• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • André Noyelle

  Przeczytaj także...
  Kuurne-Bruksela-Kuurne to jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Belgii. Start wyścigu ma miejsce w zachodnioflandryjskiej miejscowości Kuurne, wiedzie przez Brukselę i z powrotem do mety w Kuurne. Odbywa się corocznie pod koniec lutego lub na początku marca, w niedzielę po innym wyścigu, Omloop Het Nieuwsblad. Kuurne-Bruksela-Kuurne jest od 2005 roku włączony do rozgrywek UCI Europe Tour i ma kategorię 1.1.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Luciano Ciancola (ur. 22 października 1929 w Rzymie - zm. 25 lipca 2011 w Ardei) – włoski kolarz szosowy, złoty medalista mistrzostw świata.

  André Alfons Noyelle (ur. 29 listopada 1931 w Ypres - zm. 4 lutego 2003 w Poperinge) – belgijski kolarz szosowy, dwukrotny mistrz olimpijski oraz wicemistrz świata.

  Züri Metzgete (do 2003 Meisterschaft von Zürich – Mistrzostwa Zurychu) – jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich. Inauguracja miała miejsce w 1914 roku, a pierwszym zwycięzcą został Szwajcar Henri Rheinwald. W 1989 roku Mistrzostwa Zurychu weszły w skład nowo powołanego cyklu indywidualnego Pucharu Świata. W 2005 roku wyścig wchodził w skład po raz pierwszy organizowanego cyklu ProTour. 1 grudnia 2005 roku Unia Kolarska skreśliła klasyk w Zurychu z kalendarza ProTour.Lucien Honoré Victor (ur. 28 czerwca 1931 w Oekene, Belgia - zm. 17 września 1995 w Saint-Menges, Francja) – belgijski kolarz szosowy, złoty medalista olimpijski.

  Kariera[]

  Największe sukcesy w karierze André Noyelle osiągnął w 1952 roku kiedy zdobył trzy medale na międzynarodowych imprezach. Na początku sierpnia wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach, gdzie zdobył złoto indywidualnie, wyprzedzając swego rodaka Roberta Grondelaersa i Niemca Ediego Zieglera. Ponadto wspólnie z Grondelaersem i Lucienem Victorem zdobył również złoto w klasyfikacji drużynowej. Parę tygodni później wziął udział w mistrzostwach świata w Luksemburgu, gdzie indywidualnie zajął drugie miejsce, przegrywając jedynie z Włochem Luciano Ciancolą. W tymże roku został też mistrzem Belgii. W 1959 zwyciężył w GP Fourmies i był trzeci w Paryż-Tours; w 1961 trzeci w Mistrzostwach Zurychu, E3 Prijs Vlaanderen i Kuurne-Bruksela-Kuurne, a w 1964 drugi w GP Jef Scherens. Startował w profesjonalnym peletonie w latach 1953-1966.

  25. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1952 odbyły się w stolicy Wielkiego Księstwa Luksemburga - mieście Luksemburg, 24 sierpnia 1952 roku.Grand Prix Miguel Indurain – wyścig kolarski rozgrywany we Francji, w Fourmies w departamencie Nord, co roku we wrześniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma najwyższą kategorię po UCI ProTour - 1.HC.

  Najważniejsze zwycięstwa[]

 • 1952 – dwukrotne zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich (indywidualnie i drużynowo), wicemistrzostwo świata
 • 1959GP Fourmies
 • 1964 – GP Pino Cerami
 • Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Robert Grondelaers (ur. 28 lutego 1933 w Opglabbeek - zm. 22 sierpnia 1989 tamże) – belgijski kolarz szosowy, dwukrotny medalista olimpijski.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Edwin "Edi" Ziegler (ur. 25 lutego 1930 w Schweinfurtcie) – niemiecki kolarz szosowy i torowy, brązowy medalista olimpijski.
  Wyścig Paryż-Tours (Paris-Tours) - jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w październiku. Inauguracja miała miejsce w 1896 roku, a pierwszym zwycięzcą został Francuz Eugène Prévost. Od 2005 roku decyzją UCI wyścig został włączony do cyklu ProTour.
  E3 Harelbeke (dawniej E3 Prijs Vlaanderen) jest kolarskim wyścigiem jednodniowym (tzw. "klasykiem") rozgrywanym od 1958 roku w Belgii, we Flandrii. Impreza odbywa się corocznie w sobotę przed wyścigiem Dookoła Flandrii i jest to najczęściej przedostatnia sobota marca. W 2012 roku rozegrany został w piątek. W latach 2005-2011 E3-Prijs zaliczał się do UCI Europe Tour i był oznaczony kategorią UCI - 1.HC. Od 2012 roku wyścig ma najwyższą kategorię wśród szosowych wyścigów na świecie i zalicza się do UCI World Tour.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  XV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1952 roku w Helsinkach (Finlandia). Ofertę organizacji zgłosił również Amsterdam oraz pięć miast amerykańskich. W Helsinkach miały się odbyć igrzyska w 1940 roku, jednak odwołano je z powodu wybuchu II wojny światowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.