• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anchwennefer

  Przeczytaj także...
  Horunnefer (Hr-wn-nfr – umiłowany Amona-Re, króla bogów) – wódz nubijski, ostatni rodzimy władca Górnego Egiptu (ur. ?, zm. 199 p.n.e.). Przywódca powstania przeciw greckim rządom Ptolemeuszy w starożytnym Egipcie.Ptolemeusz V Epifanes - (urodził się w 210 p.n.e., panował formalnie od 204 roku p.n.e., faktycznie dopiero od 196 aż do swojej śmierci w 180 p.n.e.), piąty władca Egiptu z dynastii Ptolemeuszów, syn Ptolemeusza IV i Arsinoe III, mąż Kleopatry I, ojciec Ptolemeusza VI i Kleopatry II.
  Aleksandria (arab. الإسكندرية, Al-Iskandarijja; stgr. Ἀλεξάνδρεια, Aleksandreia; łac. Alexandria) – drugie co do wielkości miasto w Egipcie (z liczbą 4,11 mln mieszkańców w 2006) i aglomeracja z liczbą 4,48 mln mieszkańców w 2008, co stawia ją na szóstym miejscu wśród wszystkich aglomeracji Afryki. Leży nad brzegiem Morza Śródziemnego, jest największym portem tego kraju, siedzibą władz muhafazatu aleksandryjskiego, ważnym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i naukowym oraz kulturalną stolicą Egiptu.

  Anchwennefer (Ankh-wen-Nefer) – syn Horunnefera. Objął rządy po śmierci ojca w 199 r. p.n.e. Panował w Górnym Egipcie. W 186 r. p.n.e. jego wojska zostały pokonane przez generała Komenosa w bitwie pod Syene (obecnie Asuan). Anchwennefer został wzięty do niewoli i stracony w Aleksandrii z rozkazu Ptolemeusza V.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hermann A. Schlögl "Starożytny Egipt", PWN, wyd. I, Warszawa 2009, str. 296-297
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.605 sek.