• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andolla - masyw

  Przeczytaj także...
  Masyw górski (ang., fr. massif, niem. massiv; od łac. massa – "bryła") – zwarty górotwór, zbudowany zwykle ze skał pochodzenia magmowego lub metamorficznego, czasami osadowego podobnego typu, występujący samodzielnie lub jako część większego łańcucha górskiego; również wyraźnie wydzielona (np. szerokimi przełęczami) część grzbietu górskiego. Niekiedy jako masyw określa się niewielką grupę górską, np. Masyw Śnieżnika, Masyw Ślęży, Masyw Magury Wątkowskiej.Zwischbergental – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. W miejscowości Gondo odchodzi na zachód od doliny Val Divedro i dochodzi do przełęczy Zwissbergenpass (3268 m).
  Piemont (wł. Piemonte) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią i regionem Dolina Aosty, od wschodu z Lombardią i Emilią-Romanią, a od południa z Ligurią.
  Widok z przełęczy Zwischbergenpass. Od lewej: Sonnighorn, Sonniggrat, Plattenhorn i Kanzilti

  Andollamasyw górski w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Włochami (region Piemont), a Szwajcarią (kanton Valais). Na północ od masywu znajdują się doliny Saastal i Zwischbergental, a na południe doliny Valle Anzasca, Val di Antrona i Val Bognanco.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Valais (niem. Wallis, fr. Valais, wł. Vallese, romansz Vallais) – kanton w południowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Sion. Jest to trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej długości kantonu rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca, w pobliżu Oberwaldu. Od tej głównej doliny odchodzi wiele bocznych odgałęzień, wśród nich Mattertal, w której leży Zermatt – słynna miejscowość turystyczna, u stóp Matterhornu (4477 m n.p.m.).

  W grzbiecie głównym Alp Pennińskich masyw ciągnie się od przełęczy Passo di Monte Moro (2846 m) i jest najdalej na wschód wysuniętym masywem tego pasma.

  Od zachodu wznoszą się tu m.in. szczyty: Joderhorn (3036 m), Pizzo Mondelli (2958 m), Spechhorn (3189 m), Ofentalhorn (3059 m). Od tego ostatniego odchodzi na południowy wschód długi, boczny grzbiet oddzielający dolinę Valle Anzasca od doliny Val di Antrona. Są tu m.in. szczyty Punta Laugera (2995 m), Pizzo Lame (2792 m) i Pizzo San Martino (2733 m).

  Saastal (fr. Vallée de Saas) – dolina w Szwajcarii w kantonie Valais, w Alpach Pennińskich. Jej wylot znajduje się w miejscowości Stalden, gdzie dolina Vispertal rozdziela się na dwie doliny: zachodnią Mattertal i wschodnią Saastal. Stamtąd Saastal biegnie na południe między masywami Mischabel i Allalin, a Weissmies. Masywy Mischabel i Allalin oddzielają ją od doliny Mattertal. Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).

  Grzbiet główny ciągnie się dalej na północny wschód ze szczytami: Jazzihorn (3227 m), Latelhorn (3198 m), Punta Loraccio (3238 m), Pizzo Scarone (3342 m), Punta Banella (3330 m), Cimone di Camposecco (3398 m), Cima dello Spigolo (3361 m) i Sonnighorn (3487 m) (z boczną północno-zachodnią granią m.in. ze szczytami Sonniggrat (3339 m), Plattenhorn (3324 m) i Kanzilti (3308 m). Dalej w głównej grani jest Pizzo d'Andolla (Portjengrat) (3654 m). Odchodzi tu na północ grań ze szczytem Portjenhorn (3657 m) prowadząca do przełęczy Zwissbergenpass (3268 m), za którą znajduje się masyw Weissmies. Dalej grzbiet główny ciągnie się na północny wschód. Są tu m.in. szczyty: Cima Dora (2454 m), Cima del Rosso (2624 m) (z boczną, wschodnią granią oddzielającą dolinę Val di Antrona od doliny Val Bognanco), Cima Verosso (2444 m) i Camoscellahorn (2612 m). Ostatnimi szczytami zaliczanymi do Alp Pennińskich są Pizzo L'Omasca (2238 m) i Pizzo del Rovale (2456 m).

  Latelhorn (wł. Punta di Saas) – szczyt o wysokości 3198 metrów w Alpach Pennińskich, w masywie Andolla. Leży na granicy między Szwajcarią (kanton Valais) a Włochami (regiony Piemont i Dolina Aosty)). Szczyt można zdobyć ze schronisk Cresta Biwak (3000 m) po stronie szwajcarskiej oraz Bivacco di Camposecco (2300 m) po stronie włoskiej. Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Switzerland Svizzera, Hallwag, Bern, Edition 1993, ​ISBN 3-444-00454-0
  2. Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu, tom 3, Góry Europy, Wydawnictwo STAPIS, Katowice, 2007, ​ISBN 978-83-60429-04-4​.
  3. Portjengrat Mountain Information, www.mountain-forecast.com [dostęp 2018-07-30] (ang.).
  Weissmies – masyw w Alpach Pennińskich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, na północ od głównego grzbietu Alp Pennińskich. Od leżącego na południu masywu Andolla oddziela go przełęcz Zwissbergenpass (3268 m). Masyw Weissmies znajduje się między doliną Vispertal i jej górną odnogą Saastal (na zachodzie), a dolinami Simplon, Laggintal i Zwischbergental (na wschodzie i południu).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.