• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrea Losco

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Kampania (wł. Campania) – region administracyjny w południowych Włoszech, o powierzchni 13 595 km²; 5,7 miliona mieszkańców ze stolicą w Neapolu (1,2 miliona mieszkańców). Gęstość zaludnienia 419 os./km². Graniczy z Lacjum, Molise, Apulią i Basilicatą.
  Partia Demokratyczna (wł. Partito Democratico, PD) – włoska partia polityczna o charakterze centrolewicowym, powstała 14 października 2007.

  Andrea Losco (ur. 31 marca 1951 w Cardito) – włoski polityk i prawnik, w latach 1999–2000 prezydent Kampanii, poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończył w 1975 studia prawnicze. Zaangażował się w działalność związkową w ramach konfederacji CISL (Confederazione Italiana Sindacati Lavoratori). Od 1976 związany z administracją lokalną i regionalną. Był radnym miejskim w Cardito (1976–1995) i burmistrzem tej miejscowości (1984–1985 oraz 1991–1993). W pierwszej połowie lat 90. zasiadał w radzie prowincji Neapol, od 1995 do 2005 był radnym regionalnym w Kampanii. W latach 1999–2000 sprawował urząd prezydenta tego regionu.

  Margherita (wł. Democrazia è Libertà – La Margherita, dosł. Demokracja to Wolność – Stokrotka, DL) – włoska centrowa partia polityczna skupiająca polityków o poglądach chadecko-liberalnych, działająca w latach 2002–2007.Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".

  Zaangażował się w działalność partii Margherita. W 2006 objął wakujący mandat posła do Europarlamentu z listy Drzewa Oliwnego. Zasiadał we frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, a także m.in. w Komisji Gospodarczej i Monetarnej. W 2007 przystąpił wraz z dotychczasowym ugrupowaniem do Partii Demokratycznej. W PE zasiadał do 2009.

  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ang. Alliance of Liberals and Democrats for Europe, fr. Alliance des Démocrates et des Libéraux pour l’Europe, ALDE) – frakcja polityczna w Parlamencie Europejskim. Powstała jako ponadnarodowe porozumienie zawarte w 2004 z inicjatywy dwóch europejskich ugrupowań politycznych: Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów (przemianowanej w 2012 na Partię Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy) oraz powstałej tuż po wyborach do PE VI kadencji Europejskiej Partii Demokratycznej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 21 kwietnia 2010].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Curriculum vitae na stronie financnici.cz. [dostęp 6 listopada 2010].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Posłowie VI kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 25 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 10 a 13 czerwca 2004. Kadencja rozpoczęła się 20 lipca 2004 i zakończyła się 13 lipca 2009.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.644 sek.