• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anastazy Panu

  Przeczytaj także...
  Wołoszczyzna (rum. Țara Românească albo Valahia) – kraina historyczna w Rumunii, obejmująca Nizinę Wołoską, położona pomiędzy Karpatami Południowymi a dolnym Dunajem. Dzieli się na Muntenię (Multany) oraz Oltenię, położoną na prawym brzegu rzeki Aluty. Na stokach Karpat występują złoża ropy naftowej. Główne miasta to Bukareszt (stolica Rumunii), Ploeszti (rum. Ploiești, główny ośrodek wydobycia ropy), Braiła (port naddunajski), Piteşti oraz Krajowa (główne miasto Oltenii).Kajmakam (także kaymakam, kaimakam, caimacam) – stanowisko w administracji prowincjonalnej imperium osmańskiego oraz Turcji.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

  Anastazy Panu (rum. Anastasie Panu; ur. 1810, zm. 1867 w Wiedniu) – kajmakam Mołdawii w latach 1858–1859.

  Hospodar - tytuł książąt ruskich, w Rosji gosudar był tytułem cara. Stare słowo pochodzenia słowiańskiego (w jęz. ros. Господарь), oznaczające pana, władcę, księcia. W statutach litewskich król Zygmunt III Waza, tytułował siebie Hospodarem, w ten sam sposób szlachta na Litwie oddawała cześć królowi Najjaśniejszy Miłościwy Hospodaru Królu.Juliusz Demel (ur. 16 sierpnia 1921 w Poznaniu, zm. 31 sierpnia 1991 we Wrocławiu) – profesor historii, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Autor książek i licznych innych publikacji z dziedziny historii XIX i XX wieku. Szczególnym zainteresowaniem prof. Demela cieszyła się historia gospodarcza Krakowa i Śląska, a także stosunki polsko-rumuńskie i historia Rumunii.

  Biografia[ | edytuj kod]

  Jesienią 1858 wybrany, jako kajmakam, wraz z Bazylim Sturdza i Stefanem Catargiu, do trzyosobowego zarządu tymczasowego Mołdawii, którego celem był doprowadzenie do wyboru hospodara. Zwolennik powstania państwa rumuńskiego, wraz ze Sturdzą, doprowadził do usunięcia przeciwnika zjednoczenia Mołdawii i Wołoszczyzny – Catargiu i zastąpienia go przez Jana Cantacuzino. Wkrótce po osiągnięciu celu i wyborze Aleksandra Jana Cuzy na hospodara popadł w chorobę psychiczną, zmarł w Wiedniu.

  Język rumuński (dakorumuński, limba română, limba dacoromână, arch. limba rumână) to język z grupy romańskiej (podgrupa wschodnioromańska) języków indoeuropejskich, którym posługuje się około 24 mln osób, z czego około 17,25 mln w Rumunii, około 2,7 mln w Mołdawii (zob. język mołdawski), około 200 tysięcy w Izraelu, około 100 tysięcy w Serbii i około 400 tysięcy na Ukrainie; mniejsze skupiska użytkowników w innych krajach (Australia, Azerbejdżan, Kanada, Węgry, Kazachstan, Rosja i USA).Aleksander Jan Cuza, rum. Aleksandru Ioan Cuza (ur. 20 marca 1820 w Gałaczu, zm. 15 maja 1873 w Heidelbergu) – bojar mołdawski i książę Zjednoczonych Księstw Mołdawii i Wołoszczyzny.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • J. Demel, Historia Rumunii, Wrocław 1970.
 • Hospodarstwo Mołdawskie (rum. Principatul Moldovei) – państwo historyczne rozciągające się na terenie Wyżyny Mołdawskiej pomiędzy Karpatami Wschodnimi a Dniestrem, istniejące od XIV do XIX w.
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.022 sek.