Andrew Grove

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrew Stephen Grove, urodzony jako András István Gróf (ur. 2 września 1936 w Budapeszcie, zm. 21 marca 2016 w Los Altos, Kalifornia) – amerykański inżynier i przedsiębiorca węgiersko-żydowskiego pochodzenia, współzałożyciel i prezes Intel Corporation.

Time – amerykański tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 1923 w Nowym Jorku. Ma największy nakład spośród amerykańskich tygodników. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Grove pochodził z zamożnej przedwojennej żydowskiej rodziny z Budapesztu. W 1960 r. ukończył inżynierię chemiczną w City College of New York, w 1963 r. zdobył stopień doktorski na University of California, Berkeley, także z inżynierii chemicznej. Pracował dla Fairchild Semiconductor, zanim przeszedł do powstającego Intela, stając się formalnie jego czwartym pracownikiem, choć w rzeczywistości trzecim. Numer cztery otrzymał na skutek urzędniczego błędu. Leslie L. Vadász, który został zatrudniony przez Grove'a otrzymał numer pracownika trzy przez analogiczny błąd urzędniczy. Grove podjął w Intelu przełomową decyzję, by zamiast kart pamięci produkować procesory. Pod rządami Grove’a Intel był w latach 90. najwartościowszą firmą świata. W 1979 r. objął prezesurę firmy, w 1987 został jej dyrektorem wykonawczym. W 1998 zrezygnował z tej funkcji i do 2004 r. pozostał członkiem zarządu. Następnie pracował dla Intela jako starszy doradca.

Państwowa Biblioteka Széchényiego (czytaj: Syjczyjniego; węg. Országos Széchényi Könyvtár (OSZK)) – węgierska biblioteka narodowa. Jej zadaniem jest gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i udostępnianie węgierskiego i związanego z Węgrami dziedzictwa pisanego, od pisanych ręcznie kodeksów przez dokumenty drukowane do e-booków.Los Altos – miasto w hrabstwie Santa Clara, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, położone ok. 20 km na zachód od San José i ok. 50 km na południowy wschód od San Francisco. W 2010 roku miasto liczyło 28 976 mieszkańców.

Jest autorem książek z dziedziny inżynierii i zarządzania – jego pierwsza książka, Physics and Technology of Semiconductor Devices (John Wiley and Sons, Inc., 1967) stała się powszechnie używanym podręcznikiem uniwersyteckim. Napisał High Output Management (Random House, 1983 i Vintage, 1985) przetłumaczoną na 11 języków. Inne pozycje to One-on-One With Andy Grove, (G.P. Putnam's Sons, 1987 i Penguin, 1989) i Only the Paranoid Survive (Doubleday, 1996), Swimming Across (Time Warner Books, 2001). Jest autorem artykułów w Fortune, The Wall Street Journal i New York Times, pisał też stałą kolumnę na temat zarządzania publikowaną przez szereg czasopism.

Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 1997 r. został Człowiekiem Roku amerykańskiego magazynu Time.

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • IEEE's legacies page. [dostęp 15 listopada 2009].
 • Swimming Across. [dostęp 15 listopada 2009].
 • High Output Management. [dostęp 15 listopada 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 grudnia 2008)].
 • Only the Paranoid Survive. [dostęp 15 listopada 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 grudnia 2008)].
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Fairchild Semiconductor Corporation – amerykańskie przedsiębiorstwo branży elektronicznej, zajmujące się produkcją elementów i układów elektronicznych opartych na półprzewodnikach. Spółka powstała w 1957 roku, a jej siedziba mieści się w San José, w Kalifornii.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Grecka Biblioteka Narodowa (gr. Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος) – biblioteka narodowa Grecji, usytuowana w centrum Aten. Została zaprojektowana przez duńskiego architekta Theofila Freiherr von Hansen, jako część jego słynnej Trylogii w stylu neo-klasycystycznym budynków, w których skład wchodzą Akademia Ateńska i oryginalny gmach Uniwersytetu Ateńskiego.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Biblioteka Narodowa Łotwy (łot. Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB)) – łotewska biblioteka narodowa z siedzibą w Rydze, narodowa instytucja kultury podlegająca Ministerstwu Kultury, założona jako Państwowa Biblioteka Łotwy w 1919 roku, po włączeniu Łotwy w skład ZSRR, działała jako Biblioteka Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej a po odzyskaniu niepodległości, od 1992 roku, funkcjonuje jako Biblioteka Narodowa Łotwy.

  Reklama