• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Androgeos

  Przeczytaj także...
  Minos (gr. Μίνως Mínōs, łac. Minos) – w mitologii greckiej król i prawodawca Krety, sędzia zmarłych w Hadesie, heros.Minotaur (gr. Μινώταυρος Minṓtauros, łac. Minotaurus) – postać z mitologii greckiej. Zazwyczaj przedstawiany jako człowiek z głową byka, jednak czasem w postaci istoty z torsem i głową człowieka, od pasa w dół zaś z ciałem byka.
  Katreus (gr. Κατρεύς) – w mitologii greckiej król Krety, syn Minosa i Pazyfae. Według lokalnego mitu arkadyjskiego był natomiast synem Tegeatesa.

  Androgeos – w mitologii greckiej syn Minosa i Pazyfae; brat m.in.: Glaukosa, Ariadny, Fedry, Akalle i Katreusa.

  Pazyfae (także Pasifae, Pazifae, Pasyfae; gr. Πασιφάη Pasipháē, łac. Pasiphae) – w mitologii greckiej królowa Krety.Atena (gr. Ἀθήνη Athene lub Ἀθηναίη Athenaie) – w mitologii greckiej bogini mądrości, sztuki, wojny sprawiedliwej oraz opiekunka miast, m.in. Aten i Sparty. Jedna z dwunastu głównych bogów olimpijskich. Jej atrybutami były: miecz, sowa, hełm, drzewo oliwne. Jej rzymskim odpowiednikiem jest Minerwa.

  Brał udział w polowaniu na byka maratońskiego, ale nie powiodło mu się i został rozszarpany na strzępy. Inna wersja mitu mówi, iż to Ateńczycy zabili Androgeosa z zawiści, gdy odniósł zwycięstwo w igrzyskach na cześć Ateny. Śmierć Androgeosa pomścił ojciec, Minos, który napadł na Ateny i zmusił je do płacenia haraczu w postaci siedmiu mężczyzn i siedmiu kobiet, którzy mieli być oddani na pożarcie Minotaurowi (wśród haraczu znalazł się Tezeusz).

  Akalle (także Akakallis) – w mitologii greckiej córka Minosa i Pazyfae. Siostra m.in. Ariadny, Androgeosa, Glaukosa, Deukaliona, Fedry i Katreusa.Ariadna (gr. Ἀριάδνη Ariádnē, łac. Ariadne) – w mitologii greckiej córka króla Krety Minosa i Pazyfae, która pomogła Tezeuszowi wydostać się z labiryntu. Kłębek nici, którą rozwijał, chodząc po Labiryncie, ułatwił mu znalezienie drogi powrotnej. Stąd popularny związek frazeologiczny – nić Ariadny.
  Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.