• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrula Wasiliu

  Przeczytaj także...
  Markos Kyprianou (ur. 22 stycznia 1960 w Limassol) - polityk i prawnik cypryjski, komisarz UE ds. zdrowia i ochrony konsumenta do 2008 roku, syn Spyrosa Kyprianou.Druga Komisja José Barroso – Komisja Europejska, która działalność rozpoczęła 9 lutego 2010 (w momencie zatwierdzenia jej składu przez Parlament Europejski). Jej przewodniczącym jest José Manuel Barroso.
  Pafos (gr. Πάφος) – miasto na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru, ważny ośrodek turystyczny. Czwarte pod względem wielkości miasto kraju.

  Andrula Wasiliu, gr. Ανδρούλλα Βασιλείου (ur. 30 listopada 1943 w miejscowości Ktima koło Pafos) – cypryjska polityk i prawniczka, w latach 1988–1993 pierwsza dama Cypru, parlamentarzystka, od 2008 do 2014 komisarz europejski.

  Życiorys[]

  W latach 1961–1964 kształciła się w brytyjskiej szkole prawniczej Middle Temple (należącej do Inns of Court), następnie do 1966 studiowała stosunki międzynarodowe w Royal Institute of International Affairs. W latach 1968–1988 praktykowała w zawodzie prawnika, m.in. jako doradca ds. prawnych w Standard Chartered i w Bank of Cyprus. Zrezygnowała z aktywności zawodowej w 1988, gdy jej mąż Jorgos Wasiliu objął urząd prezydenta Cypru. Do 1993 pełniła obowiązki pierwszej damy. Jednocześnie działała społecznie, będąc m.in. przewodniczącą Światowej Federacji Stowarzyszeń ONZ (1991–1995) i przewodniczącą cypryjskiej sekcji WFUNA. Od 1996 do 2000 stała na czele cypryjskiego związku kobiet przedsiębiorców. Działała w europejskiej partii politycznej liberałów (m.in. jako jej wiceprzewodnicząca i przewodnicząca organizacji kobiecej).

  Chatham House (nazwa oficjalna: Royal Institute of International Affairs, Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych) - najważniejszy brytyjski i jeden z ważniejszych na świecie think tanków zajmujących się badaniem stosunków międzynarodowych.Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.

  W wyborach parlamentarnych w 1996 i 2001 uzyskiwała mandat posłanki do Izby Reprezentantów. Reprezentowała założone przez swojego męża ugrupowanie Zjednoczeni Demokraci.

  Od kwietnia 2008 pełniła funkcję komisarza ds. zdrowia w pierwszej komisji José Manuela Barroso, na stanowisku tym zastąpiła Markosa Kiprianu. Pozostała także w powołanej w lutym 2010 drugiej komisji José Manuela Barroso, obejmując w niej obowiązki komisarza ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, które wykonywała do końca kadencji w 2014.

  Pierwsza Komisja José Barroso – Komisja Europejska, która rozpoczęła działalność 22 listopada 2004 i zakończyła ją 31 października 2009. Jej przewodniczącym był José Manuel Durão Barroso.Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.

  Przypisy

  1. Profil na stronie Izby Reprezentantów (ang.). [dostęp 2016-04-12].
  2. Profile: Commissioner Androulla Vassiliou (ang.). ec.europa.eu. [dostęp 2016-04-12].
  3. The members of the Barroso Commission (2004–2009) (ang.). ec.europa.eu. [dostęp 2016-04-12].
  Od 1976 pod władzą rządu cypryjskiego znajduje się jedynie południowa, grecka część wyspy. Zapoznaj się również z: Prezydenci Cypru PółnocnegoJorgos Wasiliu (ur. 1931), polityk cypryjski, prezydent Cypru w latach 1988-1993. Założyciel i pierwszy lider (w latach 1996-2005) partii Zjednoczeni Demokraci.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zjednoczeni Demokraci, ED, EDI (gr. Ενωμένοι Δημοκράτες) - liberalna partia polityczna na Cyprze. Została założona w 1993 roku jako Ruch na rzecz Wolnych Demokratów przez ówczesnego prezydenta George Vasiliou. Pod obecną nazwą partia działa od 1996 roku. Obecnym liderem partii jest Praxoula Antoniadou.
  Izba Reprezentantów (gr. Βουλή των Αντιπροσώπων, tur. Temsilciler Meclisi) - jednoizbowy parlament Cypru. Zasiada w nim 56 deputowanych wybieranych w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję. Trzy dodatkowe miejsca mają zagwarantowane mniejszości religijne (katolicy łacińscy, Ormianie, katolicy maroniccy).
  Alfabet grecki – powstały ok. IX w. p.n.e. alfabet służący do zapisu języka greckiego i języków kilku ludów znajdujących się pod wpływem kultury greckiej. Jego znaki służyły Grekom także do zapisu liczb oraz do notacji muzycznej. We wczesnej starożytności istniało wiele form alfabetu greckiego, wypartych w okresie klasycznym przez formę jońską (zachodnią), której w niezmienionej postaci używa się do dziś do zapisu języka nowogreckiego. Używany jest też w matematyce, m.in. do oznaczania kątów.
  Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ang. Alliance of Liberals and Democrats for Europe Party, ALDE Party) – europejska partia polityczna, działająca głównie na obszarze Unii Europejskiej, zrzeszająca ponad około 55 krajowych ugrupowań politycznych o profilu liberalnym. Do 2012 działająca jako Partia Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów (ang. Party of European Liberals, Democrats and Reformers, ELDR). Siedziba partii mieści się w Brukseli. Ugrupowanie należy do Międzynarodówki Liberalnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.