• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrea Tafi

  Przeczytaj także...
  Puchar Świata w kolarstwie szosowym - cykl wyścigów organizowanych przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI) w latach 1989 - 2004. Na ten cykl składały się najważniejsze wyścigi jednodniowe w roku. Tytuł zdobywał zawodnik, który w przeciągu sezonu uzyska największą ilość puntów. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem w tym cyklu był Włoch Paolo Bettini, który wygrywał w klasyfikacji końcowej przez trzy lata z rzędu (2002-2004). Jego rodacy Maurizio Fondriest i Michele Bartoli wygrywali dwukrotnie (pierwszy w latach 1991 i 1993, a drugi w 1997 i 1998), podobnie jak Belg Johan Museeuw (1995 i 1996). Na tych samych zasadach równolegle prowadzono także klasyfikację teamów. Do tej klasyfikacji Pucharu Świata zliczano miejsca trzech najlepszych zawodników drużyny w danym wyścigu. Najbardziej utytułowanym teamem był włoski Mapei, który zwyciężał pięciokrotnie (1995 i 1996 jako Mapei-GB, w 1998 jako Mapei-Bricobi oraz 2000 i 2002 jako Mapei-Quick Step).Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  71. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1998 odbyły się w holenderskim mieście Valkenburg aan de Geul, w dniach 4 - 11 października 1998 roku.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Andrea Tafi (ur. 7 maja 1966 w Fucecchio) - włoski kolarz szosowy.

  Klasyk (wyścig klasyczny, wyścig jednodniowy) – wyścig kolarski, który odbywa się w ciągu jednego dnia (od startu do mety). Długość takiego wyścigu może się znacznie różnić, generalnie jednak w sporcie zawodowym wynosi ok. 250 km, choć zdarzają się wyścigi nawet do 400 km długości.Puchar Świata w kolarstwie szosowym w sezonie 1997 to dziewiąta edycja tej imprezy. Organizowany przez UCI, obejmował dziesięć wyścigów, z których wszystkie odbyły się w Europie. Pierwszy wyścig – Mediolan-San Remo – odbył się się 22 marca, a ostatni – Giro di Lombardia – 21 października.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Tafi pochodzi z Toskanii i zaliczał się go do specjalistów od klasyków, a w szczególności od jazdy po bruku. Potrafił więc wygrywać w znanych z tego typu nawierzchni wyścigach: Paryż-Roubaix i Dookoła Flandrii. W roku 1996 wygrał też Giro di Lombardia, dzięki czemu na liście jego zwycięstw znajdują się 3 z 5 tzw. "monumentów kolarstwa". Kolejnym dużym sukcesem było mistrzostwo Włoch w roku 1998. W sezonach 1997 i 1998 zajmował trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W pierwszym przypadku uległ tylko swemu rodakowi Michele Bartolemu oraz Duńczykowi Rolfowi Sørensenowi, a w drugim lepsi okazali się Bartoli oraz Léon van Bon z Holandii. Był ponadto szósty w wyścigu ze startu wspólnego na mistrzostwach świata w Lugano w 1996 roku oraz ósmy w tej samej konkurencji na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Valkenburgu. Nigdy nie wziął udziału w igrzyskach olimpijskich.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Brussels Cycling Classic (do 2013 Paryż-Bruksela) to tzw. półklasyk – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany we wrześniu we Francji i w Belgii. Jest to jeden z najstarszych wyścigów kolarskich w międzynarodowym kalendarzu. Jest częścią Pucharu Kontynentalnego UCI, do 2004 roku Pucharu Świata i ma kategorię 1.HC (rok 2005).

  W roku 2005 Tafi zakończył swoją karierę w hiszpańskiej drużynie Saunier Duval-Prodir. Gladiator, jak go nazywano, zakończył ściganie w wieku prawie 39 lat.

  Najważniejsze sukcesy[ | edytuj kod]

 • Dookoła Flandrii (2002)
 • Paryż-Tours (2000)
 • Paryż-Roubaix (1999)
 • Mistrzostwo Włoch (1998)
 • Wincanton Classic (1997)
 • Giro di Lombardia (1996)
 • Paryż-Bruksela (1996)
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Ronde van Vlaanderen (pol. Dookoła Flandrii, fr. Tour des Flandres) – jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w kwietniu; nazywany przez miejscowych "Vlaanderens Mooiste" (Flandryjska piękność). Inauguracja miała miejsce w 1913 z inicjatywy dziennikarza Karela Van Wynendaele, a pierwszym zwycięzcą został Belg Paul Deman. Od 2005 roku decyzją UCI wyścig został włączony do cyklu ProTour.69. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1996 odbyły się w szwajcarskim mieście Lugano, w dniach 9 - 13 października 1996 roku. Zrezygnowano z wyścigu amatorów ze startu wspólnego, a w zamian wprowadzono wyścig ze startu wspólnego i indywidualną jazdę na czas mężczyzn do lat 23.
  Warto wiedzieć że... beta

  Puchar Świata w kolarstwie szosowym w sezonie 1998 to dziesiąta edycja tej imprezy. Organizowany przez UCI, obejmował dziesięć wyścigów, z których wszystkie odbyły się w Europie. Pierwszy wyścig – Mediolan-San Remo – odbył się się 21 marca, a ostatni – Giro di Lombardia – 17 października.
  Wyścig Paryż-Tours (Paris-Tours) - jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w październiku. Inauguracja miała miejsce w 1896 roku, a pierwszym zwycięzcą został Francuz Eugène Prévost. Od 2005 roku decyzją UCI wyścig został włączony do cyklu ProTour.
  Toskania (wł. Toscana) – kraina historyczna i region administracyjny w środkowych Włoszech, położony w Apeninach Północnych (Apeniny Toskańskie) oraz nad morzami: Liguryjskim i Tyrreńskim. Od północy graniczy z Ligurią oraz Emilią-Romanią, na wschodzie z Marche i Umbrią, a na południu z Lacjum. Stolicą regionu jest Florencja. W środkowej części Toskanii znajduje się kraina historyczna, a także region winiarski o nazwie Chianti.
  Bruk – nawierzchnia ulicy, placu lub chodnika utwardzona za pomocą układania na niej warstwy przylegających do siebie ściśle kamieni, kostek kamiennych, betonowych lub ceramicznych. Nawierzchnię układa się na odpowiednio przygotowanej podbudowie z tłucznia i piasku, które służą wyrównaniu podłoża i drenażowi wody opadowej. Bruk jest trwały, łatwy do demontażu i naprawy. Początkowo termin bruk dotyczył głównie nawierzchni z kamienia polnego, lub nieregularnych ciosów kamiennych, z czasem zaczął być używany także dla nawierzcni z kostek kamiennych lub betonowych.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Giro di Lombardia zwany też Il Lombardia – jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w październiku, na zakończenie szosowego sezonu; nazywany ze względu na późną porę roku, w której jest organizowany – "wyścigiem spadających liści".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.94 sek.