• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anatol Komar

  Przeczytaj także...
  Wacław Iwanowski (biał. Vacłaŭ Ivanoŭski, Вацлаў Іваноўскі; ur. 25 maja (7 czerwca) 1880 r. w folwarku Lebiodka Iwanowska koło Lidy, zm. 7 grudnia 1943 w Mińsku) – białoruski narodowy działacz polityczny, kulturalny i oświatowy, publicysta, wydawca, wykładowca akademicki. Był synem Leonarda – inżyniera i prezesa Komitetu Technicznego przy Ministerstwie Skarbu w Petersburgu i Jadwigi baronówny von Reichel.Niemcy Zachodnie (właściwie Republika Federalna Niemiec) – określenie państwa niemieckiego leżącego w obecnej zachodniej części Niemiec w okresie 1949-1990.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Anatol Komar (biał. Анатоль Комар; ur. 1902 w Mińsku, zm. ?) – białoruski polityk narodowy, naukowiec, działacz białoruskiej emigracji.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W czasach Białoruskiej SRR był docentem w Mińskim Instytucie Politechnicznym. Po wejściu wojsk niemieckich do Mińska w lipcu 1941 podjął pracę w lokalnej administracji białoruskiej. Po zabójstwie Wacława Iwanowskiego w grudniu 1943 objął urząd burmistrza Mińska, który sprawował do lipca 1944. Po II wojnie światowej przebywał na emigracji w RFN, gdzie współpracował ze wschodnioeuropejskimi ruchami antykomunistycznymi – był m.in. członkiem Komitetu Wyzwolenia Narodów Rosji.

  Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka, Białoruś (ros. Белорусская Советская Социалистическая Республика, błr. Беларуская Савецкая Сацыялістычная Рэспубліка) – jedna z czterech republik, które w grudniu 1922 roku utworzyły Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.Mińsk, dawniej Mińsk Litewski, (biał. Мінск (hist. Менск); ros. Минск; jid. מינסק, Minsk) – stolica Białorusi, nad Świsłoczą; miasto wydzielone i obwodowe; największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy kraju. Sekretariat założonej w 1991 Wspólnoty Niepodległych Państw.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Дарога ў чужыну. [data dostępu = 2010-04-23].
 • Найдзюк Я., Касяк І., Папулярны нарыс з гісторыі Беларусі, Менск 1993. ​ISBN 5-343-01458-5​. [data dostępu = 2010-04-23].
 • Юрэвіч Л., Vita Memoriae, Камунікат. [data dostępu = 2010-04-23].
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.