• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anatolij Sierdiukow

  Przeczytaj także...
  Petersburski Uniwersytet Państwowy (Санкт-Петербургский Государственный Университет, СПбГУ) – uniwersytet w Sankt Petersburgu, w Rosji. Jest jednym z najstarszych rosyjskich uniwersytetów. Ma 19 wydziałów, 13 instytutów naukowo-badawczych. Budynki uniwersytetu znajdują się w różnych rejonach miasta. Obecnie na uniwersytecie uczy się ponad 20 tysięcy studentów w trybie dziennym i 9 tysięcy studentów w trybie zaocznym.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.

  Anatolij Eduardowicz Sierdiukow (ros. Анатолий Эдуардович Сердюков, ur. 8 stycznia 1962 w miejscowości Chołmskij w rejonie abińskim Kraju Krasnodarskiego) – rosyjski ekonomista, prawnik, przedsiębiorca, działacz państwowy, polityk, w latach 2007–2012 minister obrony Rosji.

  Kandydat nauk (ros. кандидат наук, cz. kandidát věd) – w Rosji i wielu krajach byłego ZSRR stopień naukowy niższy od stosowanego tam stopnia doktora nauk (odpowiednika polskiej habilitacji), odpowiadający polskiemu stopniowi naukowemu doktora, nadawany po tzw. aspiranturze (studia doktoranckie) i przeprowadzeniu przewodu oraz obronie pracy.Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1984 ukończył studia ekonomiczne w Instytucie Radzieckiego Handlu w Leningradzie, zaś w 2001 studia prawnicze na Uniwersytecie Petersburskim. Posiada stopień kandydata nauk ekonomicznych i prawniczych.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Po ukończeniu studiów w latach 1984–1985 odbywał służbę wojskową. Od 1985 pracował w branży meblarskiej. Do 1991 pełnił funkcje zastępcy kierownika sekcji i kierownika sekcji w sklepie przedsiębiorstwa „Lenmebeltorg” w Leningradzie, zaś w latach 1991–1993 był zastępcą dyrektora „Lenmebeltorg”, a po przekształceniu przedsiębiorstwa w spółkę „Mebel-Market” objął w niej funkcję dyrektora ds. marketingu. W latach 1995–2000 był dyrektorem generalnym „Mebel-Market”.

  Order świetego księcia Daniela Moskiewskiego (ros. Opдeн cвятoгo блaгoвepнoгo князя Дaнилa Mocкoвcкoгo) – odznaczenie Cerkwi Prawosławnej Federacji Rosyjskiej.Siergiej Kużugietowicz Szojgu, ros. Сергей Кужугетович Шойгу (ur. 21 maja 1955 w Czadanie) – rosyjski polityk i generał pochodzenia tuwińskiego.

  Od 2000 pracuje w administracji państwowej. Początkowo był zastępcą naczelnika Inspekcji, a następnie Oddziału Ministerstwa ds. Podatków w Sankt Petersburgu, a w latach 2001–2004 kierował tymże Oddziałem. W 2004 był wiceministrem ds. podatków, a następnie p.o. ministra ds. podatków, zaś w latach 2004–2007 szefem Federalnej Służby Podatkowej.

  Prawo, a ściślej prawo w ujęciu przedmiotowym – system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowione lub uznane przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowane, w tym z użyciem przymusu.Siergiej Borisowicz Iwanow (ros. Сергей Борисович Иванов, ur. 31 stycznia 1953 w Leningradzie) – rosyjski polityk, minister obrony Federacji Rosyjskiej w latach 2001-2007, wicepremier Rosji od 2005, od 15 lutego 2007 pierwszy wicepremier.

  15 lutego 2007 zastąpił na stanowisku ministra obrony Rosji Siergieja Iwanowa. Urząd sprawował do 6 listopada 2012 roku, kiedy zastąpił go Siergiej Szojgu.

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Medal za Zasługi (22 listopada 2006)
 • Order Przyjaźni Narodów (Białoruś) (2009)
 • Order św. księcia Daniela Moskiewskiego (2009)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nota biograficzna na stronie Ministerstwa Obrony (ros.)
 • Anatolij Sierdiukow w Lentapedii (ros.)

 • Order Przyjaźni Narodów (biał. Ордэн Дружбы народаў, ros. Орден Дружбы народов) – białoruskie odznaczenie państwowe.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.