• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrew Garfield  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  The Social Network – amerykański film obyczajowy z 2010 roku o powstaniu serwisu społecznościowego Facebook w reżyserii Davida Finchera. Film powstał na podstawie książki Bena Mezricha Miliarderzy z przypadku (ang. The Accidental Billionaires). Światowa premiera miała miejsce 24 września 2010, premiera w Polsce odbyła się 15 października 2010.Epsom - miasto Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie South East England, w hrabstwie Surrey. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 27 065 osób.

  Andrew Russell Garfield (ur. 20 sierpnia 1983 w Los Angeles) – amerykańsko-brytyjski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, występował w takich produkcjach, jak: Ukryta strategia, Parnassus, The Social Network i Przełęcz ocalonych. Zagrał również tytułową rolę w filmie Niesamowity Spider-Man i jego sequelu.

  Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów.Przełęcz ocalonych (ang. Hacksaw Ridge) – amerykański dramat filmowy z 2016 roku w reżyserii Mela Gibsona, przedstawiający historię życia amerykańskiego adwentysty i obdżektora Desmonda Dossa.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Los Angeles, w Kalifornii jako syn dekoratorów wnętrz - Lynn (z domu Hillman) i Richarda Garfielda. Wychował się w rodzinie należącej do klasy średniej. Jego matka pochodziła z Essex, a ojciec z Kalifornii. Rodzina przeniosła się do Anglii, gdy miał trzy lata. Jest obywatelem zarówno USA, jak i Wielkiej Brytanii. Jego ojciec pochodzi z rodziny żydowskiej, która przeprowadziła się do Anglii z Europy Wschodniej (Polska, Rosja i Rumunia).

  Złote Globy dla najlepszego aktora drugoplanowego jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1944 roku przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Uczęszczał do Priory Preparatory School w Banstead i City of London Freemen's School w Ashtead. W 2004 ukończył londyńską Central School of Speech and Drama.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Andrew Garfield (2009)

  Garfield zaczął brać lekcje aktorstwa, gdy miał piętnaście lat. Przyłączył się do grupy małych warsztatów teatralnych młodzieży w Epsom i zaczął pracować przede wszystkim jako aktor teatralny. Później zdobył kilka prestiżowych nagród za swoją grę.

  Jego debiut na ekranie miał miejsce w 2005, kiedy to pojawił się jako Simmo w krótkometrażowej komedii Mumbo Jumbo. W dramacie Roberta Redforda Ukryta strategia (Lions for Lambs, 2007) u boku Roberta Redforda, Toma Cruise’a i Meryl Streep. W tym samym roku przypadła mu główna podwójna rola Jacka Burridge / Erica Wilsona w filmie Channel 4 Chłopiec A (Boy A). Za tę kreację otrzymał nagrodę BAFTA.

  Eduardo Saverin (ur. 1982 w São Paulo w Brazylii) – jest jednym ze współzałożycieli portalu społecznościowego Facebook oraz właścicielem 5% jego akcji, które szacuje się na 1,15 miliarda dolarów.Russell George Tovey (ur. 14 listopada 1981) – brytyjski aktor znany z licznych ról serialowych i telewizyjnych, jak również filmowych i teatralnych. Najbardziej znaną rolą aktora jest wilkołak George Sands w serialu Being Human. W 2011 roku Tovey odszedł z obsady Being Human na rzecz serialu Him & Her.

  W 2008 wystąpił w dwóch odcinkach brytyjskiego serialu Doktor Who: „Dalekowie na Manhattanie” i „Ewolucja Daleków”.

  W 2009 pojawił się w obrazie Terry’ego Gilliama pod tytułem Parnassus. Zagrał też rolę Eduarda Saverina w filmie Davida Finchera, The Social Network (nominacje m.in. do Złotego Globu, BAFTA w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy, Satelity).

  Wcielił się w tytułową rolę w filmie Niesamowity Spider-Man (2012) i jego sequelu z 2014 wyreżyserowanym przez Marca Webba.

  Kochanice króla (Siostra królowej) (ang. The Other Boleyn Girl) - film kinowy nakręcony na podstawie bestselleru Brytyjki Philippy Gegory pt. Siostra królowej (ang. The Other Boleyn Girl). W rolach głównych można oglądać Erica Banę, Natalie Portman oraz Scarlett Johansson. Film miał swoją światową premierę 19 lutego 2008 roku. W Polsce można go oglądać od 6 czerwca 2008 roku.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 2016 premierę miał film Przełęcz ocalonych, w którym wcielił się w główną rolę Desmonda Dossa. W tym samym roku zagrał główną rolę w filmie Milczenie (reż. Martin Scorsese), gdzie wcielił się w rolę ojca Ricardo, misjonarza w Japonii.

  Od kwietnia do sierpnia 2017 w Royal National Theatre grał postać Priora Waltera w dwuczęściowym dramacie Tony’ego Kushnera Anioły w Ameryce z Nathanem Lane i Russellem Toveyem, za którą był nominowany do nagrody Laurence Olivier Award. W marcu 2018 powrócił do roli Przeora, a za swój występ zdobył Tony Award.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tom Cruise, właśc. Thomas Cruise Mapother IV (ur. 3 lipca 1962 w Syracuse) – amerykański aktor i producent filmowy. Uznany przez magazyn "Forbes" za najbardziej wpływowego człowieka show-biznesu. Za początek wielkiej kariery aktora uważa się nominowaną do Złotego Globu rolę w filmie Ryzykowny interes z 1983. Światową sławę zdobył rolą pilota Mavericka w filmie Top Gun z 1986.
  Banstead – miasto w Anglii, w hrabstwie Surrey, w dystrykcie Reigate and Banstead. Leży 22 km na południe od centrum Londynu. W 2001 miasto liczyło 46 280 mieszkańców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Terry Gilliam, Terence Vance Gilliam (ur. 22 listopada 1940 w Medicine Lake, Minnesota, USA) – amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, a także animator i aktor, jeden z członków grupy Monty Pythona.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.
  Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.