Anastazy Pers, Anastazy z Persji cs. Prepodobnomuczenik Anastasij Piersijanin (zm. 628) – święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, mnich, męczennik.
Był synem perskiego wróżbity o imieniu Wawa. Będąc poganinem nosił imię Magundat i służył jako żołnierz w armii perskiego króla Chozroesa.
W 614 r. Jerozolima została zburzona przez Persów. Wraz z innymi łupami król wywiózł część Krzyża Pańskiego. Stał się on źródłem licznych cudów i sami Persowie zaczęli mówić, iż „do Persji przybył chrześcijański Bóg”. Porażony siłą Krzyża, Magundat nawrócił się na chrześcijaństwo, udał się do Jerozolimy i został ochrzczony imieniem Anastazy. Tam też złożył śluby zakonne i zamieszkał w monasterze położonym między Jerozolimą i Ławrą św. Sawy Uświęconego. Przez siedem lat wraz z innymi braćmi ponosił trudy życia mniszego, cechując się przy tym szczególną pokorą i zamiłowaniem do pracy.
Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
Anastazy poniósł męczeńską śmierć w ojczystej Persji w 628 roku przez powieszenie. Jako zdrajcę wiary i narodu perskiego poddano go ciężkim torturom, m.in. bito pałkami i wieszano za rękę z przywiązanym u nogi kamieniem.
Po śmierci króla Chozroesa relikwie świętego przeniesiono do jego rodzimego monasteru w Palestynie. Przed VII Soborem Powszechnym jego głowa została przeniesiona do Rzymu. Męczennik Anastazy cieszy się kultem głównie w Azji Mniejszej.
W ikonografii święty wyobrażany jest, jako starzec w czarnym habicie mnicha, bez nakrycia głowy. W jednej dłoni trzyma krzyż, a w drugiej niekiedy zwój. Ma ciemną, niedługą brodę.
Persowie – starożytny lud pochodzenia irańskiego, współcześnie zaś naród zamieszkujący głównie obszar Iranu (dawniej znanego jako Persja).Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 22 stycznia (rocznica śmierci) i 24 stycznia, jako rocznica przeniesienia relikwii świętego do Palestyny. Cerkiew prawosławna wspomina odpowiednio: 4 i 6 lutego według kalendarza gregoriańskiego.
męczennicy wczesnochrześcijańscy
święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
święci prawosławni
modlitwa za wstawiennictwem świętego
Anastazy – inne postaci o imieniu Anastazy
St. Anastasius na Catholic Encyclopedia (ang.)
Sant' Anastasio (Magundat) Antonio Borrelli(wł.)
Anastazy Pers na cerkiew.pl (oprac. Jarosław Charkiewicz)

Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.Bóg lub bóstwo – istota nadprzyrodzona, której istnienie postuluje większość religii. Zajmuje się nim teologia i filozofia, gdzie jest ono uważane za zagadnienie metafizyczno-egzystencjalne. Ze względu na duże zróżnicowanie rozumienia tego pojęcia, trudno jest o jego jednoznaczną definicję (co dodatkowo utrudniają założenia teologiczne związane z tym zagadnieniem, pochodzące z poszczególnych religii). Jako najbardziej różniące się od siebie, należy wyodrębnić definicje używane przez religie politeistyczne i monoteistyczne, deizm, panteizm oraz panenteizm.
Warto wiedzieć że... beta
Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
Wróżenie (wróżbiarstwo, dywinacja) – zespół czynności związanych z próbami przepowiadania przyszłości z pomocą specjalnych przedmiotów i technik, a według niektórych interpretacji, także sił nadnaturalnych. W środowisku naukowym wróżenie uznawane jest za pseudonaukę. Na chwilę obecną nie istnieje żaden dowód w jakikolwiek sposób potwierdzający skuteczność wróżenia.
Krzyż (etymologicznie z łac. crux) – znak, kształt lub przedmiot w postaci dwóch linii (lub wielu) przecinających się, na ogół pod kątem prostym (†).
Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Poganie − określenie używane wobec wyznawców religii niemonoteistycznych, głównie politeistycznych i animalistycznych.
Anatolia (tureckie Anadolu) – kraina, należąca do Turcji, na półwyspie Azja Mniejsza (którego jest synonimem), leżąca między Morzem Czarnym a Zatoką Aleksandretty.