• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anders Borg

  Przeczytaj także...
  Rząd Fredrika Reinfeldta – rząd Szwecji powstały po wyborach parlamentarnych w 2006. Rozpoczął funkcjonowanie 6 października 2006. Utworzyły go ugrupowania Sojuszu dla Szwecji, centroprawicowej koalicji wyborczej, która po dwunastu latach uzyskała większość w Riksdagu. W skład nowego gabinetu weszli przedstawiciele Umiarkowanej Partii Koalicyjnej (M), Partii Centrum (C), Ludowej Partii Liberałów (FP) oraz Chrześcijańskich Demokratów (KD). Do znaczącej rekonstrukcji w rządzie doszło po wyborach w 2010, ponownie wygranych przez Sojusz (jednak bez uzyskania bezwzględnej większości w parlamencie).Wybory parlamentarne w Szwecji w 2010 roku – zorganizowane zostały 19 września 2010, w ich wyniku wyłoniony został nowy skład Riksdagu, parlamentu Szwecji liczącego 349 deputowanych. Równocześnie z wyborami parlamentarnymi przeprowadzone zostały także wybory do samorządów wojewódzkich i rad gminnych.
  Wybory parlamentarne w Szwecji odbyły się 17 września 2006. Przyniosły one sukces centroprawicy, która po 12 latach odsunęła od władzy socjaldemokratów.

  Anders Erik Borg (ur. 11 stycznia 1968 w Sztokholmie) – szwedzki polityk i ekonomista, od 2006 do 2014 minister finansów w rządzie Fredrika Reinfeldta.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W szkole średniej przystąpił do organizacji młodzieżowej przy Umiarkowanej Partii Koalicyjnej. Studiował nauki polityczne, historię gospodarczą i filozofię na Uniwersytecie w Uppsali. Uzyskał licencjat z ekonomii, rozpoczął (ostatecznie nieukończone) studia doktoranckie na Uniwersytecie w Sztokholmie. Był w tym czasie przewodniczącym związku studenckiego w Uppsali i wiceprzewodniczącym krajowej konfederacji konserwatywnych i liberalnych studentów (Fria moderata studentförbundet).

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Uniwersytet w Sztokholmie (szw. Stockholms universitet) to państwowy uniwersytet w Sztokholmie. W 1878 rozpoczął działalność jako Sztokholmska Szkoła Wyższa (Stockholms högskola) otwartymi wykładami z dziedziny nauk przyrodniczych. W 1904 otrzymał prawo przyznawania stopni naukowych. W 1960 otrzymał status uniwersytetu. W roku 2005 studiowało na nim 2283 studentów.

  Na początku lat 90. pracował jako dziennikarz pisma "Svenska Dagbladet". Po utworzeniu w 1991 rządu Carla Bildta objął stanowisko doradcy politycznego w biurze premiera. Od 1994 pracował w sektorze bankowym, m.in. jako dyrektor departamentu analiz gospodarczych w Skandinaviska Enskilda Banken. Od 2001 do 2002 pełnił funkcję doradcy ds. polityki monetarnej w Szwedzkim Banku Narodowym. Następnie został etatowym pracownikiem partii koalicyjnej jako główny ekonomista i dyrektor administracyjny tego ugrupowania.

  Svenska Dagbladet (SvD), gazeta założona w 1884. Jedna z większych gazet szwedzkich, nakład 195 200 egzemplarzy (2007). Dziennik określa się jako "niezależny umiarkowany" (obunda moderata). Od 2004 szefem działu politycznego dziennika jest P.J. Anders Linder, zwolennik liberalnego konserwatyzmu.Uppsala – miasto we wschodniej części Szwecji położone ok. 70 km na północ od Sztokholmu. Jest czwartym co do wielkości miastem Szwecji i centrum administracyjnym regionu Uppsala (Uppsala län).

  Po wygranych przez centroprawicową koalicję wyborach parlamentarnych w 2006 objął stanowisko ministra finansów w gabinecie Fredrika Reinfeldta. Utrzymał tę funkcję również po rekonstrukcji dokonanej po wyborach w 2010. Zakończył urzędowanie w 2014.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie Rządu Szwecji (ang.)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet w Uppsali – szwedzki uniwersytet w Uppsali. Jest to najstarszy uniwersytet w Skandynawii. Został założony w roku 1477.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Nils Daniel Carl Bildt (ur. 15 lipca 1949 w Halmstad) – szwedzki polityk, premier Szwecji w latach 1991–1994, były przewodniczący centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, od 2006 minister spraw zagranicznych.
  Umiarkowana Partia Koalicyjna (szw. Moderata Samlingspartiet, w skrócie Moderaterna; Moderaci) – szwedzka partia liberalno-konserwatywna. Powstała w 1904 roku, będąc początkowo ugrupowaniem bardzo konserwatywnym i nacjonalistycznym. Była przeciwna powszechności prawa wyborczego, prawom pracowniczym i wydatkom socjalnym. Jej członkowie chcieli zapewnienia przywilejów wyższym klasom społecznym. W tym czasie dwukrotnie premierem był Arvid Lindman (lata 1905-1911 i 1928-1930). W 1928 roku partia uzyskała najwyższy jak dotąd wynik wyborczy - 28%. Od 1934 roku była to główna partia opozycyjna, od 1938 jako Narodowa Organizacja Prawicy, pomagała socjaldemokratom w rządzeniu w czasie wojny. Od 1952 roku jako Partia Prawicowa, główne ugrupowanie opozycyjne, a od 1969 pod obecną nazwą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.