• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • And - opowiadanie

  Przeczytaj także...
  Stanisław Latałło (ur. 30 marca 1945 w Warszawie, zm. 17 grudnia 1974) – polski operator filmowy, reżyser, aktor i scenarzysta.Jan Nowicki (ur. 5 listopada 1939 w Kowalu) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog, także felietonista, pisarz i poeta.
  Andrzej Bursa (ur. 21 marca 1932 w Krakowie, zm. 15 listopada 1957 tamże) – polski poeta, prozaik, dramaturg i dziennikarz, należał do tzw. pokolenia "Współczesności", zaliczany do kręgu poetów wyklętych.

  And – opowiadanie Stanisława Czycza. Po raz pierwszy zostało opublikowane w kwietniowym numerze "Twórczości" w roku 1961, później wydano je w zbiorze opowiadań Ajol w 1967 roku. Utwór ten poświęcony jest poecie Andrzejowi Bursie.

  Tytułowy bohater opowiadania to młody poeta. Ma na imię And. Wraz ze swoim przyjacielem Narratorem uczestniczy w "Zjeździe Początkujących", tzn. zjeździe młodych pisarzy. Uważa, że cały świat jest jedynie grą, zabawą, kłamstwem. Pragnie jednak odnaleźć w nim jakąś prawdę czy prostotę. Nie jest w stanie nawiązywać z ludźmi normalnego kontaktu. Dopasowuje się bowiem do konwencji gry ze swojej teorii świata, przybierając różne pozy, nakładając maski, wykonując mechaniczne gesty. Prześladuje go myśl o śmierci. Na drugi dzień po zjeździe, po powrocie do domu, umiera. Nie jest wyjaśnione jednak, czy popełnił samobójstwo.

  Światło odbite – polski film psychologiczny z 1989 roku w reżyserii Andrzeja Titkowa; adaptacja opowiadania Stanisława Czycza And. Scenariusz napisali Andrzej Titkow i Bronisław Maj.Film psychologiczny (dramat psychologiczny) – gatunek filmowy przedstawiający zaburzenia bądź problemy psychiczne jako główny wątek fabularny, jak również ukazujący teorie psychologiczne lub ich elementy.

  Na podstawie opowiadania And powstały dwa filmy. W 1974 r. Stanisław Latałło zrealizował dla telewizji zachodnioniemieckiej film fabularny Lasst uns frei fliegen über den Garten (Pozwólcie nam do woli fruwać nad ogrodem). W rolach głównych wystąpili Jan Nowicki i Jurek Bogajewicz. W 1989 roku Andrzej Titkow zrealizował film psychologiczny Światło odbite. W rolę głównego bohatera wcielił się Mariusz Bonaszewski.

  Pozwólcie nam do woli fruwać nad ogrodem (oryginalny tytuł Lasst uns frei fliegen über den Garten) – niemiecko-polski film fabularny w reżyserii Stanisława Latałły, zrealizowany w 1974 roku. Adaptacja opowiadania Stanisława Czycza And.Twórczość – miesięcznik od 1994 do końca marca 2010 wydawany przez Bibliotekę Narodową, a od 1 kwietnia 2010 przez Instytut Książki.. Najstarsze polskie pismo literackie, ukazuje się od sierpnia 1945, początkowo w Krakowie, a od 1950 w Warszawie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Słownik bohaterów literatury polskiej pod red. Mariana Kisiela i Marka Pytasza. Katowice: Videograf II, 2003. ISBN 83-7183-275-3.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Mariusz Bonaszewski (ur. 26 sierpnia 1964 w Koszalinie) — polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, dubbingowy i radiowy. Absolwent I LO w Słupsku i PWST w Warszawie (1988).
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
  Andrzej Titkow (ur. 24 marca 1946 roku w Warszawie) – scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych oraz fabularnych pochodzenia żydowskiego (syn Janiny Arnsztajn-Titkow, wnuczki Franciszki Arnsztajnowej). Autor kilku tomików poezji. W 1974 roku otrzymał nagrodę na Warszawskiej Jesieni Poezji. W 2013 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  Jurek Bogajewicz, Yurek Bogayevicz, Yurek Bogayewicz, Yurek Bogajevich, właściwie Jerzy Bogajewicz (ur. w 1948 r. w Poznaniu) – polski scenarzysta, reżyser, aktor i producent filmowy.
  Stanisław Czycz (ur. 6 kwietnia 1929 w byłym Gwoźdźcu k. Krzeszowic, zm. 29 czerwca 1996 w Krakowie) – polski poeta i prozaik. Uważany za jednego z najbardziej oryginalnych polskich pisarzy XX wieku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.774 sek.