• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrew Vowles

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Robert Del Naja, 3D (ur. 21 stycznia 1966 w Bristolu), angielski muzyk - kompozytor i wokalista, a także artysta-grafik, tworzący zwłaszcza graffiti.
  Trip hop – gatunek muzyczny znany też pod nazwami Bristol Sound lub Bristol Acid Rap. Powstał w latach 90. XX wieku w Anglii. Nazwy tej użyto po raz pierwszy w magazynie muzycznym Mixmag, dla określenia nurtu "hip-hopu na kwasie" czyli gatunku prezentowanego przez grupę Massive Attack na płycie Blue Lines. Na brzmienie trip-hopu składa się przede wszystkim dub i rap, później jednak zaczęto poszerzać tę definicję o każdy gatunek muzyczny opierający się na dubowym rytmie bądź loopach perkusyjnych w tempie ok. 80 bpm (uderzeń na minutę), ciężkiej bądź smutnej atmosferze (dlatego do trip-hopu zalicza się także grupę Portishead, która zdaje się prezentować bardziej "jazz na kwasie" niż "hip-hop na kwasie").

  Andrew Vowles, ps. Mushroom (ur. 10 listopada 1967 w Bristolu, Wielka Brytania) – jeden z założycieli brytyjskiego zespołu triphopowego Massive Attack.

  Przed założeniem Massive Attack, Vowles, Robert Del Naja, Grant Marshall i Nellee Hooper byli członkami Wild Bunch. Wild Bunch przeistoczył się później w Massive Attack. Vowles pozostał członkiem grupy do 1998 r., odszedł niedługo po wydaniu trzeciego albumu studyjnego Mezzanine. Jako powód odejścia podawano różnicę opinii na temat kierunku rozwoju zespołu między Vowlesem a kolegami. Mushroom skłaniał się bardziej w stronę hip-hopu, natomiast Robert Del Naja i Daddy G optowali za bardziej elektronicznym brzmieniem.

  Mezzanine – trzeci album triphopowej grupy Massive Attack. Jest to ostatnia produkcja, która swoimi nazwiskami firmuje trójka założycieli zespołu. Tym razem wokalistką, która brała udział w nagraniu została Elizabeth Fraser znana z Cocteau Twins, zespołu, którego brzmienie (szczególnie z LP "Garlands") odcisnęło się bardzo wyraźnie na brzmieniu samego "Mezzanine", jak i następnych płytach Massive Attack. Odegrała ogromną rolę w przygotowywaniu nagrań, zaśpiewała w trzech z nich, w tym w "Teardrop" (utwór ten znalazł się także na ścieżce dźwiękowej do serialu "Prison Break" oraz "Dr House"). Płyta zebrała znakomite recenzje i ugruntowała pozycję zespołu wśród najważniejszych zjawisk muzyki lat 90. Na uwagę zasługuje częste użycie gitar bądź sampli z nich (szczególnie w "Risingson"). Utwory z płyty zostały wykorzystane jako ścieżki dźwiękowe do wielu produkcji filmowych, ścieżki wykorzystano m.in. w fimach takich jak: Matrix, Pi czy Snatch.Daddy G (ur. jako Grantley Marshall, 18 grudnia 1959 w Bristolu w Wielkiej Brytanii) – angielski muzyk, założyciel zespołu Massive Attack.

  Oprócz współpracy z Massive Attack, Vowles jest też DJ-em producentem.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pseudonim (z stgr. ψευδώνυμος pseudonymos, dosł. "pod fałszywym imieniem") – indywidualna nazwa danej osoby, inna niż oficjalne imię i nazwisko.
  Massive Attack – brytyjski zespół muzyczny, wykonujący muzykę trip hop. Uważany za najważniejszego wykonawcę tego gatunku. Jeden z bardziej znanych brytyjskich zespołów pierwszej połowy lat 90. Przez ponad 10 lat miał trzech stałych członków oraz wielu współpracowników. Obecnie Massive Attack tworzy duet – Robert del Naja, znany jako 3D, oraz Grant Marshall, znany jako Daddy G.
  Nellee Hooper (ur. 1963) - brytyjski producent muzyczny i kompozytor znany ze współpracy z Björk, No Doubt, Madonną, Gwen Stefani, Garbage, U2, Sneaker Pimps, Soul II Soul oraz Massive Attack.
  Bristol (wal. Bryste, IPA /ˈbrɪstəl/) – miasto w południowo-zachodniej Anglii, położone przy ujściu rzeki Avon do Kanału Bristolskiego, 185 km na zachód od Londynu. Z populacją 428,2 tys. mieszkańców (2011) Bristol zajmuje szóste miejsce w Anglii i dziewiąte w Wielkiej Brytanii. Formalnie stanowi on jednolitą jednostkę administracyjną i zarazem samodzielne hrabstwo ceremonialne. Miasto jest największym ośrodkiem regionu South West England. Do nadejścia rewolucji przemysłowej, przez trzy stulecia Bristol był drugim lub trzecim pod względem wielkości angielskim miastem. Podstawą zamożności mieszkańców był port, obecnie przeniesiony z centrum do ujścia Avonu. Miasto szczyci się ponad setką zabytków należących do klasy I, najstarsze pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Bristol jest prężnym ośrodkiem kulturalnym, a także naukowym – dzięki swoim dwóm uniwersytetom. W mieście znajduje się najstarszy w Anglii nieprzerwanie działający teatr oraz najstarszy ogród zoologiczny założony poza miastem stołecznym. W XX wieku najważniejszą gałęzią produkcji w Bristolu stał się przemysł lotniczy. Miasto dysponuje też międzynarodowym portem lotniczym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.