• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrew Meikle

  Przeczytaj także...
  East Lothian (gael. Lodainn an Ear) – jednostka administracyjna (council area) i historyczne hrabstwo (do 1921 r. znane jako Haddingtonshire) w Szkocji. Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Haddington.Żagiel – rodzaj pędnika wiatrowego stosowanego do napędów żaglowców, jachtów, bojerów, żaglowozów itd. Jest to odpowiednio ukształtowany płat tkaniny (ew. innego tworzywa) rozpięty na omasztowaniu jednostek żaglowych, stawiany fałami, a kierowany szotami lub brasami (wszystko najczęściej przy użyciu wielu lin pomocniczych). Zespół żagli tworzy ożaglowanie jednostki i służy do napędzania jej. Pierwotnie żagle były szyte z brytów tkaniny (bawełna, dacron, nylon, kevlar), obecnie stosuje się też inne metody wytwarzania żagli (laminowanie, klejenie). Żagle podzielić można według kształtu, abstrahując od rodzaju ożaglowania, na trójkątne i czworokątne.
  Kłos (łac. spica, ang. spike) – rodzaj kwiatostanu groniastego, w którym na osadce siedzą kwiaty bezszypułkowe. Odmianą kłosa jest kwiatostan zwany kotką (np. u wierzb) i kolba (np. kwiatostany żeńskie kukurydzy).

  Andrew Meikle (ur. 1719, zm. 27 listopada 1811 w Houston Mill w East Linton, East Lothian) - szkocki wynalazca, jeden z pierwszych inżynierów mechaników. W roku 1786 wynalazł (część ekspertów uważa, że jedynie udoskonalił wcześniejszą konstrukcję) młocarnię, maszynę służąca do młócenia, czyli do oddzielania ziaren zboża od kłosów. Uważany za jednego z najważniejszych wynalazców brytyjskiej rewolucji agrarnej (koniec XVII w.).

  Mówią Wieki – popularnonaukowy magazyn historyczny wydawany od 1958 roku jako miesięcznik. W styczniu 2010 roku ukazał się 600 numer.Zboże – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie sępoleńskim, w gminie Sępólno Krajeńskie. Zboże po raz pierwszy występuje w dokumentach od 1453 roku. Kiedyś była to wieś szlachecka pozostająca do połowy osiemnastego wieku we władaniu rodu Ostrorogów, a później Potulickich. W roku 1766 zamieszkiwało ją 149 osób (148 ewangelików i 1 katolik).

  W 1750 wynalazł także młyn wiatrowy typu "sprężynowe żagle" (ang. "spring sails"), które zastąpiły wcześniejsze proste konstrukcje z płótna żaglowego (używanego do budowy żagli). Konstrukcja była zbudowane w postaci serii ramion w kształcie migawek (podobnie jak migawka aparatu fotograficznego), których powierzchnia mogła być zmieniana za pomocą specjalnych dźwigni, pozwalając tym samym na łatwą i bezpieczną kontrolę wiatraka na wypadek silnych porywów wiatru i burzy.

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Migawka jest częścią aparatu fotograficznego służącą do odsłaniania na odpowiedni czas a następnie zasłaniania z powrotem materiału światłoczułego lub przetwornika optoelektronicznego w celu jego prawidłowej ekspozycji czyli dostarczenia odpowiedniej ilości światła padającego przez obiektyw.

  Meikle pracował jako konstruktor urządzeń przemysłowych (millwright) w Houston Mill. Pod jego wpływem John Rennie(ang.) stał się znanym inżynierem budowlanym.

  Zmarł w Houston Mill, został pochowany w na cmentarzu East Linton's Prestonkirk (w pobliżu ojca Rennie, George'a, który prowadził farmę niedaleko posiadłości Phantassie).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bolesław Orłowski. Ujarzmianie wiatru. „Mówią wieki”. 595, s. 21, sierpień 2009. Warszawa: Bellona SA. ISSN 12304018. 

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • młocarnia
 • młyn
 • wiatrak
 • żagiel
 • Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.Przemysł – dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  27 listopada jest 331. (w latach przestępnych 332.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 34 dni.
  Bolesław Orłowski (ur. 12 maja 1934 w Milanówku) – polski historyk techniki, profesor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki, od 2011 członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej.
  Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.
  Burze – intensywne opady deszczu lub deszczu i gradu, którym towarzyszą wyładowania elektryczne w atmosferze (błyskawice i grzmoty).
  Mechanik – osoba zajmująca się projektowaniem, konstruowaniem, budową, eksploatacją i naprawą maszyn, urządzeń i mechanizmów.
  Wiatrak – budowla drewniana, niekiedy murowana, wyposażona w skrzydła poruszane siłą wiatru i napędzające urządzenia. Jest najstarszym silnikiem wiatrowym – przetwarza energię wiatru na energię kinetyczną w ruchu obrotowym. Jest poprzednikiem turbiny wiatrowej, którą czasami również nazywa się wiatrakiem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.