• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andronik I Gidos

  Przeczytaj także...
  Władcy cesarstwa trapezunckiego, wszyscy władcy pochodzili z dynastii Komnenów, używali nazwy Wielki Komnen. Cesarze Trapezuntu stosowali tytulaturę identyczną jak cesarze bizantyńscy.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Encyklopedia kultury bizantyńskiej – specjalistyczny słownik, będący oryginalnym pomysłem polskich bizantynologów. Wydany w 2002 roku.

  Andronik I Gidos (grec. Ανδρόνικος Α΄ Γίδος, Andronikos I Gidos) – cesarz Trapezuntu od 1 lutego 1222 do 1235.

  Był zięciem Aleksego I i stryjem Jana I. Jego żona była Nieznana z imienia córka Aleksego I Wielkiego Komnena. Prawdopodobnie, zanim został cesarzem, był generałem cesarza nicejskiego Teodora I. W 1231 Andronik został wciągnięty w konflikt między sułtanem Seldżuków Kayqubadem I (1219–1236) a Mongołami.

  Komnenowie – jedna z ostatnich dynastii bizantyjskich panujących w Cesarstwie Bizancjum, a następnie Cesarstwie Trapezuntu.Jan I Komnen, Jan Wielki Komnen Aksouchin, gr. Ιωάννης Α΄ Μέγας Κομνηνός Αξούχος (zm. 1238) – cesarz Trapezuntu od 1235 r. Najstarszy syn współtwórcy państwa, Aleksego I i Teodory Aksouchiny.

  Bibliografia[]

 • Małgorzata Dąbrowska, Andronik I Gidos [w:] Encyklopedia kultury bizantyńskiej, pod redakcją naukową Oktawiusza Jurewicza, Warszawa 2002, s. 29-30.
 • Zobacz też[]

 • Komnenowie
 • Władcy cesarstwa trapezunckiego
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cesarstwo Trapezuntu lub Trebizondu (funkcjonuje także określenie: cesarstwo trapezunckie) – państwo powstałe w 1204 roku na gruzach Cesarstwa Bizantyjskiego na ziemiach wokół miasta Trapezunt (dziś Trabzon we wschodniej Turcji). Cesarstwo istniało w latach 1204–1461.
  Małgorzata Dąbrowska (ur. 11 stycznia 1956 w Łodzi) – historyk, mediewista, bizantynolog, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Łódzkiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.