• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrew Newell

  Przeczytaj także...
  Noah Hoffman (ur. 1 sierpnia 1989 r. w Evergreen) – amerykański biegacz narciarski, wicemistrz świata młodzieżowców.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Chris Cook (ur. 15 czerwca 1980 w Neenah) - amerykański biegacz narciarski, zawodnik klubu Sun Valley Ski Education FND.

  Andrew Kelley Newell (ur. 30 listopada 1983 w Bennington) - amerykański biegacz narciarski, specjalista sprintu.

  Kariera[]

  Pierwszy raz na arenie międzynarodowej Andrew Newell pojawił się 23 listopada 2000 roku w kanadyjskim Vernon, gdzie zajął 48. miejsce w zawodach Pucharu Kontynentalnego na dystansie 15 km techniką klasyczną. W Pucharze Świata zadebiutował 18 lutego 2004 roku Sztokholmie, zajmując 43. miejsce w sprincie stylem klasycznym. W międzyczasie trzykrotnie wystartował na mistrzostwach świata juniorów, najlepszy wynik uzyskując podczas MŚJ w Szklarskiej Porębie w 2001 roku, gdzie był szósty w sprincie stylem dowolnym. Pierwsze pucharowe punkty zdobył 24 lutego 2004 roku w Trondheim, zajmując 25. miejsce w sprincie technika dowolną. Nieco ponad dwa lata później, w chińskim Changchun Amerykanin po raz pierwszy stanął na podium zawodów PŚ - w sprincie stylem dowolnym był trzeci, za Thobiasem Fredrikssonem ze Szwecji i Christophem Eigenmannem ze Szwajcarii. Najlepsze wyniki w PŚ osiągnął w sezonie 2009/2010, w którym zajął 19. miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji sprintu był czwarty.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Bennington – miejscowość w USA, w stanie Vermont, w hrabstwie Bennington. W 2007 roku miasto liczyło 9034 mieszkańców.

  W 2006 roku wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Turynie, gdzie był szesnasty w sprincie indywidualnym oraz trzynasty w drużynowym. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach w Vancouver jego najlepszym wynikiem była dziewiąta pozycja w sprincie drużynowym. Najbliżej medalu na dużej międzynarodowej imprezie był podczas mistrzostw świata w Sapporo w 2007 roku, gdzie w sprincie indywidualnym stylem klasycznym zajął piąte miejsce.

  XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w kanadyjskim mieście Vancouver w dniach 12-28 lutego 2010 roku. Zawody, oprócz Vancouver, przeprowadzono również w Whistler oraz w Richmond.Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym – główna impreza dla młodych narciarzy z całego świata w dyscyplinach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

  Osiągnięcia[]

  ]

  ]

  ]

  ]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[]

  Miejsca na podium[]

  Miejsca w poszczególnych zawodach[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Przypisy

  1. Skład drużyny: Chris Cook, Andrew Newell
  2. Skład drużyny: Torin Koos, Andrew Newell
  3. Skład drużyny: Andrew Newell, Torin Koos, Garrott Kuzzy, Simi Hamilton
  4. Skład drużyny: Andrew Newell, Erik Bjornsen, Noah Hoffman, Simi Hamilton
  5. Skład drużyny: Torin Koos, Andrew Newell
  6. Skład drużyny: Torin Koos, Andrew Newell
  7. Skład drużyny: Chris Cook, Kris Freeman, Andrew Newell, James Southam
  8. Skład drużyny: Torin Koos, Andrew Newell
  9. Skład drużyny: Andrew Newell, Kris Freeman, Noah Hoffman, Tad Elliot
  10. Skład zespołu: Erik Bjornsen, Andrew Newell
  11. Skład drużyny: Andrew Newell, Kris Freeman, Noah Hoffman, Tad Elliot
  12. Skład drużyny: Andrew Newell, Simi Hamilton
  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1925 r. w Johannisbadzie (obecnie Janské Lázně) w ówczesnej Czechosłowacji. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Finlandia, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż siedmiokrotnie (wliczając w to Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1984 r.). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, siedmiokrotnie, rola ta przypadała fińskiemu Lahti, które gospodarzem było w latach 1926, 1938, 1958, 1978, 1989, 2001 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbyły się jak dotąd trzykrotnie: w 1929, 1939 i 1962 r. Za każdym razem organizatorem było Zakopane.
  XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Turynie we Włoszech w 2006. We Włoszech odbyły się już zimowe igrzyska w 1956 w Cortina d’Ampezzo. Turyn został wybrany spośród 6 miast kandydujących 19 czerwca 1999 roku w Seulu (Korea) na 109 sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
  Changchun (chin. trad.: 長春; chin. upr.: 长春; pinyin: Chángchūn) – miasto w północno-wschodnich Chinach, ośrodek administracyjny prowincji Jilin. W 2010 roku liczba mieszkańców strefy zurbanizowanej wynosiła 2 813 245. Zespół miejski w 1999 roku liczył 7 025 921 mieszkańców.
  Thobias Fredriksson (ur. 4 kwietnia 1975 w Gunnersnäs) – szwedzki biegacz narciarski, specjalista sprintu, medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.
  Puchar Świata w biegach narciarskich – rozgrywany corocznie cykl zawodów w biegach narciarskich. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Po zsumowaniu punktów poszczególnych zawodników z każdego konkursu, tworzona jest klasyfikacja. Zawodnik będący na jej czele, otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę. Sumuje się także punkty w kilku kategoriach. Zwycięzca takiej klasyfikacji otrzymuje Małą Kryształową Kulę.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.