• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrew Wood  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Heroinizm – uzależnienie od zażywania diacetylomorfiny C21H23NO (heroiny, opioidu: półsyntetycznej pochodnej morfiny). Heroinizm jest jedną z najcięższych kompulsji narkotycznych. Heroinizm można podzielić na uzależnienie fizyczne i psychiczne. Uzależnienie fizyczne charakteryzują tzw. objawy abstynencyjne – nudności, bóle kostno-stawowe, bóle mięśni, biegunka. Wiąże się z wbudowywaniem heroiny w metabolizm organizmu osoby zażywającej nałogowo ten narkotyk.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

  Andrew Patrick Wood (ur. 8 stycznia 1966 w Columbus w stanie Missisipi, zm. 19 marca 1990 w Seattle w stanie Waszyngton) – amerykański muzyk grunge'owy, wokalista zespołu Mother Love Bone, oraz wcześniej Malfunkshun. W wieku 24 lat z powodu przedawkowania heroiny zapadł w śpiączkę, z której już się nie obudził, zmarł tuż przed wydaniem jedynego albumu długogrającego Mother Love Bone, Apple. Był osobą androgyniczną.

  Alice in Chains – amerykańska grupa muzyczna utworzona w 1987 roku z inicjatywy wokalisty Layne’a Staleya oraz gitarzysty Jerry’ego Cantrella. Jest kolejnym zespołem wywodzącym się z Seattle, który osiągnął sukces komercyjny. Grupa bardzo często zaliczana jest do tzw. „Wielkiej Czwórki z Seattle”, wraz z takimi wykonawcami jak Pearl Jam oraz Soundgarden. Muzyka stworzona przez zespół jest mroczna i ciężka, lecz bardzo melodyjna. Odznacza się różnorodnością brzmienia, sprawiającą że zespół trudno jest przypisać do konkretnego gatunku. Grupa powszechnie identyfikowana jest z nurtem grunge, lecz czerpiąca inspirację z szeroko pojętej muzyki metalowej lat 70. Zawiera w sobie elementy ciężkich metalowych riffów spod znaku Black Sabbath oraz melodyjnego hard rocka spod znaku Led Zeppelin, przeplatanego łagodniejszymi i utrzymanymi w stylistyce muzyki akustycznej kompozycjami. Charakterystyczną cechą zespołu są rozbudowane aranżacyjnie utwory, oraz odrębny styl wokalny, który często zawiera zharmonizowane linie wokalne.Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Młodzieńcze lata[ | edytuj kod]

  Andrew urodził się w 1966 w Columbus, jako najmłodsze dziecko państwa Wood (bracia Brian i Kevin), jego rodzina przeprowadziła się jednak, krótko po jego narodzeniu do Bainbridge Island (stan Waszyngton), gdzie młody Andy wychowywał się. Już w młodym wieku był fanem takich artystów jak: Queen, Elton John, Aerosmith, czy Kiss.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Would? – pierwszy singel amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, promujący wydany w 1992 roku album Dirt. Kompozycja została zamieszczona na 13, ostatniej pozycji na albumie. Czas trwania wynosi 3 minuty i 27 sekund, co sprawia że prócz kompozycji „Intro (Dream Sequence)” (0:43), „Them Bones” (2:30) oraz „Dam That River” (3:09), jest najkrótszym utworem zawartym na albumie. Autorem tekstu oraz kompozytorem jest gitarzysta Jerry Cantrell. Na stronie B singla znalazły się dwie kompozycje z minialbumu Sap – „Brother” z gościnnym udziałem Ann Wilson z zespołu Heart oraz Chrisa Cornella z Soundgarden. Drugim utworem jest„Right Turn” z udziałem Marka Arma z grupy Mudhoney oraz Cornella. Singel ukazał się nakładem wytwórni Columbia. Produkcją muzyczną utworu zajął się sam zespół, co stanowi jedyny wyjątek na płycie Dirt.

  Pierwszy projekt muzyczny (1980-1988)[ | edytuj kod]

  W wieku 14 lat, wraz z bratem Kevinem założył modern rockowy zespół pod nazwą Malfunkshun, w którym zajmował on stanowisko wiodącego wokalisty, oraz basisty. Grupa zyskała popularność głównie ze względu na jego wyjątkowo barwną osobowość, a także dzięki głosowi porównywanemu do Stevena Tylera, czy Roberta Planta. Zespół uznawany jest za jeden z pierwszych z gatunku grunge. Po ośmiu latach Andy opuścił grupę, a ta postanowiła nie kontynuować swej muzycznej działalności.

  Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.

  Mother Love Bone (1988-1990)[ | edytuj kod]

  Po rozpadzie dobrze zapowiadającego się Malfunkshun, Andy postanowił rozpocząć nowy muzyczny projekt, założył więc w Seattle rockową grupę - Mother Love Bone. Zajął tam miejsce wokalisty, oraz pianisty, rezygnując tym samym ze stanowiska basisty, na tym miejscu zastąpił go Jeff Ament. Duet gitarzystów prowadzących tworzyli Bruce Fairweather oraz Stone Gossard. Składu dopełnił perkusista - Greg Gilmore. Grupa w 1989 wydała płytę krótkogrającą pt. Shine, zespół intensywnie koncertował i stawał się sławny dzięki samemu Woodowi. W tym samym roku samoistnie poddał się leczeniu odwykowemu spowodowanym uzależnieniem od heroiny. Rok później zespół przymierzał się do wydania pierwszej płyty studyjnej. 16 marca 1990, Xana La Fuente, partnerka życiowa Andy'ego znalazła go w ich domu w stanie śpiączki, natychmiast został przewieziony do szpitala w celu próby ratowania życia. Zmarł 3 dni później, bezpośrednią przyczyną było przedawkowanie heroiny, grupa natychmiast skończyła działalność. Po czterech miesiącach od tego incydentu wydany został longplay Mother Love Bone - Apple, uznawany za kamień milowy w historii grunge'u, a także jeden z najlepszych albumów tego gatunku. W 1991 wydano album kompilacyjny nazwany po prostu Mother Love Bone, złożony z utworów umieszczonych na Shine i Apple.

  Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.Androgynia (w psychologii) – występowanie u danej osoby cech psychicznych charakterystycznych zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Robert Anthony Plant CBE (ur. 20 sierpnia 1948 w West Bromwich) – brytyjski wokalista rockowy i autor tekstów, frontman zespołu Led Zeppelin.
  Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.
  Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.
  Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
  Aerosmith - amerykański zespół rockowy grający w charakterystycznym stylu będącym mieszanką hard rocka i bluesa. Sprzedali ponad 150 milionów egzemplarzy swoich albumów na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.