• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrea Boattini

  Przeczytaj także...
  Kometa – małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka. W przestrzeń kosmiczną jądro komety wyrzuca materię, tworzącą dwa warkocze kometarne – gazowy i pyłowy, skierowane pod różnymi kątami do kierunku ruchu komety. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do gwiazdy, co spowodowane jest oddziaływaniem wiatru słonecznego, który zawsze jest skierowany od gwiazdy. Pyłowy warkocz składa się z drobin zbyt masywnych, by wiatr słoneczny mógł znacząco zmienić kierunek ich ruchu.Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Andrea Boattini (ur. w 1969) – włoski astronom. Odkrył 295 planetoid (45 samodzielnie oraz 250 wspólnie z innymi astronomami).

  Ukończył Uniwersytet Boloński w 1996. W 2005 uzyskał nagrodę "Meteorite d'oro" (wraz z Luciano Tesim). Do jego najważniejszych odkryć należy planetoida 2007 WD5. Jest też odkrywcą komet C/2007 W1 (Boattini) i C/2010 G1 (Boattini).

  W uznaniu jego zasług jedną z asteroid nazwano (8925) Boattini.

  Uniwersytet Boloński – jeden z największych uniwersytetów we Włoszech. Najstarszy uniwersytet w zachodnim świecie (rok założenia: 1088), będący modelem dla innych średniowiecznych uniwersytetów. Otrzymał przywileje w 1158 z rąk cesarza Fryderyka I Barbarossy; w XIX wieku komitet historyków pod kierownictwem Giosuè Carducci badając jego genealogię przesunął datę utworzenia do 1088. Uniwersytet Boloński jest historycznie słynny z nauczania prawa kanonicznego i cywilnego.Luciano Tesi (ur. 1931) – włoski astronom. Odkrył 182 planetoidy (8 samodzielnie, a 174 wspólnie z innymi astronomami).

  Przypisy

  1. (8925) Boattini w bazie Minor Planet Center (ang.)
  2. Minor Planet Discoverers (ang.). W: Minor Planet Center [on-line]. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2016-06-22. [dostęp 2016-08-09].

  Linki zewnętrzne[]

 • Archiwalna strona prywatna (ang.). Osservatorio Astronomico di Roma (OAR). [dostęp 2014-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-17)].
 • (8925) Boattini – planetoida z grupy pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3 lat i 138 dni w średniej odległości 2,25 j.a. Została odkryta 4 grudnia 1996 roku w Asiago Observatory w Cima Ekar przez Maurę Tombelli i Ulissa Munari. Nazwa planetoidy pochodzi od Andre Boattiniego, włoskiego astronoma, odkrywcy 189 asteroid. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (8925) 1996 XG32.Minor Planet Center – organizacja działająca pod auspicjami Międzynarodowej Unii Astronomicznej odpowiedzialna za zbieranie danych obserwacyjnych małych ciał Układu Słonecznego (planetoid i komet). Działa przy Smithsonian Astrophysical Observatory (SAO), które jest częścią Center for Astrophysics (CfA) wraz z Harvard College Observatory (HCO).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.07 sek.