• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrew Scott

  Przeczytaj także...
  John Adams - amerykański serial z telewizyjny składający się z 7 części. Tytułową rolę drugiego prezydenta USA zagrał Paul Giamatti. Scenariusz powstał w oparciu o książkę Davida McCullough o tym samym tytule. Fabuła obejmuje pierwsze 50 lat istnienia Stanów Zjednoczonych od wojny o niepodlegość do śmierci Johna Adamsa. Serial zdobył wiele nagród w tym cztery Złote Globy i trzynaście nagród Emmy.Wielka Szóstka: Serial (ang. Big Hero 6: The Series, od 2017) – amerykański serial animowany, bazowany na podstawie filmu Wielka Szóstka z 2014 roku.
  Czas prawdy (ang. The Hour, 2011-2012) – brytyjski serial obyczajowy stworzony przez Abi Morgan. Wyprodukowany przez Kudos Film and Television.

  Andrew Scott (ur. 21 października 1976 w Dublinie) – irlandzki aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w rodzinie rzymskokatolickiej jako syn Nori i Jima Scotta. Dorastał z dwiema siostrami, starszą i młodszą. Jego ojciec pracował w agencji zatrudnienia, a jego matka była nauczycielką w szkole średniej. Uczęszczał do jezuickiej szkoły dla chłopców Gonzaga College w południowej części Dublina.

  James Moriarty (IPA: [dʒeɪmz ˌmɔːriˈɑːti]) – fikcyjna postać z twórczości Arthura Conana Doyle’a, profesor, wybitny matematyk i geniusz zła, nazywany przez autora Napoleonem zbrodni. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Od ósmego roku życia brał udział w lekcjach teatru dziecięcego w szkole Anne Kavanagh. Występował w teatrze młodzieżowym i był w dwóch reklamach dla telewizji irlandzkiej. W wieku siedemnastu lat został wybrany do głównej roli jako młody lider w uznanym irlandzkim filmie Korea. W tym samym czasie zapisał się do Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie, aby uzyskać dyplom z teatru, ale zrezygnował sześć miesięcy później. Grał w czterech spektaklach na scenie Abbey Theatre.

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Długość geograficzna (ang. Longitude) – film telewizyjny z 2000 roku wyprodukowany przez Granada Production i A&E Television Networks dla stacji telewizyjnej Channel 4. Po raz pierwszy wyświetlony w 2000 roku przez stacje Channel 4 w Wielka Brytania i A&E w Stanach Zjednoczonych. Powstał na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Davy Sobel. Reżyserem i autorem scenariusza jest Charles Sturridge. W głównych rolach występują Michael Gambon i Jeremy Irons.

  Na początku 2000 przeprowadził się do Londynu, aby zagrać drugoplanową rolę Johna Campbella w filmie telewizyjnym Channel 4 Długość geograficzna (Longitude) z udziałem Michaela Gambona i Jeremy’ego Ironsa. W 2005 został uhonorowany Laurence Olivier Award za rolę Alexa w sztuce A Girl in a Car with a Man na scenie The Royal Court.

  The Stag to irlandzki film komediowy z 2013 roku, napisany przez Johna Butlera i Petera McDonalda oraz wyreżyserowany przez samego Butlera. Światowa premiera obrazu miała miejsce 10 września 2013 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.Szeregowiec Ryan (ang. Saving Private Ryan) – wyprodukowany w 1998 roku dramat wojenny, opowiadający o wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Tłem fabuły jest operacja Overlord, czyli lądowanie aliantów w Normandii w czerwcu 1944 r.

  W biograficznym dramacie telewizyjnym produkcji BBC Four Lennon: Naga prawda (2010) wcielił się w postać Paula McCartneya. Kreacja Jima Moriarty’ego, antagonisty tytułowego bohatera, w serialu BBC Sherlock (2010–2017) przyniosła mu nagrody - BAFTA (2012) i IFTA Film & Drama (2013). Był też obsadzony w komedii The Stag (2013) w roli Davina i komediodramacie historycznym Dumni i wściekli (2014) jako Gethin.

  Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W filmie z serii o Jamesie Bondzie Spectre (2015) wcielił się w postać Maxa Denbigha, natomiast w familijnym filmie fantasy Alicja po drugiej stronie lustra (2016) wystąpił jako Addison Bennett.

  W 2013, w rozmowie z „The Independent” przyznał, że jest osobą homoseksualną.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  filmy fabularne[ | edytuj kod]

 • 1998: Szeregowiec Ryan jako żołnierz na plaży
 • 2000: Długość geograficzna (TV) jako John Campbell
 • 2013: The Stag jako Davin
 • 2013: Locke jako Donal
 • 2014: Klub Jimmy’ego jako ks. Seamus
 • 2014: Dumni i wściekli jako Gethin
 • 2015: Spectre jako C (Max Denbigh)
 • 2016: Piękny drań jako Dan Sherry
 • 2016: Alicja po drugiej stronie lustra jako Addison Bennett
 • seriale TV[ | edytuj kod]

 • 2001: Kompania braci jako szeregowiec John „Cowboy” Hall
 • 2008: John Adams jako William S. Smith
 • 2008: Detektyw Foyle jako James Devereaux
 • 2010–2017: Sherlock jako James „Jim” Moriarty
 • 2011: Czas prawdy jako Adam Le Ray
 • 2017: Wielka Szóstka jako Obake (głos)
 • 2019: Czarne lustro jako Chris G
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Personalidade: Andrew Scott (Irlanda) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2017-12-30].
  2. Andrew Scott (ang.). Listal. [dostęp 2019-05-25].
  3. Simon Hattenstone (2019-02-16): Andrew Scott on being Fleabag's new crush: ‘This is uncharted territory’ (ang.). The Guardian. [dostęp 2019-05-25].
  4. Andrew Scott - Actor (rum.). CineMagia.ro. [dostęp 2019-05-25].
  5. Andrew Scott (21 de Outubro de 1976) (port.). Filmow. [dostęp 2017-12-30].
  6. Sea Wall Film starring actor Andrew Scott (ang.). seawallandrewscott.com. [dostęp 2012-05-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-25)].
  7. MD (2013-11-19): Coming out gwiazdy Sherlocka. queer.pl. [dostęp 2014-04-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-25)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Andrew Scott w bazie IMDb (ang.)
 • Andrew Scott w bazie Filmweb
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Antagonista – oponent, przeciwnik, adwersarz. W sztukach teatralnych, filmach, komiksach, grach jest to zwykle postać negatywna, często będąca czarnym charakterem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  queer.pl (dawniej innastrona.pl) – pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku. Jest najpopularniejszym serwisem publicystyczno-informacyjnym i platformą kontaktową dla LGBT w Polsce. W 2012 roku dokonano zmiany nazwy portalu.
  Czarne lustro (ang. Black Mirror) – angielski serial science fiction stworzony przez Charliego Brookera. Pierwszy odcinek wyemitowano 4 grudnia 2011 roku w Channel 4. W Polsce pierwszy sezon pojawił się w HBO w 2013 roku, a w TVN 7 4 marca 2015.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.
  Alicja po drugiej stronie lustra (ang. Alice Through the Looking Glass) – amerykański film fantasy z 2016 w reżyserii Jamesa Bobina, stanowiący filmową adaptację powieści Po drugiej stronie lustra Lewisa Carrolla. W roli tytułowej występuje Mia Wasikowska, wraz z nią w filmie wystąpili m.in. Johnny Depp jako Szalony Kapelusznik, Helena Bonham Carter jako Czerwona Królowa, Anne Hathaway jako Biała Królowa oraz Sacha Baron Cohen jako Czas.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.799 sek.