• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • András Törőcsik

  Przeczytaj także...
  Reprezentacja Peru w piłce nożnej czterokrotnie startowała w finałach mistrzostw świata, z czego trzy razy w latach 1970-1982. W tym czasie "Złote Pokolenie" peruwiańskich piłkarzy z napastnikiem Teófilo Cubillasem na czele również jedyny raz w historii triumfowało w rozgrywkach o Copa América (w 1975 roku).Ligue 2 (w skrócie L2) jest drugą w hierarchii - po Ligue 1 (L1) - klasą rozgrywek piłkarskich we Francji, będąc jednocześnie drugim szczeblem centralnym (II poziom ligowy). Zarządzana przez Ligue de Football Professionnel, prowadzi rozgrywki systemem "jesień-wiosna".
  Puchar Węgier w piłce nożnej węg. Magyar Kupa to cykliczne rozgrywki piłkarskie, organizowane corocznie przez Magyar Labdarúgó Szövetség (Węgierski Związek Piłki Nożnej).

  András Törőcsik (ur. 1 maja 1955 w Budapeszcie) – były węgierski piłkarz występujący na pozycji pomocnika.

  Kariera klubowa[]

  Törőcsik zawodową karierę rozpoczynał w 1974 roku w zespole Újpesti Dózsa. Jego barwy reprezentował przez 11 lat. W tym czasie wywalczył z nim 3 mistrzostwa Węgier (1975, 1978, 1979), 2 wicemistrzostwa Węgier (1977, 1980) oraz 3 Puchary Węgier (1975, 1982, 1983).

  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).XII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – odbyły się w dniach 13 czerwca – 11 lipca 1982 roku w Hiszpanii. Były to pierwsze finały na których wystąpiły 24 zespoły. Decyzję o zwiększeniu liczby reprezentacji uczestniczących w finałach spowodowało spopularyzowanie telewizji.

  W 1985 roku wyjechał do Francji, by grać w tamtejszym Montpellier HSC z Division 2. Spędził tam rok. W 1987 roku trafił do kanadyjskiego North York Rockets. W 1988 roku wrócił na Węgry, gdzie został graczem klubu Volán FC. W 1989 roku grał dla zespołów MTK/VM Budapeszt oraz ponownie dla North York Rockets. W tym samym roku zakończył karierę.

  Újpest Football Club (Újpesti Torna Egylet, Újpest Budapest) – węgierski klub piłkarski z siedzibą w Budapeszcie. Nazwa klubu pochodzi od IV dzielnicy Budapesztu – Újpestu. W swej historii zdobył 20 razy mistrzostwo i 7 razy Puchar Węgier.Reprezentacja Francji w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Francji w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo francuskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Francuski Związek Piłki Nożnej (fr. Fédération Française de Football). Francja od 1904 roku jest członkiem FIFA, a od 1954 – UEFA. Francuzi byli współzałożycielami obu tych organizacji.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Węgier Törőcsik zadebiutował 13 października 1976 roku w wygranym 4:2 towarzyskim spotkaniu z Austrią. 9 lutego 1977 roku w przegranym 2:3 towarzyskim pojedynku z Peru strzelił pierwszego gola w zespole narodowym.

  W 1978 roku został powołany do kadry na Mistrzostwa Świata. Zagrał na nich w meczach z Argentyną (1:2) i Francją (1:3). W spotkaniu z Argentyną otrzymał czerwoną kartkę. Z tamtego turnieju Węgry odpadły po fazie grupowej.

  Reprezentacja Belgii w piłce nożnej jedenastokrotnie startowała w finałach mistrzostw świata, najlepszy wynik osiągając w roku 1986, kiedy to po przegranych z Argentyną (1:2) w półfinale i z Francją (2:4, po dogrywce) w meczu o trzecie miejsce zajęła ostatecznie czwartą lokatę. Znacznie lepiej powodziło jej się w rozgrywkach o Puchar Europy – Belgowie dwukrotnie kończyli swój udział w mistrzostwach Starego Kontynentu w najlepszej trójce (1972 i 1980).Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  W 1982 roku Törőcsik znalazł się w zespole na Mistrzostwa Świata. Wystąpił na nich w pojedynkach z Salwadorem (10:1) i Belgią (1:1). Węgry natomiast ponownie zakończyły turniej na fazie grupowej. W latach 1976–1984 w drużynie narodowej Törőcsik rozegrał w sumie 45 spotkań i zdobył 12 bramek.

  Reprezentacja Salwadoru pierwszy mecz międzypaństowy rozegrała 14 września 1921 roku z Kostaryką. Od roku 1962 należy do CONCACAF, a od 1938 do FIFA.XI Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1978 roku odbyły się w Argentynie. W turnieju udział wzięło 16 drużyn (również Polska), rozegrano 38 spotkań. Finał Argentyna-Holandia po dogrywce zakończył sie zwycięstwem gospodarzy 3:1, dwie bramki w tym meczu zdobył król strzelców turnieju – Mario Kempes (Argentyna). Łącznie zdobył 6 goli.

  Bibliografia[]

 • Statystyki na National Football Teams (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.
  Reprezentacja Węgier w piłce nożnej swój pierwszy mecz rozegrała w 1902 z Austrią. Pierwsze poważne osiągnięcie węgierskiej drużyny to finał MŚ w 1938, gdzie przegrali z Włochami.
  Reprezentacja Argentyny w piłce nożnej piętnaście razy startowała w mistrzostwach świata w piłce nożnej, wygrywając ten turniej dwa razy (1978, 1986), a także dwukrotnie zajmując drugie miejsce (1930), (1990). Wygrała także 14 razy Copa America. Argentyna triumfowała również dwa razy na igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004 i w Pekinie w 2008.
  Reprezentacja Austrii w piłce nożnej – narodowy zespół piłkarski Austrii. Od 1902 roku reprezentuje Austrię w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich.
  Montpellier Hérault Sport Club (w skrócie Montpellier HSC) – francuski klub piłkarski, założony w 1919 roku, mający siedzibę w mieście Montpellier. W sezonie 2011/12 zdobywca mistrzostwa Francji. Uczestnik Ligi Mistrzów, a także 2-krotny zdobywca Pucharu Francji.
  MTK Budapest FC – węgierski klub piłkarski z siedzibą w Budapeszcie. W sezonie 2012/2013 klub uczestniczy w rozgrywkach Nemzeti Bajnokság I.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.