinki płaskie, strome podejścia oraz zjazdy. Narty te łączą w sobie funkcjonalność nart zjazdowych oraz biegowych.

  Andrzej Leszek Bargiel (ur. 18 kwietnia 1988) wychował się w Łętowni, małej wsi w Małopolsce – polski narciarz wysokogórski (skialpinista), biegacz górski i himalaista. Były członek Tatrzańskiego Klubu Narciarskiego Tatra Team Zakopane i Polskiej Kadry Narodowej w skialpinizmie, były uczestnik programu Polski Himalaizm Zimowy, ratownik TOPR. Od 2013 roku konsekwentnie realizuje projekt Hic Sunt Leones - (łac., dosł. „tu są lwy”), w ramach którego organizuje narciarskie wyprawy wysokogórskie, których celem jest szybkościowe wejście, bez dodatkowego tlenu i zjazdy na nartach z najwyższych szczytów Ziemi. Pierwszy człowiek w historii, który zjechał na nartach z wierzchołków K2 oraz Broad Peak. Ma dziesięcioro rodzeństwa. Mieszka w Zakopanem.

  Denis Urubko (ur. 29 lipca 1973 w Niewinnomyssku) – kazachski wspinacz pochodzenia rosyjskiego, himalaista. Z zawodu oficer w armii kazachskiej, filmowiec.Manaslu (nepal. मनास्लु) – ośmiotysięcznik, ósmy pod względem wysokości szczyt Ziemi. Leży w północnej części Nepalu, w dystrykcie Lamjung i osiąga wysokość 8156 m n.p.m. (w niektórych źródłach również 8163 m n.p.m.). Początkowo nazywany Kutang I, nazwa ta wywodzi się od tybetańskiego słowa "tang" oznaczającego płaskie miejsce i odnosi się do kształtu góry, pod szczytem której znajduje się płaskowyż. Obecna nazwa, Manaslu – Góra Ducha, pochodzi z sanskryckiego słowa "manasa" oznaczającego ducha bądź duszę. W spisie Indyjskiej Służby Topograficznej określony był jako Szczyt XXX. Zbudowany jest ze skał metamorficznych. Ze stoków Manaslu spływają trzy lodowce: Manaslu, Pungen i Thulagi.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

 • 2007 – mistrzostwa Polski w narciarstwie wysokogórskim, 1 miejsce w zawodach juniorów
 • 2008 – 3 miejsce w World Cup Madonna de Campiglio (junior)
 • 2009 –  3 miejsce w Pucharze Świata, Dochstein Xtream (espoir)
 • 2010 – Elbrus Race, bieg górski, trasa Extreme, zwycięstwo w zawodach i nowy rekord trasy 3:23:37 (3242 metrów przewyższenia, start na wysokości 2400m, poprawił o 32 minuty rekord trasy 3:55:59 Denisa Urubki z roku 2006)
 • 2012 – Lhotse, próby szybkiego wejścia z bazy, ostatnia do wysokości obozu 4 (14–15 października), około 7100 m, przerwana z powodu złej pogody
 • 2 października 2013 – Sziszapangma - środkowy wierzchołek (7999 lub 8008 m), wejście na nartach skiturowych i zjazd, wejście w 30 godzin z bazy (od godz. 5 rano 1 października 2013 do około godziny 13, 2 października 2013), zjazd do obozu 2 i po odpoczynku zjazd do bazy
 • 25 września 2014 – Manaslu – czasowy rekord wejścia z bazy na szczyt w czasie 14 godzin 5 minut oraz czasowy rekord baza-szczyt-baza – 21 godzin 14 minut. Zjazd z wierzchołka na nartach z powodu bardzo słabej widoczności nie odbył się w całości.
 • 25 lipca 2015 – Broad Peak – jako jeden z dwóch himalaistów w roku 2015 zdobywa główny wierzchołek i dokonuje pierwszego w historii zjazdu na nartach z tego ośmiotysięcznika (z głównego wierzchołka do bazy). Zjazd na nartach do bazy zajął mu w sumie 3 godziny.
 • 2016 – rekord w szybkości zdobycia tytułu Śnieżnej Pantery – 29 dni 17 godzin 5 minut:
 • 16 lipca – Szczyt Lenina (wejście z ABC na wysokości 4400 m (start 15 lipca o 19:30) na szczyt w 13 godzin 30 minut i zjazd z wierzchołka na nartach do ABC w 2 godziny). Wejście od strony Kirgistanu.
 • 25 lipca – Szczyt Korżeniewskiej (wejście z Moskvina BC na wysokości 4350 m na szczyt w 8 godzin 40 minut; zjazd z wierzchołka na nartach do granicy śniegu i zejście do bazy).
 • 2 sierpnia – Szczyt Ismaila Samaniego (wejście z Moskvina BC na wysokości 4350 m na szczyt w 14 godzin 25 minut; zjazd z wierzchołka na nartach do granicy śniegu i zejście do bazy)
 • 10 sierpnia – Chan Tengri (wejście z bazy Inylczek Południowy na wysokości 4070 m na szczyt w 8 godzin 17 minut; zjazd na nartach z wysokości około 6300 m)
 • 14 sierpnia, 12:35 czasu miejscowego – Szczyt Zwycięstwa
 • 21 maja 2017 – zjazd na nartach kuluarem Mallory’ego na północnej ścianie Aiguille du Midi.
 • 22 lipca 2018 – zjazd na nartach z K2 (z wierzchołka do bazy bez zdejmowania nart) – jako pierwszy człowiek w historii.
 • 30 września 2019 – przerwanie wyprawy na Mount Everest, której celem był zjazd na nartach z najwyższego szczytu Ziemi (po 3 tygodniach prób przejścia przez lodowiec) z powodu złych warunków pogodowych i w obliczu zagrażającego bezpieczeństwu gigantycznego, naderwanego i zwisającego nad lodowcem Khumbu seraka.  
 • Kolosy – pierwsze polskie nagrody podróżniczo-eksploracyjne, przyznawane corocznie od marca 2000 roku, za dokonania w kategoriach:Sziszapangma (chin.: 希夏邦马峰, pinyin: Xīxiàbāngmǎ Fēng; tybet.: ཤི་ཤ་སྦང་མ, Wylie: Shi-sha-sbang-ma, ZWPY: Xixabangma; ang.: Shisha Pangma) – 8013 m n.p.m. (lub 8027, 8046 w różnych źródłach), ośmiotysięcznik na terytorium Tybetu w Himalajach Wysokich, ok. 120 km na północny zachód od grupy Mount Everestu. W oznaczeniu Indyjskiej Służby Topograficznej otrzymała numer XXIII, przez wiele lat znana była pod sanskrycką nazwą Gosainthan, co oznacza Miejsce Świętych. Tybetańska nazwa Shi-sha-sbang-ma oznacza Grań nad Trawiastą Równiną. Szczyt tworzy potężny masyw, pokryty wiecznymi śniegami i lodowcami. Na północnym skłonie ma źródła rzeka Arun, należąca do dorzecza Gangesu.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Szczyt Ismaila Samaniego (tadż. Қуллаи Исмоили Сомонӣ, kullai Ismoili Somoni, ros. пик имени Исмаила Самани, pik imieni Ismaiła Samani) – najwyższa góra Tadżykistanu i Pamiru, nazwana na cześć Ismaila Samaniego, założyciela dynastii Samanidów. W czasach gdy Tadżykistan był częścią ZSRR szczyt ten był najwyższym w całym Związku Radzieckim.
  Śnieżna Pantera (ros. Снежный барс, Snieżnyj bars) – rosyjskie wyróżnienie alpinistyczne nadawane za zdobycie pięciu siedmiotysięczników, które w przeszłości znajdowały się w granicach Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wyróżnienie powstało w czasach istnienia ZSRR, jednak obecnie dalej jest uznawane przez kraje Wspólnoty Niepodległych Państw.
  Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.) – szczyt w Masywie Mont Blanc, w grupie górskiej Aiquilles de Chamonix. Znajduje się na terytorium Francji (departament Górna Sabaudia). Ma dwa wierzchołki: południowy (3842 m) i północny (3795 m).
  Chan Tengri (z mong.: „władca niebios”; chiń. upr.: 汗腾格里峰; pinyin: Hánténggélǐ Fēng; kaz.: Хан Тәңірі шыңы, Chan Tängyry szyngy; kirg.: Кантоо, Kantoo; Кантеңир, Kantengir; ros.: пик Хан-Тенгри, pik Chan-Tiengri; ujg.: خانتەڭرى چوققىسى, Hantəngri qoⱪⱪisi) – góra znajdująca się w centralnej części pasma górskiego Tienszan, o wysokości 7010 m n.p.m. (bez pokrywy śnieżnej i lodowej - 6995 m n.p.m.). Położona jest na granicy Kirgistanu (trzecia co do wysokości w tym kraju), Kazachstanu (najwyższy szczyt) oraz Chin (od 2009 roku po wprowadzeniu zmian przebiegu granicy kirgisko-chińskiej), na wschód od jeziora Issyk-kul. Zbudowana z marmuru, dzięki czemu w czasie zachodu słońca przybiera ona barwę purpurową. Jest to drugi co do wysokości szczyt Tienszanu (wyższy jest tylko położony od niego na południe Szczyt Zwycięstwa - 7439 m n.p.m.).
  „Taternik” – magazyn informacyjny Polskiego Związku Alpinizmu, wydawany od 1907 roku. Od 2008 r. ukazuje się jako kwartalnik zarówno w wersji drukowanej jak i elektronicznej, jako plik PDF.
  Szczyt Korżeniewskiej (tadż. қуллаи Корженевская, kullai Korżeniewskaja, ros. пик Корженевской, pik Korżeniewskoj) – góra w Tadżykistanie, trzeci pod względem wysokości szczyt w paśmie Pamiru. Został nazwany na cześć Eugenii Korżeniewskiej – żony rosyjskiego geografa Nikołaja L. Korżeniewskiego. Zdobycie szczytu jest wymagane dla uzyskania rosyjskiego wyróżnienia alpinistycznego: Śnieżnej Pantery.
  Łętownia – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Jordanów. Do 1954 roku istniała gmina Łętownia. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.