Andrew Fielding Huxley
Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Sir Alan Lloyd Hodgkin (ur. 5 lutego 1914 w Banbury w Oxfordshire, zm. 20 grudnia 1998 w Cambridge) - angielski biochemik, laureat nagrody Nobla.
Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.
Sir Andrew Fielding Huxley (ur. 22 listopada 1917 w Londynie, zm. 30 maja 2012 w Cambridge) – angielski fizjolog i biofizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 1963 roku, którą otrzymał wraz z Alanem Lloyd Hodgkinem. Hodgkin i Huxley podzielili się tą nagrodą z Johnem Carew Ecclesem, który badał zagadnienia związane z synapsami. Na podstawie osiągniętych wyników badań Hodgkin i Huxley wysunęli hipotezę kanałów jonowych, które zostały wyizolowane dekady później.
Rodzina[ | edytuj kod]
Huxley był synem pisarza i wydawcy Leonarda Huxleya i jego drugiej żony Rosalind Bruce, przyrodnim bratem pisarza Aldousa Huxleya i biologa Juliana Huxleya, wnukiem T. H. Huxleya, lekarza, fizjologa, zoologa, paleontologa, filozofa. W 1947 roku poślubił Jocelyn Richenda Gammell Pease (1925-2003), córkę genetyka Michaela Pease i jego żony Helen Bowen Wedgwood. Mieli jednego syna i pięć córek.
Huxley został wybrany członkiem Towarzystwa Królewskiego 17 marca 1955. Królowa Elżbietę II nobilitowała go 12 listopada 1974. W roku 1998 nadano mu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Karola.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Univerzita Karlova - Čestné doktoráty (cz.). [dostęp 2010-09-17].