• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andreas Zelinka

  Przeczytaj także...
  Brno (niem. Brünn, łac. Bruna, dawna nazwa polska Berno) – miasto statutarne na Morawach w Czechach, położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Svratki i Svitavy. Drugie co do wielkości miasto Czech, największe miasto Moraw, stolica kraju południowomorawskiego i okręgu terytorialnego kraj południowomorawski.Constantin von Wurzbach (Konstant Wurzbach Ritter von Tannenberg, ur. 11 kwietnia 1818 r. w Lublanie - zm. 18 sierpnia 1893 r. w Berchtesgaden w Bawarii) – austriacki pisarz, bibliograf.
  Cesarski Austriacki Order Franciszka Józefa (niem. Kaiserlich-Österreichischer Franz Joseph-Orden) – odznaczenie Cesarstwa Austriackiego za zasługi cywilne i wojenne, nadawane od 1849 do 1918.

  Andreas Zelinka (ur. 23 lutego 1802 w Vyškovie, zm. 21 stycznia 1868 w Wiedniu) – burmistrz wiedeński w latach 1861-1868.

  Zarys biografii[ | edytuj kod]

  Andreas Zelinka uczęszczał do szkoły średniej i Philosophicum w Brnie. W latach 1821–1825 studiował prawo na Uniwersytecie Wiedeńskim. W 1829 uzyskał tytuł doktora prawa. Od 1831 pracował jako inspektor medyczny, a następnie, jako prawnik. W 1848 został wybrany do Rady Miejskiej w Wiedniu (był jej wiceprezydentem od 1849). Od 1861 burmistrz Wiednia. Od 1862 został także członkiem Landtagu Dolnej Austrii. Przyczynił się do regulacji Dunaju, przebudowy Cmentarza Centralnego i uporządkowania ulic (ringów).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Uniwersytet Wiedeński (niem. Universität Wien, pełna nazwa łacińska Alma Mater Rudolphina Vindobonensis) – uniwersytet z siedzibą w Wiedniu w Austrii. Został założony 12 marca 1365 r. przez Rudolfa IV. Największy i najstarszy uniwersytet w krajach niemieckojęzycznych. 87.000 studiujących (2010/2011).

  Był człowiekiem skromnym i udzielał się charytatywnie, m.in. przeznaczył na cele społeczne swoje roczne wynagrodzenie (12.000 guldenów). Otrzymał Order Franciszka Józefa. Nazywany był pieszczotliwie przez mieszkańców Wiednia: „Papa Zelinka”.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Constantin von Wurzbach, Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich - Andreas Zelinka, Wiedeń, 1890
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Vyškov (niem. Wischau), Wyszków - miasto w Czechach, w kraju południowomorawskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 5 041 ha, a liczba jego mieszkańców 22 265 osób. Tutaj urodził się czeski reżyser filmowy Karel Kachyňa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Sejm Krajowy Dolnej Austrii (niem. Landtag von Niederösterreich) - sejm krajowy kraju koronnego Arcyksięstwo Austrii przed Anizą (Dolna Austria), powołany patentem lutowym w 1861.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Dunaj (łac. Danubius, niem. Donau, słow. Dunaj, węg. Duna, chorw. Dunav, serb. i bułg. Дунав, rum. Dunărea, ukr. Дунай gr. Ίστρος (Istros) – druga co do długości (po Wołdze) rzeka w Europie.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Ring (niem. Ringstraße) – okazały bulwar w centrum Wiednia, powstały w latach 1860–1890; jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic stolicy Austrii. Jej długość wynosi 5,2 km.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.