• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ancients

  Przeczytaj także...
  William Blake (ur. 28 listopada 1757 w Londynie, zm. 12 sierpnia 1827 w Londynie) – XVIII-wieczny angielski poeta, pisarz, rytownik, malarz, drukarz i mistyk, prekursor romantyzmu. Przez współczesnych nazywany często mad Blake (szalony Blake), zaliczany czasem do grona tzw. poetów wyklętych w literaturze angielskiej.Samuel Palmer (ur. 27 stycznia 1805 w Londynie, zm. 24 maja 1881 w Redhill) – angielski malarz pejzażysta, grafik i pisarz romantyczny.
  Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.
  Samuel Palmer, Early Morning, 1825

  The Ancients (także Shoreham Ancients i Extollagers) – niewielka grupa artystyczna angielskich malarzy romantycznych aktywna w latach 1826-1834.

  Ojcem duchowym grupy był William Blake, który zaraził malarzy swoim mistycyzmem, inspirował ich twórczość i osobiście uczestniczył w zebraniach. Przywódcą grupy i jej najbardziej znanym członkiem był Samuel Palmer, w zebraniach udział brali Edward Calvert, George Richmond i John Linnell oraz kilku mniej znanych malarzy. Artyści spotykali się najczęściej w domu Samuela Palmera położonym w sielankowej okolicy w Shoreham (hrabstwo Kent).

  Kent – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, leżące nad Cieśniną Kaletańską i Morzem Północnym. Położone w bezpośredniej bliskości Londynu i zaliczane do tzw. Home Counties, jest zarazem hrabstwem położonym najbliżej kontynentalnej Europy.Romantyzm (z fr. romantisme, od roman – powieść, opowieść) – epoka w historii sztuki i historii literatury trwająca od lat 90. XVIII wieku do lat 40. XIX wieku. Romantyzm był ruchem ideowym, literackim i artystycznym, który rozwinął się początkowo w Europie i wyrażał się w poezji, malarstwie i muzyce.

  Nazwa grupy miała związek z fascynacją średniowieczem jej członków, artyści wyrażali poparcie dla chrześcijańskich i konserwatywnych wartości. Ich prace wyrażały mistyczną wizję natury, w przypadku Palmera głęboko chrześcijańską, a u Calverta bardziej pogańską i nacechowaną erotyzmem. Członkowie Ancients najczęściej malowali obrazy o tematyce pasterskiej.

  Shoreham – wieś w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Sevenoaks. Leży 26 km na zachód od miasta Maidstone i 29 km na południowy wschód od centrum Londynu.John Linnell (ur. 16 czerwca 1792 w Bloomsbury, zm. 20 stycznia 1882 w Redhill) - angielski malarz, grafik i miniaturzysta.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 33. ISBN 83-213-4157-8.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ancients na stronie Tate Gallery (ang.). [dostęp 10.06.2011]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.