• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Android - robot


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Czy androidy śnią o elektrycznych owcach? (ang. Do Androids Dream of Electric Sheep?) – powieść science fiction napisana przez Philipa K. Dicka, wydana po raz pierwszy w 1968. Znana również pod innym polskim tytułem: Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? Akcja utworu ma miejsce w roku 2021 w San Francisco (w oryginalnej wersji utworu był to rok 1992). Tematyką powieści jest problem koegzystencji ludzi i androidów oraz typowe dla autora rozważania o sens człowieczeństwa.Sobowtór profesora Rawy − powieść napisana przez polskiego autora Alfreda Szklarskiego w 1963 roku. Wydawnictwo Śląsk do zilustrowania powieści zaangażowało Józefa Marka.
  Isaac Asimov (wym. ˈaɪzək ˈæzɪmʌv, urodzony jako Isaak Judowicz Ozimow (ros. Исаак Юдович Озимов); ur. 2 stycznia 1920 w Pietrowiczach, Rosyjska Federacyjna SRR; zm. 6 kwietnia 1992 w Nowym Jorku) – amerykański pisarz i profesor biochemii pochodzenia rosyjsko-żydowskiego. Największą popularność zdobył jako autor science fiction.
  Android

  Android (stgr. ἀνήρ aner, dop. ἀνδρός andros – mężczyzna, istota ludzka εἶδος eidos postać, kształt, wygląd, rodzaj) – robot humanoid, czyli sztucznie stworzona istota, lub urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania, którego kształt przypomina ludzkie ciało. Pojęcie android w postaci Androides zostało odnotowane w roku 1728

  Prometeusz (tytuł oryg. Prometheus) − amerykańsko-angielski horror science fiction z 2012 roku w reżyserii Ridleya Scotta, ze scenariuszem Damona Lindelofa i Jona Spaihtsa. Muzykę do filmu skomponował Marc Streitenfeld, natomiast autorem zdjęć jest Dariusz Wolski. Producentami filmu są reżyser, Ridley Scott oraz Walter Hill i David Giler. W głównych rolach występują Noomi Rapace, Michael Fassbender, Charlize Theron, Guy Pearce oraz Idris Elba.Alfred Szklarski (ur. 21 stycznia 1912 w Chicago, zm. 9 kwietnia 1992 w Katowicach) – pisarz literatury młodzieżowej. Publikował także pod pseudonimami Alfred Bronowski, Fred Garland, Aleksander Gruda, Alfred Murawski (w czasie okupacji).

  Androidy początkowo były tylko postaciami występującymi w literaturze i filmach science-fiction. Najczęściej android przedstawiany był jako sztucznie wyhodowany i genetycznie zmodyfikowany człowiek, jak w filmie Łowca androidów, lub mechaniczny robot jak w cyklu Fundacja Isaaca Asimova. Pierwszym androidem przedstawionym w filmie był Maschinenmensch z dzieła Fritza Langa Metropolis.

  Terminator – amerykańska franczyza filmowa z gatunku science-fiction stworzona przez Jamesa Camerona oraz Gale Anne Hurd, obejmująca pięć filmów pełnometrażowych, jeden krótkometrażowy, serial, a także serię gier, komiksów i książek. Franczyza Terminatora do 2010 zarobiła 3 biliony dolarów i znajduje się na 14. miejscu najbardziej dochodowych franczyz medialnych na świecie. Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.

  Obecnie postęp robotyki sprawił, że tworzone są pierwsze działające androidy.

  Android posiadający cechy kobiece nazywany jest niekiedy fembotem. W związku z powstawaniem działających fembotów, po raz pierwszy w realnym świecie pojawił się problem dotyczący praw robotów, ale w zupełnie innym kontekście, niż wyobrażali to sobie twórcy SF. W październiku 2017 roku, podczas odbywającego się w Arabii Saudyjskiej forum Future Investment Initiative nadano po raz pierwszy w historii świata obywatelstwo żeńskiemu androidowi Sophie. Ponieważ androidowi przyznano więcej praw obywatelskich, niż w tym kraju posiadają kobiety, podniosły się głosy krytyki z tym związane.

  Spektrum – polska powieść fantastycznonaukowa autorstwa Martyny Raduchowskiej. Jest drugim tomem serii Czarne Światło, jednak jej akcja dzieje się równolegle z tomem pierwszym, opowiadając historię z perspektywy androida o imieniu Maya. Powieść ukazała się 3 października 2018 nakładem wydawnictwa Uroboros. Na początku 2019 zdobyła tytuł Książki Roku w kategorii science fiction według portalu Lubimy Czytać, zdobywając 1096 głosów. Została też nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2018. Marcin Mroziuk, recenzent portalu Wirtualna Polska, ocenił Spektrum pozytywnie. Prawa obywatelskie – konstytucyjnie zagwarantowane prawa obywatela danego państwa, których celem jest ochrona jego interesów.

  Androidy w kulturze[ | edytuj kod]

  Androidy pojawiły się w m.in. następujących filmach lub grach:

 • C-3PO – seria filmów Gwiezdne wojny
 • Terminator (T-800, T-1000, T-X i Rev-9) – seria filmów Terminator
 • Data – seria filmów Star Trek
 • Bishop – film Obcy – decydujące starcie
 • Ash – film Obcy – ósmy pasażer Nostromo
 • Andrew Martin – film Człowiek przyszłości
 • David – film A.I. Sztuczna Inteligencja
 • Sonny – film Ja, robot
 • David – film Prometeusz
 • Maschinenmensch - film Metropolis (1927)
 • Detroit: Become Human - świat pełny androidów (2018)
 • android Calder - film Test pilota Pirxa wg. opowiadania Rozprawa Stanisława Lema
 • Android występuje w powieści Alfreda Szklarskiego Sobowtór profesora Rawy oraz w książce Philipa Dicka pod tytułem Czy androidy śnią o elektrycznych owcach? Są też tematem Łez Mai oraz Spektrum Martyny Raduchowskiej. Androidy występują również w mandze i anime Dragon Ball autorstwa Akiry Toriyamy

  Obywatelstwo – więź prawna łącząca jednostkę (osobę fizyczną) z państwem, na mocy której jednostka ma określone prawa i obowiązki wobec państwa, a państwo – analogicznie – ma obowiązki i prawa wobec jednostki. Określenie spraw związanych z obywatelstwem, a w szczególności sposobów jego nabycia i ewentualnie także utraty, należy do samego państwa – jest to jego kompetencja wyłączna. Istnieją także regulacje prawa międzynarodowego dotyczące spraw związanych z obywatelstwem, a w szczególności unikania sytuacji bezpaństwowości i wielokrotnego obywatelstwa.Replikant – określenie androida łudząco przypominającego człowieka, używane w filmie Ridleya Scotta Łowca androidów (ang. Blade Runner), gdzie zastąpiło słowo "androidy", używane przez Philipa K. Dicka w literackim pierwowzorze filmu - powieści Czy androidy śnią o elektrycznych owcach? (ang. Do Androids Dream of Electric Sheep?). Należy tu zauważyć, iż Dick używając określenia android (człekokształtny robot) miał raczej na myśli istoty biologiczne, bliższe pojęciu cyborga.

  Rzeczywistość[ | edytuj kod]

  Nad skonstruowaniem humanoidalnego robota, mogącego poruszać się w górskim terenie, pracuje amerykańska firma Boston Dynamics zakupiona w 2013 roku przez Google. Podobne badania prowadzi wiele laboratoriów uniwersyteckich na całym świecie (głównie w Japonii). Produkcją robotów humanoidalnych do zastosowań naukowych (jako platformy badawcze) zajmuje się również firma SARCOS.

  Sophia – humanoidalny robot, wyprodukowany przez firmę Hanson Robotics z Hongkongu. Obdarzona jest sztuczną inteligencją, aby uczyć się, dostosowywać do ludzkich zachowań i pracować z ludźmi. Udzieliła wielu wywiadów na całym świecie. W październiku 2017 została obywatelem Arabii Saudyjskiej, stając się pierwszym robotem, który otrzymał obywatelstwo jakiegokolwiek kraju. Robot – mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania. Działanie robota może być sterowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • cyborg
 • droid
 • golem
 • sztuczna inteligencja
 • replikant
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Android World – strona poświęcona androidom (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. android (n.) (ang.). [dostęp 2020-01-02].
  2. OED at "android" citing Ephraim Chambers, Cyclopadia; or, a universal dictionary of arts and sciences. 1728.
  3. Roboty zaczęły zastępować ludzi. W tym hotelu pracują praktycznie tylko maszyny! (pol.). Komputerświat. [dostęp 30/04/2016].
  4. Robot dostał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Sophia "ma więcej zagwarantowanych praw niż kobiety", 27 października 2017 [dostęp 2017-10-29] (pol.).
  5. Mateusz Kudła, Świat robotów (pol.). Fakty TVN. [dostęp 2014-02-16].
  Język grecki klasyczny, greka klasyczna – stadium rozwojowe języka greckiego, używanego w okresie klasycznym (500 r. p.n.e. - 350 r. p.n.e.) starożytnej Grecji. Był to jeden z ważniejszych języków starożytności, rozpowszechniony na znacznych obszarach Półwyspu Bałkańskiego i Azji Mniejszej oraz na Cyprze. Dzisiaj ten język można studiować na filologii klasycznej. Był to język bogatej literatury, w okresie klasycznym działali Tukidydes, Arystofanes, Platon, mówcy ateńscy.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Fembot (ang. złączenie female i robot) – odmiana robota humanoidalnego przypominająca wyglądem dojrzałą kobietę.
  T-800 (Cyberdyne Systems Model 101) – postać fikcyjna, elektroniczny morderca, znany z filmów Terminator (The Terminator, 1984), Terminator 2: Dzień sądu (Terminator 2: Judgment Day, 1991), Terminator 3: Bunt maszyn (Terminator 3: Rise of the Machines, 2003) oraz Terminator: Ocalenie (Terminator: Salvation, 2009). Pokryty żywą tkanką, metalowy endoszkielet. Postać kultowa grana przez Arnolda Schwarzeneggera. W filmie Terminator: Ocalenie, T-800 zagrał austriacki aktor i kulturysta Roland Kickinger, zaś za pomocą grafiki komputerowej wygenerowano jego głowę na podobieństwo młodego Schwarzeneggera.
  Data – fikcyjna postać ze świata Star Trek. Bohater serialu Następne Pokolenie oraz czterech filmów stanowiących jego kontynuację. Data jest androidem pełniącym obowiązki drugiego oficera na pokładzie USS Enterprise. Odtwórcą roli Daty jest amerykański aktor Brent Spiner.
  Obcy – decydujące starcie (tytuł oryg. Aliens) – film fantastycznonaukowy z 1986 roku, druga część serii filmów o Obcym, wyreżyserowana przez Jamesa Camerona. Laureat dwóch Oscarów za efekty specjalne i montaż dźwięku.
  Kobieta – dojrzały płciowo żeński osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.
  Star Trek (w dosłownym tłumaczeniu Gwiezdna Wędrówka) – seria sześciu fantastycznonaukowych seriali telewizyjnych, 12 filmów pełnometrażowych, a także dziesiątki książek, komiksów i gier komputerowych dziejących się w tym samym fikcyjnym uniwersum stworzonym przez Gene’a Roddenbery’ego w latach 60. Prawnym właścicielem nazwy Star Trek, znaków graficznych oraz postaci jest wytwórnia filmowa Paramount Pictures.
  Bishop – android (341-B) zbudowany przez Michaela Bishopa, pracownika Weyland-Yutani na podobieństwo swoje oraz Charlesa Bishopa Weylanda fundatora i właściciela Weyland-Yutani, jeden z bohaterów filmów Obcy - decydujące starcie oraz Obcy 3. W obu obrazach w jego rolę wciela się amerykański aktor Lance Henriksen, który w trzeciej części tej kosmicznej sagi wciela się również w postać Michaela Bishopa, twórcy sztucznego "Bishopa".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.