• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrew Tennant

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Peter Kennaugh (ur. 15 czerwca 1989 w Douglas na Wyspie Man) – brytyjski kolarz szosowy i torowy, mistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista mistrzostw świata w kolarstwie torowym w wyścigu drużynowym na dochodzenie. Obecnie jest zawodnikiem drużyny Sky Procycling.
  Edward Clancy (ur. 12 marca 1985 w Barnsley) – brytyjski kolarz torowy i szosowy, dwukrotny mistrz olimpijski, siedmiokrotny medalista mistrzostw świata i trzykrotny medalista mistrzostw Europy.

  Andrew Tennant (ur. 9 marca 1987 w Wolverhampton) – brytyjski kolarz torowy i szosowy, wielokrotny medalista mistrzostw świata i dwukrotny mistrz Europy w kolarstwie torowym.

  Ben Swift (ur. 5 listopada 1987 w Rotherham) – brytyjski kolarz szosowy i torowy, złoty i trzykrotnie srebrny medalista mistrzostw świata, zawodnik profesjonalnej grupy Sky Procycling.110. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2013 − zawody sportowe, które odbyły się w dniach 20−24 lutego 2013, w hali sportowej Mińsk Arena, w stolicy Białorusi, Mińsku.

  Kariera[]

  Pierwszy sukces w karierze Andrew Tennant osiągnął w 2003 roku, kiedy został mistrzem świata juniorów w indywidualnym wyścigu na dochodzenie, a na mistrzostwach Europy w tej samej kategorii wiekowej zwyciężył w drużynowym wyścigu na dochodzenie. W 2010 roku zdobył swój pierwszy medal w kategorii elite, zajmując wspólnie ze Stevenem Burke, Edwardem Clancy'm i Benem Swiftem drugie miejsce w drużynowym wyścigu na dochodzenie. W tym samym roku na mistrzostwach Europy w Pruszkowie zdobył w tej konkurencji złoty medal, sukces ten powtarzając także na mistrzostwach Europy w Apeldoorn w 2011 roku. Podczas mistrzostw świata w Apeldoorn w 2011 roku brytyjska drużyna w składzie: Tennant, Burke, Clancy i Peter Kennaugh wywalczyła trzecie miejsce w tej konkurencji. W nieco zmienionym składzie: Tennant, Burke, Clancy, Kennaugh i Geraint Thomas reprezentanci Wielkiej Brytanii zwyciężyli w tej konkurencji na mistrzostwach świata w Melbourne w 2012 roku. Tennant nie brał udziału w finale konkurencji, ale z racji startów w eliminacjach również otrzymał złoty medal. Podczas mistrzostw świata w Mińsku w 2013 roku reprezentacja Wielkiej Brytanii w składzie: Steven Burke, Edward Clancy, Samuel Harrison i Andrew Tennant zdobyła kolejny srebrny medal. Andrew stał ponadto na podium kilku krajowych wyścigów szosowych.

  Geraint Thomas (ur. 25 maja 1986 w Cardiff) – brytyjski kolarz torowy i szosowy. Jest Walijczykiem, jeździ w barwach profesjonalnej drużyny Sky Procycling.Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • 109. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2012 − zawody sportowe, które odbyły się w dniach 4−8 kwietnia 2012 w kompleksie sportowym Hisense Arena w australijskim Melbourne. W programie mistrzostw znalazło się dziewięć konkurencji dla kobiet: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch keirin, wyścig drużynowy na dochodzenie i omnium oraz dziesięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig indywidualny na dochodzenie, wyścig drużynowy na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin, scratch i omnium.108. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2011 - zawody sportowe, które odbyły się w holenderskim Apeldoorn w hali Omnisport w dniach 23 - 27 marca 2011. W zawodach wzięli udział reprezentanci 41 krajów, w tym Polski. W programie mistrzostw znalazło się dziewięć konkurencji dla kobiet: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy, wyścig na 500 m, scratch keirin, wyścig drużynowy na dochodzenie i omnium oraz dziesięć konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig indywidualny na dochodzenie, wyścig drużynowy na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison, keirin, scratch i omnium.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Steven James Burke (ur. 4 marca 1988 w Burnley) – brytyjski kolarz torowy, dwukrotny medalista olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, mistrz Europy.
  Wolverhampton – miasto w hrabstwie West Midlands w Anglii. Miasto leży na północny zachód od Birmingham i jest drugim co do wielkości w konurbacji West Midlands, z liczbą ludności 240 tys (2004). Zachodnie dzielnice miasta, jak Bilston czy Heath Town leżą w okręgu tradycyjnie nazywanym Black Country. Miasto położone jest na Płaskowyżu Midland, na średniej wysokości 120 m n.p.m. Przez miasto nie przepływają duże rzeki, jednakże swoje źródła mają tu Penk River, River Tame oraz Smestow Brook, dopływ River Stour. Oznacza to, że miasto leży na granicy jednego z największych angielskich działów wodnych.
  Mistrzostwa Europy w Kolarstwie Torowym 2011 odbyły się w holenderskim Apeldoorn w hali Omnisport w dniach 21−23 października 2011.
  Mistrzostwa Europy w Kolarstwie Torowym 2010 odbyły się w BGŻ Arenie w Pruszkowie w dniach 5 - 7 listopada 2010. Były to pierwsze mistrzostwa Europy elity. W mistrzostwach wystartowało ponad 260 zawodników z 25 krajów, w tym 13 reprezentantów Polski.
  Samuel James Harrison (ur. 24 czerwca 1992 w Risca) – brytyjski kolarz torowy, szosowy i przełajowy, dwukrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.