• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • André Nelis

  Przeczytaj także...
  29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Rak (łac. carcinoma, z łac. cancer – "rak, krab", z gr. καρκινος /karkinos/ – "rak, krab morski") – nazwa grupy chorób nowotworowych będących nowotworami złośliwymi wywodzącymi się z tkanki nabłonkowej.

  André Nelis (ur. 29 października 1935 w Borgerhout, zm. 9 grudnia 2012 w Antwerpii) – belgijski żeglarz sportowy, dwukrotny medalista olimpijski.

  Startował w klasie Finn. Zdobył w niej srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w 1956 w Melbourne i brązowy na igrzyskach olimpijskich w 1960 w Rzymie. Na obu tych igrzyskach był chorążym reprezentacji Belgii. Startował również na igrzyskach olimpijskich w 1964 w Tokio, gdzie zajął 10. miejsce.

  Mistrzostwa świata w żeglarskiej klasie Finn rozgrywane są od 1956 roku. Organizatorem mistrzostw jest Międzynarodowa Federacja Żeglarska (ISAF).XVIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1964 roku w Tokio (Japonia). Igrzyska w "Kraju kwitnącej wiśni" stały się imprezą łączącą tradycje ze współczesnością (zastosowano m.in. najnowsze techniki pomiarów wyników). Po wykluczeniu przez organizatorów niektórych sportowców z Indonezji oraz Korei Północnej kraje te wycofały swoje reprezentacje. MKOL nie wyraził zgody na występ ekip RPA, co było reakcją na rasistowską (w stosunku do czarnoskórej większości) politykę rządu w Pretorii.

  Był zwycięzcą Finn Gold Cup, czyli mistrzostw świata w klasie Finn w 1956 i 1961, wicemistrzem w latach 1958-1960 oraz brązowym medalistą w 1957 i 1962.

  Później zajął się wytwarzaniem żagli. Jego fabryka spłonęła w 1984, wraz z medalami olimpijskimi, których kopie ofiarował Nelisowi Jacques Rogge (przewodniczący MKOl i były olimpijczyk w klasie Finn) 25 lat później.

  Zmarł w 2012 na raka.

  Żeglarstwo – niegdyś odmiana transportu, dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, a także forma szkoleń – zarówno dla późniejszych marynarzy, oficerów i kapitanów jednostek, jak i jako tzw. szkoła charakterów dla młodzieży. Żeglarstwo uprawiane jest na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Olympics at Sports-Reference.com > Athletes > André Nelis (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 2013-08-12].
  2. Finn Gold Cup Results 1956 to present (ang.). International Finn Association. [dostęp 2013-08-11].
  3. First Finn Gold Cup winner, André Nelis, passes away (ang.). International Finn Association. [dostęp 2013-08-11].
  XVI Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1956 roku w Melbourne (Australia), zaś konkurencje hippiczne w Sztokholmie (Szwecja).Finn – jednoosobowa klasa łodzi żaglowej. Zaprojektowana w roku 1949, celem udziału w konkursie na łódź olimpijską zorganizowanym przez Fiński Związek Żeglarski przed Olimpiadą w Helsinkach w 1952 roku. Od swojego debiutu jest łódką obecną na każdych letnich igrzyskach olimpijskich stając się najdłużej obecną konstrukcją w całej historii regat olimpijskich. Twierdzi się, że Fin to najbardziej fizyczna i taktyczna jednoosobowa żaglówka na świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jacques, hrabia Rogge (ur. 2 maja 1942 w Gandawie) – belgijski sportowiec, w latach 2001-2013 przewodniczący MKOl, a także lekarz.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.