• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrew Smith - sprinter

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Kingston – stolica i największe miasto Jamajki położona w jej południowej części nad Morzem Karaibskim. Ważny port morski i międzynarodowy port lotniczy. Miasto jest też najważniejszym ośrodkiem przemysłowym wyspy (przemysł paliwowy, włókienniczy, chemiczny oraz spożywczy).
  Sztafeta 4 × 100 metrów – konkurencja lekkoatletyczna, jeden z dwóch rodzajów biegów sztafetowych rozgrywanych na międzynarodowych seniorskich zawodach lekkoatletycznych (drugi to sztafeta 4 × 400 metrów).

  Andrew Smith (ur. 29 stycznia 1964) – jamajski lekkoatleta specjalizujący się w biegach sprinterskich, uczestnik letnich igrzysk olimpijskich w Seulu (1988).

  Sukcesy sportowe[]

  W 1987 r. zdobył w Rzymie brązowy medal mistrzostw świata w biegu sztafetowym 4 × 100 metrów (wspólnie z Johnem Mairem, Clive'em Wrightem i Rayem Stewartem). W 1988 r. startował w konkurencji biegu na 100 metrów podczas olimpiady w Seulu, zajmując 7. miejsce w jednym z ćwierćfinałów. W 1989 r. zdobył w San Juan dwa medale mistrzostw Ameryki Środkowej i Karaibów: złoty w sztafecie 4 × 100 metrów oraz brązowy w biegu na 100 metrów.

  Bieg na 100 metrów – najkrótszy dystans w biegach lekkoatletycznych na otwartym stadionie (w hali biega się 60 metrów), klasyczny bieg sprinterski. Rekordzistów świata na tym dystansie określa się często mianem "najszybszego mężczyzny/najszybszej kobiety świata". Rywalizacja na tym dystansie przyciąga zawsze wiele uwagi.John Mair (ur. 20 listopada 1963) – jamajski lekkoatleta specjalizujący się w biegach sprinterskich, uczestnik letnich igrzysk olimpijskich w Seulu (1988).

  Rekordy życiowe[]

 • bieg na 100 metrów – 10,14 – Kingston 07/05/1988
 • bieg na 200 metrów – 20,65 – Lubbock 17/05/1987
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Andrew Smith (sprinter) w bazie IAAF (ang.).
 • Profil zawodnika w bazie tilastopaja (ang.)
 • Andrew Smith Biography and Olympic Results | Olympics at Sports-Reference.com (ang.)
 • Seul (kor. 서울, Seoul, Sŏul; posłuchaj oryginalnej wymowy) – od 1394 roku stolica Korei. Od końca II wojny światowej po podziale Półwyspu Koreańskiego na dwa państwa Seul został stolicą Republiki Koreańskiej (Korei Południowej), a Pjongjang stał się stolicą Koreańskiej Republiki Ludowej (Korei Północnej). Podczas wojny koreańskiej przez krótki czas Seul był zajęty przez komunistycznych okupantów, a stolicę Korei Południowej przeniesiono do Pusan (Busan).San Juan – stolica Portoryko, wolnego państwa stowarzyszonego z USA. Miasto jest położone w północno-wschodniej części wyspy Portoryko, nad Oceanem Atlantyckim. San Juan jest najważniejszym portem tego państwa, a także centrum gospodarczym, kulturalnym i turystycznym. Przemysł chemiczny, maszynowy, elektroniczny i spirytusowy. Ważny ośrodek turystyki na Antylach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Raymond ("Ray") Douglas Stewart (ur. 18 marca 1965 w Kingston) – jamajski lekkoatleta, specjalizujący się w biegach sprinterskich.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  2. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody sportowe, zorganizowane przez IAAF, które odbyły się w dniach 28 sierpnia - 6 września 1987 roku na Stadionie Olimpijskim w stolicy Włoch, Rzymie.
  Clive George Wright, Jr. (ur. 18 listopada 1965 w Dover w regionie Saint Mary) – jamajski lekkoatleta specjalizujący się w biegach sprinterskich, dwukrotny uczestnik letnich igrzysk olimpijskich (Seul 1988, Barcelona 1992).
  International Association of Athletics Federations, IAAF (pol. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca narodowe związki lekkoatletyczne założona w 1912 roku w Sztokholmie, która do 2001 działała pod nazwą International Amateur Athletics Federation (Międzynarodowa Amatorska Federacja Lekkiej Atletyki).
  Sprint – bieg na krótkich dystansach: 60 metrów (hala), 100 metrów, 200 metrów, 400 metrów, sztafety 4 × 100 metrów i 4 × 400 metrów. Zawodnicy startują na sygnał (strzał) startera z bloków startowych. Każdy zawodnik biegnie po swoim torze. Przed zawodami odbywa się losowanie torów albo też numer toru przydzielonego zawodnikowi wynika z miejsca, które zajął on w biegu eliminacyjnym. O kolejności na mecie decyduje pierś zawodnika.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.