• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anatolij Bajdaczny

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Kuwejt, Państwo Kuwejt (Daulat al Kuwajt دولة الكويت) – państwo położone w południowo-zachodniej Azji, na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Graniczy z Irakiem (242 km) i Arabią Saudyjską (222 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 464 km, ponadto 499 km wybrzeża morskiego.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Anatolij Nikołajewicz Bajdaczny (ros. Анатолий Николаевич Байдачный, ur. 1 października 1952 w Moskwie) – rosyjski piłkarz występujący na pozycji napastnika, reprezentant Związku Radzieckiego, trener piłkarski.

  Spartak Moskwa (ros. Футбольный клуб «Спартак» Москвa, Futbolnyj Kłub „Spartak” Moskwa) – rosyjski wielosekcyjny klub sportowy z siedzibą w Moskwie, znany z sukcesów sekcji piłkarskiej. Występuje w rozgrywkach Rosyjskiej Premier Ligi. W swojej historii dwunastokrotnie zdobywał mistrzostwo Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, dziewięciokrotnie mistrzostwo Rosji. Ponadto dziesięciokrotny triumfator Pucharu ZSRR oraz trzykrotnie Pucharu Rosji.Dynama Mińsk (biał. ФК «Дынама» Мінск) – białoruski klub piłkarski z siedzibą w Mińsku, grający w ekstraklasie białoruskiej.

  Kariera piłkarska[ | edytuj kod]

  Występował na pozycji napastnika. Wychowanek szkoły piłkarskiej w Obnińsku. Występował w drużynach Dynama Moskwa oraz Dynama Mińsk. Karierę piłkarską zakończył przedwcześnie, w wieku 27 lat, z powodu kontuzji, której doznał w meczu ze Spartakiem Moskwa. Od 30 kwietnia do 18 czerwca 1972 wystąpił w 5 meczach reprezentacji Związku Radzieckiego, w tym w 4 meczach mistrzostw Europy, na których drużyna radziecka zajęła 2. miejsce.

  Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

  Kariera trenerska[ | edytuj kod]

  Pracę szkoleniową rozpoczął na Białorusi. Pracował zarówno w okresie Białoruskiej SRR, jak i niepodległej Białorusi, prowadząc zespoły: Dniepru Mohylew, dwukrotnie Dynama Mińsk, zaś od 2006 do 2007 Daridę Żdanowicze.

  Od czerwca 2003 do końca 2005 był selekcjonerem reprezentacji Białorusi. Zastąpił na tym stanowisku Eduarda Małofiejewa i poprowadził drużynę Białorusi w dwóch ostatnich meczach eliminacji Mistrzostw Europy 2004 (drużyna już wcześniej straciła możliwość awansu). Stracił pracę po przegranych eliminacjach Mistrzostw Świata 2006.

  30 kwietnia jest 120. (w latach przestępnych 121.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 245 dni. Mołdawia, Republika Mołdawii (mołd., rum. Moldova; mołd., rum. Republica Moldova; ros. Молдавия; czasem używana jest niezalecana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP nazwa Mołdowa) – państwo europejskie położone na terenach historycznej Besarabii jak i obszarów położonych na lewym brzegu Dniestru (tzw. "Naddniestrze"). Graniczy z Ukrainą i Rumunią. W jej skład wchodzi także Terytorium Autonomiczne Gagauzji, gdzie językami urzędowymi są obok mołdawskiego gagauski i rosyjski, choć sami Rosjanie stanowią niewielką część ludności tego obszaru. Rdzenną ludność Gagauzji (Gagauz Yeri) (ponad 80%) stanowią Gagauzi – tureckojęzyczni prawosławni chrześcijanie.

  Pracował również na Ukrainie, Cyprze, Kuwejcie, Mołdawii i Rosji. Przez dwa lata opiekował się także olimpijską i młodzieżową reprezentacją Syrii.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Anatolij Bajdaczny w bazie RusTeam (ros.)
 • Sylwetka zawodnika na rusteam.permian.ru • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w piłce nożnej funkcjonowała w czasie istnienia ZSRR, w latach 1922-1991. W barwach reprezentacji ZSRR grali głównie, obok Rosjan, Ukraińcy, Białorusini, Gruzini czy Ormianie, w mniejszym stopniu zawodnicy pochodzący z pozostałych republik radzieckich.
  Eduard Wasiljewicz Małofiejew, ros. Эдуард Васильевич Малофеев (ur. 2 czerwca 1942 w Krasnojarsku) – radziecki i białoruski piłkarz, występujący na pozycji napastnika, wielokrotny reprezentant Związku Radzieckiego, trener piłkarski, selekcjoner reprezentacji Związku Radzieckiego i Białorusi.
  Dynamo Moskwa (Футбольный клуб «Динамо» Москва, Futbołnyj Klub "Dinamo" Moskwa) – rosyjski klub sportowy z siedzibą w Moskwie, znany głównie z sekcji piłki nożnej i hokeja na lodzie (artykuł opisuje klub piłkarski), w sezonie 2013/14 drużyna piłkarzy występuje w Premier Lidze. W czasach Związku Radzieckiego klub podlegał Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.
  Reprezentacja Syrii w piłce nożnej gra pod egidą Syryjskiego Związku Piłki Nożnej założonego w 1937. Od 1937 federacja jest członkiem FIFA, od 1969 jest członkiem AFC. Syryjczycy nigdy nie uczestniczyli w finałach Mistrzostw Świata. Swój udział w Pucharze Azji kończyli zawsze w 1 rundzie. Obecnie w rankingu FIFA drużyna Syrii zajmuje 104. miejsce. Stan na 14 lipca 2016.
  XVIII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbyły się w dniach 9 czerwca – 9 lipca w Niemczech, którym przyznano organizację imprezy w lipcu 2000. Mistrzem świata zostali Włosi, którzy w finale pokonali Francuzów po rzutach karnych. Gospodarze turnieju zajęli trzecie miejsce po zwycięstwie nad Portugalią. Mecze Mistrzostw Świata transmitowano do niemal wszystkich 207. krajów członkowskich FIFA (jedynym wyjątkiem był Turkmenistan). Prawo do telewizyjnego przekazu zakupiło ponad 500. stacji, dzięki czemu 25. mundialowych dni obejrzało 3,25 miliarda widzów, a sam mecz finałowy ponad miliard. Oficjalnym hymnem mistrzostw była piosenka "Celebrate the Day" Herberta Gronemeyera.
  Obnińsk – miasto w środkowej Rosji, w obwodzie kałuskim, nad Protwą. Od 1956 roku miasto. Około 106 tys. mieszkańców. Jest to jeden z większych ośrodków naukowych w Rosji. 26 czerwca 1954 roku uruchomiono tu pierwszą na świecie elektrownię jądrową. Znajdowała się tam także ruchoma elektrownia jądrowa TES-3 o mocy 1,5 MW(e).
  Reprezentacja Białorusi w piłce nożnej pierwszy oficjalny mecz rozegrała w 1992 roku. Zaliczana jest do europejskich słabeuszy, co potwierdzają wyniki w kolejnych eliminacjach do mistrzostw świata i Europy, które od 1996 roku przegrywa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.