• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrej Gaćina

  Przeczytaj także...
  Marcos André Sousa da Silva Freitas (ur. 8 kwietnia w 1988 w Funchal) – portugalski tenisista stołowy, grający obecnie w klubie francuskiej ekstraklasy Pontoise Cergy.Tan Ruiwu (chin. 谭瑞午; ur. 30 czerwca 1983 w Szanghaju) – chorwacki tenisista stołowy pochodzenia chińskiego, dwukrotny wicemistrz Europy. Obecnie gracz TTC Frickenhausen. Członek kadry narodowej i olimpijskiej w tenisie stołowym.
  Igrzyska śródziemnomorskie – międzynarodowe letnie zawody sportowe rozgrywane co 4 lata od 1951 roku. Pierwszych 10 edycji odbywało się rok przed letnimi igrzyskami olimpijskimi – zwyczaj ten zmieniono w roku 1993. Od tego czasu zawody organizowane są rok po letnich igrzyskach. W igrzyskach śródziemnomorskich startują reprezentacje krajów z Europy, Afryki i Azji, które leżą nad Morzem Śródziemnym.

  Andrej Gaćina (ur. 21 maja 1986 w Zadarze) – chorwacki tenisista stołowy. Obecnie zawodnik klubu TTF Liebherr Ochsenhausen. Dwukrotny mistrz Europy, dwukrotny srebrny medalista igrzysk śródziemnomorskich i brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów w tenisie stołowym. Wielokrotny reprezentant Chorwacji. Olimpijczyk.

  Mistrzostwa świata juniorów w tenisie stołowym – międzynarodowa impreza organizowana co roku dla zawodników w wieku juniorskim. Do tej pory odbyło się 6 mistrzostw. Pierwsza edycja zawodów miała miejsce w roku 2003.Tenis stołowy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 rozgrywany był w dniach od 28 lipca do 8 sierpnia 2012 w hali ExCeL.

  Andrej Gaćina w swojej karierze kilkukrotnie zdobywał medale imprez międzynarodowych. W mistrzostwach Europy dwukrotnie został mistrzem kontynentu. W 2007 roku, wraz z reprezentacją swego kraju, wygrał rywalizację drużynową, a w 2011 roku w parze z Portugalczykiem Marcosem Freitasem zwyciężył w rywalizacji deblowej. W 2009 roku zdobył dwa srebrne medale w igrzyskach śródziemnomorskich – zarówno w rywalizacji indywidualnej, gdzie w finale przegrał z Grekiem Panagiotisem Gkionisem, jak i w rywalizacji deblowej, gdzie występował w parze ze swoim rodakiem Roko Tošiciem. Ponadto w 2004 roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata juniorów w grze deblowej.

  Zoran Primorac (ur. 10 maja 1969 w Zadarze) – jugosłowiański a następnie chorwacki tenisista stołowy, wicemistrz olimpijski z Seulu, pięciokrotny medalista mistrzostw świata, czternastokrotny medalista mistrzostw Europy.Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

  Andrej Gaćina wziął udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008. W turnieju drużynowym, wraz z reprezentacją swego kraju (Chorwacja wystąpiła w składzie Gaćina, Zoran Primorac i Tan Ruiwu), został sklasyfikowany na 7. pozycji. W maju 2012 roku zakwalifikował się także do udziału w turnieju indywidualnym tenisistów stołowych podczas Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012.

  Tenis stołowy na XXIX Letnich Igrzyskach Olimpijskich rozgrywany był od 13 do 23 sierpnia. Turniej odbywał się w Pekińskiej Hali Tenisa Stołowego.Tenis stołowy (znany jako ping-pong) - gra, w której uczestniczą 2 (gra pojedyncza – singel) lub 4 osoby (gra podwójna – debel, mikst), polegająca na odbijaniu piłeczki rakietką tak, by przeleciała nad siatką na drugą połowę stołu. Piłeczka musi uderzyć o stół tylko raz, niedozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza, tak jak to ma miejsce w tenisie. Punkty przyznawane są za uderzenia, których przeciwnik nie odebrał. Tenis stołowy jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, biorąc pod uwagę liczbę zawodników uprawiających ten sport.

  Przypisy

  1. Spielsaison 2011/12 TTF Liebherr Ochsenhausen Gacina, Andrej (niem.). ttvbw.click-tt.de. [dostęp 2012-05-26].
  2. Andrej Gaćina (ang.). hoo.hr. [dostęp 2012-05-26].
  3. Marcos Freitas i Andrej Gacina zostali ME w grze podwójnej! (pol.). pingpong.com.pl, 2011-10-15. [dostęp 2012-05-26].
  4. Gaćina jedini s dva mediteranska odličja (chorw.). tportal.hr, 2009-07-01. [dostęp 2012-05-26].
  5. Andrej Gaćina (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-05-26].
  6. Gaćina na OI, put Londona stolnoteniski poker (chorw.). tportal.hr, 2012-05-13. [dostęp 2012-05-26].

  Linki zewnętrzne[]

 • GACINA Andrej (CRO) (ang.). ittfranking.com. [dostęp 2012-05-26].
 • Tischtennisfreunde Liebherr Ochsenhausen, znany również jako Liebherr Ochsenhausen - niemiecki klub tenisa stołowego, z siedzibą w Ochsenhausen w regionie Badenia-Wirtembergia. Klub powstał w 1956 roku. Zespół gra obecnie w pierwszej Bundeslidze oraz w Lidze Mistrzów. Sponsorem tytularnym jest firma Liebherr.Zadar (wł. Zara) – miasto w Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim. Od 1991 należy do niepodległej Chorwacji. Zamieszkuje je ok. 82 tys. mieszkańców (2005).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa Europy w tenisie stołowym – rozegrane zostały po raz pierwszy w 1958 roku w Budapeszcie, Węgry. Organizacją mistrzostw zajmuje się ETTU.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.