• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • André Grabar

  Przeczytaj także...
  3 października jest 276. (w latach przestępnych 277.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 89 dni.Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.
  Rewolucja październikowa w Rosji (według terminologii sowieckiej Wielka Socjalistyczna Rewolucja Październikowa) – określenie, stosowane na:

  André Grabar (ur. 26 lipca 1896 w Kijowie, zm. 3 października 1990 w Paryżu) – francuski historyk sztuki i archeolog pochodzenia rosyjskiego. Swoje badania koncentrował głównie na sztuce wczesnochrześcijańskiej i bizantyńskiej.

  Życiorys[]

  W 1914 roku ukończył liceum w Kijowie i rozpoczął studia o profilu klasycznym na Uniwersytecie św. Włodzimierza. Rok później przeniósł się na uniwersytet w Petersburgu, gdzie studiował do czasu rewolucji październikowej w 1917 roku. Studia ukończył w Odessie (1919) i w 1920 wyjechał z Rosji do Bułgarii. W latach 1920-1922 pracował jako kustosz w Muzeum Narodowym w Sofii. Po dwóch latach na stałe przeniósł się do Francji, gdzie pracował na uniwersytetach w Strasburgu (1928-1937) i Paryżu w École Pratique des Hautes Études (1937-1946). W latach 1946-1966 obejmował katedrę archeologii bizantyńskiej w Collège de France. Od 1937 roku był współredaktorem "Cahiers Archeologiques".

  Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.Uppsala – miasto we wschodniej części Szwecji położone ok. 70 km na północ od Sztokholmu. Jest czwartym co do wielkości miastem Szwecji i centrum administracyjnym regionu Uppsala (Uppsala län).

  Doctor honoris causa uniwersytetów w Princeton, Uppsali i Edynburgu.

  Ojciec Olega Grabara (1929-2011), historyka sztuki specjalizującego się w sztuce islamskiej.

  Wybrane publikacje[]

 • L'art byzantin, Paris 1938.
 • Christian Iconography: a Study of its Origins, 1961.
 • Byzantine and Early Medieval Painting, New York 1965.
 • L'Âge d'or de Justinien, de la mort de Théodose à l'Islam, Paris 1966 (wydanie angielskie: Byzantium: from the Death of Theodosius to the Rise of Islam, London 1966; The Golden Age of Justinian: from the Death of Theodosius to the rise of Islam, New York 1967).
 • Le Premier art chrétien (200-395), Paris 1966 (wydanie angielskie: The Beginnings of Christian Art, 200-395, London 1967.
 • Byzantium: Byzantine art in the Middle Ages, London 1966.
 • L'Art du Moyen âge en Europe orientale, Paris 1968.
 • Przypisy

  1. W. Grimes: Oleg Grabar, Historian Who Studied Islamic Culture, Dies at 81 (ang.). nytimes.com, 12-01-2011. [dostęp 2011-01-29].
  2. Oleg Grabar (ang.). dictionaryofarthistorians.org. [dostęp 2011-01-29].

  Bibliografia[]

 • Biografia André Grabara, Collège de France (fr.)
 • Biografia w dictionaryofarthistorians.org (ang.)
 • Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) – miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Sofia (bułg.: София; sofia z gr. znaczy również mądrość) – stolica i największe miasto Bułgarii. Położona w zachodniej części Bułgarii, w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy. Miasto leży nad rzeką Bojanską, która jest lewym dopływem rzeki Iskyr. Sofia stanowi wydzielony obwód miejski, jest ponadto ośrodkiem administracyjnym obwodu sofijskiego.
  Collège de France (Kolegium Francuskie) – wyższa szkoła mieszcząca się w Paryżu, założona w 1530 roku przez francuskiego króla Franciszka I (do 1795 roku nosiła nazwę Collegium Regium Galliarum). Jej założeniem było zdobywanie wiedzy, a nie stopni naukowych. Collège de France jest zorganizowany wokół katedr, ale nie są one ustalone raz na zawsze. Kolegium profesorskie może dowolnie tworzyć nowe i zamykać katedry wakujące.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Princeton – niewielkie miasto w stanie New Jersey w USA w zespole miejskim Trenton będącym w hrabstwie Mercer County. Liczy ono kilkanaście tysięcy mieszkańców. Jest silnym, znanym w świecie ośrodkiem naukowym. Jest tu bardzo znany Princeton University (założony w 1746 jako College of New Jersey w Elizabeth, w roku 1756 przeniesiony do Princeton, zreorganizowany w 1924) oraz wiele instytutów badawczych (wśród nich Institute for Advanced Study).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.