• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andres Tarand

  Przeczytaj także...
  Partia Europejskich Socjalistów (fr. Parti Socialiste Européen, PSE, ang. Party of European Socialists, PES) – europejska partia polityczna, w skład której wchodzą partie socjaldemokratyczne i demokratyczno socjalistyczne krajów Unii Europejskiej. PES powstała w listopadzie 1992 w wyniku przekształcenia Konfederacji Partii Socjalistycznych (utworzonej w 1974). Tworzy drugą co do wielkości frakcję w Parlamencie Europejskim.Wybory do Parlamentu Europejskiego VI kadencji w Estonii zostały przeprowadzone 13 czerwca 2004. Były to pierwsze wybory do PE w Estonii od czasu akcesji do Unii Europejskiej. W ich wyniku zostało wybranych 6 deputowanych. Wybory wygrała Partia Socjaldemokratyczna. Frekwencja wyborcza wyyniosła 26,89%.
  Indrek Tarand (ur. 3 lutego 1964 w Tallinnie) – estoński polityk, urzędnik służby cywilnej, dziennikarz, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Syn Andresa Taranda, premiera z lat 90.

  Andres Tarand (ur. 11 stycznia 1940 w Tallinnie) – estoński polityk, były premier Estonii, poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 2004–2009.

  Życiorys[]

  W 1963 ukończył studia z zakresu klimatologii na Uniwersytecie w Tartu, w na tej samej uczelni został absolwentem geografii. Pracował zawodowo na tej uczelni, dochodząc do stanowiska dyrektora ds. badań. Zasiadał później (do 1996) we władzach uniwersytetu, ponadto od 1988 do 1990 pełnił funkcję dyrektora Ogrodu Botanicznego w Tallinnie.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Uniwersytet w Tartu, est. Tartu Ülikool, w przeszłości Academia Gustaviana, Uniwersytet Dorpacki, (Kaiserliche) Universität (zu) Dorpat – wyższa uczelnia w Tartu w Estonii. Odegrała bardzo dużą rolę w kształceniu Polaków z zaboru rosyjskiego, po zlikwidowaniu przez Rosję uczelni w Rzeczypospolitej. W odróżnieniu od innych uczelni na ziemiach należących w tym czasie do Rosji, Uniwersytet Dorpacki prowadził liberalną politykę i unikał dyskryminacji Polaków.

  W latach 90. założył partię wiejską, z którą przyłączył się do socjaldemokratów, współtworząc Partię Umiarkowanych, przemianowaną w 2003 na Partię Socjaldemokratyczną. W latach 1996–2001 zajmował stanowisko przewodniczącego tego ugrupowania. Od 1992 do 2004 sprawował mandat deputowanego do Riigikogu (został wybrany też w 2007, jednak zrezygnował z jego objęcia). W latach 1992–1994 sprawował urząd ministra środowiska w rządzie Marta Laara, następnie przez rok sam stał na czele estońskiego gabinetu.

  Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.Zgromadzenie Państwowe (est. Riigikogu) – jednoizbowy parlament Estonii, główny organ władzy ustawodawczej w tym kraju. Oprócz stanowienia prawa, Zgromadzenie wybiera wielu najwyższych dostojników państwowych, w tym premiera, przewodniczącego Sądu Najwyższego oraz prezydenta. Ratyfikuje także umowy międzynarodowe oraz wypełnia funkcję kontrolną wobec władzy wykonawczej.

  W wyborach w 2004 został posłem do Parlamentu Europejskiego. Zasiadał w grupie Partii Europejskich Socjalistów oraz w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W 2009 nie ubiegał się o reelekcję, europosłem został natomiast (jako kandydat niezależny) jego syn Indrek Tarand.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Partia Socjaldemokratyczna - estońska partia polityczna o orientacji socjaldemokratycznej założona 8 września 1990 roku. W 2004 roku w pierwszych w historii wyborach do Parlamentu Europejskiego partia zdobyła 36,8% głosów. Wynik ten dał jej 3 mandaty. Ostatnie wybory parlamentarne w 2007 roku przyniosły tej partii 58 363 głosów (10,3%). Wynik dał partii 10 mandatów w 101 osobowym zgromadzeniu państwowym – Riigikogu.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".
  Tallinn (est. Tallinn, od 1219 do 1918 Rewel est. Reval, także Lindanäs, Lyndanise, Kalevanlinna oraz Koływań) – stolica Estonii i port nad Morzem Bałtyckim (na południowym brzegu Zatoki Fińskiej).
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
  Mart Laar (ur. 22 kwietnia 1960 w Viljandi) – estoński polityk i publicysta, dwukrotny premier Estonii, a także minister, deputowany i honorowy lider partii Isamaa ja Res Publica Liit.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.