• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andriej Smirnow

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Żyła sobie baba (ros. Жила-была одна баба) – rosyjski film dramatyczny z 2011 roku w reżyserii Andrieja Smirnowa.
  Dworzec Białoruski (tyt. oryg.ros. Белорусский вокзал) – radziecki melodramat z 1970 roku, w reżyserii Andrieja Smirnowa.

  Andriej Smirnow (ros. Андрей Сергеевич Смирнов; ur. 12 marca 1941 w Moskwie) – radziecki i rosyjski reżyser oraz aktor filmowy.

  Życiorys[]

  Jest synem znanego pisarza Siergieja Smirnowa. W 1962 roku ukończył wydział reżyserski WGIK w klasie Michaiła Romma.

  Dworzec Białoruski (ros. Белорусский вокзал) w Moskwie to jeden z większych dworców kolejowych w mieście. Formalna, używana w systemie kolejowym, nazwa stacji to Moskwa Pasażerska Smoleńska (ros. Москва-Пассажирская-Смоленская). Ma ona charakter końcowy dla pociągów międzynarodowych przybywających do Moskwy z kierunku zachodniego. W przypadku pociągów podmiejskich (elektriczek) jest to także stacja przelotowa przy linii prowadzącej do Dworca Kurskiego.Wszechrosyjski Państwowy Instytut Kinematografii (WGIK, dawniej Wszechzwiązkowy Państwowy Instytut Kinematografii) (ros. Всероссийский государственный институт кинематографии имени С.А.Герасимова, ВГИК) – pierwsza uczelnia filmowa na świecie, założona w sierpniu 1919 roku przez Władimira Gardina.

  Debiutował w 1962 filmem Ej, kto nibut'! (Эй, кто нибудь!). Jego najsłynniejszym dziełem jest powstały w 1970 Dworzec Białoruski. Opowiada on historię weteranów wojennych, którzy wracali kiedyś z frontu właśnie na Dworzec Białoruski, a spotykają się po latach w Moskwie. W listopadzie 2011 miał swoją premierę jego film Żyła sobie baba.

  Michaił Iljicz Romm (ros. Михаил Ильич Ромм, ur. 24 stycznia 1901 w Irkucku, zm. 1 listopada 1971) – radziecki reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog i działacz społeczny. Wykładowca Wszechzwiązkowego Państwowego Instytutu Kinematografii. Prywatnie mąż aktorki Jeleny Kuźminej.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Smirnow wystąpił także w szeregu filmów jako aktor, niedawno m.in. w Persona non grata w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.

  Wybrana filmografia[]

  reżyseria[]

 • 1970: Dworzec Białoruski
 • 2011: Żyła sobie baba
 • aktor[]

 • 2005: Persona non grata
 • Przypisy

  1. Kazimierz Nowacki (red.), Z filmem radzieckim na ty, Kraków 1972, s. 55.
  2. Wacław Radziwinowicz: Zbrodnie bolszewików na ekranie. wyborcza.p. [dostęp 2011-11-05].

  Linki zewnętrzne[]

 • Andriej Smirnow w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kazimierz Nowacki (ur. 19 listopada 1928, zm. 30 września 1996 w Krakowie) - historyk sztuki, znawca teatru, publicysta, docent dr hab., pracownik Zakładu Teatrologii UJ, wicedyrektor Muzeum UJ, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, wieloletni sekretarz, a następnie prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.Siergiej Siergiejewicz Smirnow (ros. Серге́й Серге́евич Смирно́в; ur. 1915, zm. 1976) – radziecki pisarz i historyk. Ojciec aktora Andrieja Smirnowa. Za książkę Twierdza Brzeska (Брестская крепость) otrzymał Nagrodę Leninowską. Pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.